UNESCO będzie chronić ukraińskie kozackie pieśni - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

UNESCO będzie chronić ukraińskie kozackie pieśni

0

29 listopada organizacja UNESCO, wpisała ukraińskie kozackie pieśni obwodu dniepropietrowskiego na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, jako wymagające pilnej ochrony. 

„Kozackie pieśni obwodu dniepropietrowskiego są śpiewane w kozackich społecznościach regionu i opowiadają o tragizmie wojen i osobistych przeżyciach żołnierzy – kozaków. Pieśni służą wspieraniu duchowych związków z przeszłością, ale mogą mieć także charakter rozrywkowy – informuje na swej stronie UNESCO.

Chodzi tu o trzy zespoły, które wykonują tradycyjne kozackie pieśni: „Kalyna”, „Bohuslawoczka” i „Perwocwit”, w których występują  mężczyźni i kobiety.  Wielu wykonawców pieśni ma 70-80 lat i śpiewają przez całe życie.

Kozackie pieśni przeważnie zaczyna śpiewać główny wykonawca, który zna wszystkie teksty, następnie przyłącza się drugi, który śpiewa wysokim głosem, a potem kolejna część zespołu ze średnim i niskim głosami.

Śpiewacy zazwyczaj zbierają się regularnie i często nie potrzebują audytorium. Tradycja wykonywania  kozackich pieśni jest przekazywana w rodzinach z pokolenia na pokolenie, ale, ze względu na starzenie się populacji, jej ciągłość stoi obecnie pod znakiem zapytania.

Celem utworzenia Listy reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego wymagającego pilnej ochrony jest umożliwienie zainteresowanym krajom mobilizacji społeczności międzynarodowej oraz zabezpieczenie wymaganego wsparcia w celu przekazania tradycji kulturowych, wniesionych do listy przez poszczególne wspólnoty.

Wiele kozackich pieśni nie zapisano i dlatego mogą zostać utracone. Dlatego jest nadzieja, że nowy status, który zwróci uwagę na tradycyjne kozackie melodie umożliwi zebranie środków na programy dotyczące ich  nauki, zachowania i badań.

Warto przypomnieć, że wcześniej na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego znajdował się tylko jeden ukraińskie obiekt – Petrykiwske malarstwo dekoracyjne.

P.L.

Читати українською

Share.