„Droga ze szkła”. Koncert Łesi i Hali Telniuk w Warszawie - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

„Droga ze szkła”. Koncert Łesi i Hali Telniuk w Warszawie

0

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim

„Droga ze szkła” — to muzyczny program, który na początku lutego przedstawiły w Warszawie siostry Halia i Łesia Telniuk. Koncert odbył się na scenie Teatru Polskiego. Ukraińskie śpiewaczki wystąpiły w Polsce po raz pierwszy.  

Publiczność wysłuchała utworów do słów poezji Tarasa Szewczenki, Wasyla Stusa, Oksany Zabużko i samej Hali Telniuk. Autorką muzyki do większości kompozycji jest Łesia Telniuk.

telniuk warszawa 5 telniuk warszawa 6

W wykonaniu sióstr zabrzmiały także pieśni, do których muzykę napisał znany kompozytor Walentyn Sylwestrow. Była to między innymi piosenka „Diwczatko – kłynczatko” do słów ojca śpiewaczek, pisarza – dysydenta Stanisława Telniuka. Podarowana przez Walentyna Sylwestrowa i specjalnie poświęcona siostrom była także kompozycja do słów wiersza Tarasa Szewczenki „Sadok wysznewyj kolo chaty”.

telniuk warszawa telniuk warszawa ě

Koncert „Droga ze szkła” był także muzycznym hołdem, tym którzy bronią Ukrainy przed rosyjską agresją.

– Nie doznał jeszcze miłości, pocałunków, a już był gotów iść i bronić swej Ukrainy, swego domu, swych bliskich. Oni to nasz dzień dzisiejszy, oni to nasze jutro” – mówiła o współczesnych bohaterach Halia Telniuk, zapowiadając poświęconą im pieśń „Chłopczyku, chłopczyku” (słowa – Oksana Zabużko). W innym wejściu artystka zaznaczyła, że wszystkie pieśni duetu mówią o miłości, bo chociaż czasami jest ona dramatyczna, to jednak po prostu „czyni nas ludźmi”.

telniuk warszawa 8 telniuk deszczycia telniuk warszawa 7

– Jako ambasador jestem dumny z tego, że mamy u nas takie talenty – powiedział, dziękując za koncert, ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Słowa uznania skierował także do organizatorów Izy Chruślińskiej, prezesa Związku Ukraińców w Polsce Piotra Tymy oraz Andrzeja Seweryna – dyrektora Teatru Polskiego, który jest otwarty na ukraińskie inicjatywy.

(G.S.)

Share.