Test Drive nowego pociągu Intercity Lwów – Przemyśl – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Test Drive nowego pociągu Intercity Lwów – Przemyśl

27 stycznia 2017
Test Drive nowego pociągu Intercity Lwów – Przemyśl

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim

23 grudnia 2016 roku pojawiło się nowe połączenie kolejowe Kijów–Lwów–Przemyśl. Postanowiliśmy sprawdzić, czy dobrze pracuje. Tekst poświęcony podróży z Warszawy przez Przemyśl do Lwowa, można przeczytać tuProponujemy państwa uwadze drugą część materiału: podróżujemy z Ukrainy do Polski.  

Bilety

Bilety można kupić jedynie osobiście w kasach, przez Internet jest to, jak na razie, niemożliwe. Ta zasada dotyczy większości połączeń międzynarodowych. Jednak zakup biletu w kasie także może być skomplikowany. Na przykład, na Dworcu Warszawa Zachodnia kasjerka było przekonana, że nie może sprzedać biletu ze Lwowa do Przemyśla, twierdząc, że na tę trasę bilety można nabyć jedynie – albo w Przemyślu, albo we Lwowie.

Należy więc być przygotowanym na to, że kasjerzy mogą być nie całkiem obeznani ze wszystkimi szczegółami nowego połączenia. Ważnym jest więc, aby znać swe prawa i ich bronić. Na infolinii Intercity wyraźnie nam powiedziano, że bilety można nabyć w każdej międzynarodowej kasie Intercity, niezależnie od tego, gdzie się ona znajduje. Udało się i nam kupić w Warszawie taki bilet. Cena biletu zależy od kursu euro. Na koniec grudnia dwa bilety ze Lwowa do Przemyśla kosztowały 45 złotych.

Komfort podróży pociągiem

Wagony w pociągu są całkiem wygodne. Wyposażone w miękkie fotele (po 2 z jednej strony i po 3  z drugiej). Czas podróży z Kijowa do Przemyśla to 7 godzin i 7 minut. Ze Lwowa do Przemyśla – 2 godziny i 8 minut.

Jeszcze raz przypominamy pasażerom, że na odcinku Lwów-Przemyśl toalety są przez prawie cały czas zamknięte, a to z powodu kontroli granicznej i celnej. Informację o tym można usłyszeć tylko w Kijowie – pasażerowie, którzy wsiadają na kolejnych stacjach takiej informacji na pokładzie pociągu nie otrzymują.  

Przybycie do Przemyśla

Testowaliśmy pociąg 9 stycznia, od razu po Bożym Narodzeniu – był całkowicie zapełniony (prawie 500 osób). Wyjście z peronu, na który przybywa pociąg, nie jest przystosowane do przepływu takiej liczby osób – otwarta jest jedynie wąska furtka w drzwiach. Powoduje to zatory i spowalnia ruch pasażerów, którzy posiadają duży bagaż. Prawdopodobnie, w zwykłe dni sytuacja wygląda lepiej.

Aby dotrzeć do dworca należy zejść do podziemnego przejścia, przejść na inny peron, następnie ponownie zejść na dół i wejść na górę. Jeśli podróżujecie z dużym bagażem lub dziecięcym  wózkiem jest to bardzo niewygodne. Zauważyliśmy windę dla osób niepełnosprawnych, ale nie działała. Schody i płytki w przejściach są śliskie – zimą i w deszczową pogodę należy być ostrożnym.

Oddzielnej kwestii wymaga dworzec w Przemyślu. Siedziska są tu tylko w jednym holu, gdzie panuje przeciąg i chłód. Reszta sal nie jest wyposażona. A więc, jeśli zamierzacie zatrzymać się na dworcu na jakiś czas, musicie być przygotowani na niewygody. Aby trafić do toalety należy wyjść z dworca i wrócić do przejścia podziemnego, co także nie jest wygodne, szczególnie jeśli podróżujecie z dziećmi lub nie macie komu pozostawić swego bagażu.

Przemyśl–Warszawa

Dla większości podróżujących Przemyśl nie jest stacją końcową, a po prostu stacją, na której komfortowo można przekroczyć granicę i jechać dalej, do miejsca przeznaczenia. Taki zamiar przyświecał także nam – jechaliśmy do Warszawy. Niestety, stolica Polski nie ma dobrego połączenia z Przemyślem. Autobusy Albatrosbus kursują codziennie o 8 rano, połączenie na nie po przybyciu pociągu Kijów – Lwów–Przemyśl jest możliwe jedynie w niedzielę o 15:00. Autobusy PKS Przemyśl odjeżdżają do Warszawy o 22:45. Bezpośredni pociąg z Przemyśla do Warszawy odjeżdża dopiero o 21:56, a podróż trwa 8 godzin  i 24 minuty.

Oczywistym jest, że wspomniane połączenia nie są bardzo wygodne, zważając na to, że nasz pociąg ze Lwowa do Przemyśla przybywa o 13:23. Dlatego bardziej wygodnym wariantem dostania się do Warszawy jest podróż z przesiadkami. I my wybraliśmy właśnie taki sposób: najpierw pociągiem do Krakowa (wyjazd z Przemyśla o 14:29), a stamtąd do Warszawy.

Przebieg naszej podróży był zagrożony, ponieważ pociąg do Krakowa spóźnił się pół godziny. Doszło do tego, ponieważ większość osób, które przybyły wraz z nami do Przemyśla, udała się do kas, aby kupić bilety na pociąg, którym mieliśmy dalej podróżować. Utworzyła się wielka kolejka i zdecydowano opóźnić odjazd pociągu, aby wszyscy mogli nabyć bilety.

W końcu, zdążyliśmy jednak na nasz pociąg do Warszawy, ale zważając na to, że pociągi w Polsce nierzadko się spóźniają, warto wziąć pod uwagę wszystkie ryzyka w podróży związana z przesiadkami.

Warto pamiętać – jeśli spóźniacie się na wasz następny pociąg z powodu opóźnienia poprzedniego (należy uzyskać od kierownika pociągu odpowiednie poświadczenie), wówczas w kasie muszą wydać wam bezpłatny  bilet na kolejny pociąg do miejsca przeznaczenia!

Jeszcze jedna opcja, aby mniej więcej pewnie i komfortowo dostać się z Przemyśla do Warszawy, to serwis Bla Bla Car. Taką podróż lepiej jednak także planować z wyprzedzeniem.

Daryna POPIL