Polak uhonorowany ukraińską nagrodą za ofiarność i humanizm - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Polak uhonorowany ukraińską nagrodą za ofiarność i humanizm

0

Wśród tegorocznych laureatów Nagrody Błogosławionego Męczennika Emiliana Kowcza za osobisty przykład ofiarności i humanizmu jest polski działacz społeczno – polityczny, dziennikarz Adam Michnik.

Komitet do spraw uszanowania pamięci błogosławionego męczennika  Emiliana Kowcza  przyznał nagrodę już po raz szósty.

Uroczystość odbyła się 30 listopada w Obwodowym Szpitalu Klinicznym  im. I Miecznikowa w mieście Dnipro. Nagroda, którą wręczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego arcybiskup Swiatosław Szewczuk, jest przyznawana dobroczyńcom i wolontariuszom, lekarzom i wojskowym, działaczom społecznym, którzy stanowią przykład  ofiarności i humanizmu.

Wśród tegorocznych laureatów nagrody jest, między innymi Polak – Adam Michnik –  jeden z ideowych przywódców „Solidarności”, dysydent, dziennikarz, wydawca. W 2006 roku znalazł się w dwudziestce najbardziej wpływowych dziennikarzy świata. Adam Michnik jest założycielem i redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej”.

Podczas trwania Euromajdanu 2013-2014 „Wyborcza” wiele miejsca poświęcała wydarzeniom w Kijowie i sytuacji  politycznej w Ukrainie. Gazeta przygotowywała także specjalne wydania na rzecz wsparcia protestujących Ukraińców. Można przypomnieć chociażby demonstrację pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”, która odbyła się 30 stycznia 2014 roku w centrum Warszawy, w której organizację  bardzo mocno zaangażowana była „Gazeta Wyborcza”.  W tym samym dniu gazeta opublikowała specjalny ukraiński dodatek, który w całości poświęcono wydarzeniom i ludziom Majdanu. W dodatku tym można było także znaleźć informację o tym, gdzie i w jaki sposób można w Polsce przyłączyć się do wspierania Ukraińców. Podobnych artykułów w gazecie podczas Rewolucji Godności i  po jej zakończeniu było wiele.

michnik-3

Warto przypomnieć, że współpracownikiem gazety jest Piotr Andrusieczko, który współpracuje także  z „Naszym Wyborem” .

W 2014 roku za reportaże z Ukrainy, w których szczegółowo opisywał wydarzenia, ukazując różne punkty widzenia, często z miejsc, gdzie nie każdy mógłby się dostać, a także za profesjonalizm, wiedzę oraz odwagę, Piotr Andrusieczko otrzymał tytuł „Dziennikarza Roku”, a „Gazecie  Wyborczej” przyznano nagrodę Media 25- lecia.

Kontakty Adama Michnika z Ukraińcami oraz wyjazdy na Ukrainę rozpoczęły się w 1989 roku, gdy wziął on udział w zjeździe założycielskim Ludowego Ruchu Ukrainy.  Relacje te utrzymywane są po dziś dzień. Uhonorowany nagrodą wspiera Ukraińców w różnych sprawach i jest gorącym zwolennikiem polsko – ukraińskiego dialogu i współpracy, o czym oświadcza nie tylko na łamach „Gazety Wyborczej”.

Adam Michnik jest postacią znaną w Ukrainie. Jest Honorowym Profesorem Kijowsko – Mohylańskiej Akademii, a w 2007 roku został odznaczony orderem księcia Jarosława Mądrego III stopnia.

michnik-debata

Oprócz Polaka, tegorocznymi laureatami nagrody zostali: Międzynarodowa Fundacja Charytatywna „Każdy może”, Dnieprowski Obwodowy Szpital Kliniczny imienia I. Miecznikowa, starszy szeregowy Zbrojnych Sił Ukrainy Ihor Łukianeć, starszy porucznik Zbrojnych Sił Ukrainy Wołodymyr Gera.

W ubiegłym roku jednym z  nagrodzonych była „Fundacja Solidarności Międzynarodowej” , którą kieruje Krzysztof Stanowski. Ta polska organizacja była jedną z głównych organizatorek pomocy humanitarnej dla rannych na Majdanie oraz ukraińskich żołnierzy.

P.Ł.

Foto – Paweł Łoza

Share.