Wiadomości z Ukrainy. Listopad 2016 - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Wiadomości z Ukrainy. Listopad 2016

0
1 listopada
Zurab Alasania zrezygnował z posady dyrektora generalnego Narodowej Telekompanii Ukrainy.

6 listopada
Badanie opinii: 46% Ukraińców opowiada się za wstąpieniem do UE, a 30% uważa, że Ukraina powinna „iść własną drogą”.

7 listopada
Szef Odeskiej Obwodowej Administracji Micheil Saakashwili podał się do dymisji.

9 listopada
UE wprowadziła sankcje przeciwko deputowanym Państwowej Dumy Rosji wybranych w anektowanym Krymie.

14 listopada
Międzynarodowa agencja ratingowa „Fitch Ratings” potwierdziła prognozę wzrostu ekonomicznego Ukrainy w 2016 roku na poziomie 1,1% i podwyższyło  prognozę na 2017 rok z 2% na 2,5%.

14 listopada
Szefowa Narodowej Policji Ukrainy Chatia Dekanoidze podała się do dymisji.

21 listopada
Ukraina obchodziła Dzień Godności i Wolności z okazji 3 rocznicy początku Euromajdanu.

23 listopada
Rząd zniósł 367 uchwał i aktów prawnych, które ograniczały w Ukrainie działalność biznesu.

28 listopada
Swiatoszyński Sąd Kijowa przeprowadził wideo-przesłuchanie Wiktora Janukowycza w charakterze świadka w sprawie rozstrzelania Majdanu  w lutym 2014 roku.

28 listopada
Prokurator Generalny Ukrainy przedstawił byłemu prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi zarzut zdrady stanu.

29 listopada
Czwarty blok elektrowni atomowej w Czarnobylu został zakryty nowym sarkofagiem.

29 listopada
Parlament Europejski potwierdził , że w 2016 roku Ukraina nie otrzyma ruchu bezwizowego z UE.

30 listopada
Oficjalne źródła w Kijowie potwierdziły, że Rosja grozi Ukrainie atakiem rakietowym, w przypadku przeprowadzenia przez Ukrainę manewrów rakietowych w pobliżu Krymu.

 

Drużyna gruzińskich reformatorów (nie) idzie z Ukrainy?

7 listopada były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili podał się do dymisji ze stanowiska kierownika Odeskiej Państwowej Obwodowej Administracji, oskarżając prezydenta Ukrainy o wspieranie „dwóch korupcyjnych klanów” w odeskim regionie. Tydzień po tym rezygnację złożyła szefowa Narodowej Policji Ukrainy  Chatia Dekanoidze, oświadczając, że „ukraińscy politycy chcą wykorzystać służby ochrony porządku do obrony swych politycznych interesów”. 27 listopada Micheil Saakaszwili przeprowadził w Kijowie zjazd zwolenników, tworzonego przez niego, nowego politycznego ugrupowania „Ruch nowych sił”, podczas którego domagał się przeprowadzenia w Ukrainie  przedterminowych wyborów do parlamentu i obiecał „zaprowadzić porządek w kraju”. „Tworzymy nie nową partię, a nową klasę polityczną. Nasze ławy nie sprzedają się lecz łączą najlepszych ludzi” – oświadczył były prezydent Gruzji.

 

Co czeka Ukrainę po wyborze Trumpa na prezydenta USA?

9 listopada Petro Poroszenko, jako jeden z pierwszych przywódców, pogratulował Donaldowi Trumpowi wyboru na prezydenta Stanów Zjednoczonych, a 15 listopada prezydent przeprowadził rozmowę telefoniczną z nowo wybranym amerykańskim prezydentem, podczas której ukraiński przywódca „zapewnił o gotowości do aktywnej współpracy z nową administracją”, „podkreślił znaczenie kontynuacji zdecydowanego wsparcia Ukrainy ze strony Waszyngtonu w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji” i zaprosił Donalda Trumpa do odwiedzenia Ukrainy. Z kolei, powołując się na źródła dyplomatyczne, media poinformowały, że Petro Poroszenko już w lutym wybiera się z wizytą do USA i spotka się z nowym amerykańskim liderem.

 

Powrót Wiktora Janukowycza” do Ukrainy w formacie online.

Były prezydent Wiktor Janukowycz, który w lutym 2014 roku uciekł z Ukrainy do Rosji, 28 listopada stanął przed ukraińskim sądem jako świadek w sprawie masakry w centrum Kijowa podczas Euromajdanu. Podczas przesłuchania w formie online – konferencji między Swiatoszyńskim Sądem Kijowa i Rostowskim Sądem Rosyjskiej Federacji, „prezydent – uciekinier” po raz kolejny odżegnał się od odpowiedzialności za zabicie Niebiańskiej Sotni, powiedział, że słabo pamięta wydarzenia w Kijowie 18-20 lutego, podziękował funkcjonariuszom „Berkuta” za dobre wykonanie obowiązków i oświadczył, że w 2014 roku w Ukrainie odbyła się „zaplanowana operacja obalenia demokratycznie wybranego rządu, którą przeprowadzili radykałowie”.  Czyhanie na jego życie ze strony owych „radykałów” spowodowało, że były  prezydent uciekł z Ukrainy. Wiktor Janukowycz wyjaśnił także, dlaczego nie podpisał Umowy o Stowarzyszeniu z UE – jego zdaniem, była w tym momencie dla Ukrainy niekorzystna. Podczas wideo-przesłuchania wypłynęły także pewne ciekawe fakty. Między innymi, Wiktor Janukowycz oskarżył o destabilizację „Partii Regionów” i sytuacji w całym kraju ówczesnego szefa swej administracji Serhija Liowoczkina i oligarchę Dmytra Firtasza. Okazało się także, że podczas masowych protestów w Ukrainie ówczesny przywódca państwa dzwonił 54 razy do kuma Władimira Putina – Wiktora Medwedczuka.

Podczas przesłuchania prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko odczytał Wiktorowi Janukowyczowi zarzut zdrady stanu, który dotyczy „pisemnego wniosku do prezydenta Federacji Rosyjskiej z prośbą o wykorzystanie sił zbrojnych tego państwa na terytorium Ukrainy”, który Wiktor Janukowycz podpisał 1 marca 2014 roku.

 

„Bezwiz” z Unią Europejską odracza się na rok 2017?

29 listopada w Parlamencie Europejskim zapowiedziano, że może on rozpatrzyć „mechanizm zawieszania reżimu bezwizowego” z Ukrainą, najwcześniej w styczniu następnego roku. Bezwizowy reżim dla Ukrainy i Gruzji może zacząć działać jedynie po zatwierdzeniu „mechanizmu  zawieszania reżimu bezwizowego”, jego formalne uchwalenie dla Ukrainy może być możliwe nie wcześniej niż wskazana data, a więc nie odbędzie się do stycznia 2017 roku. Taką decyzję podjęto, nie zważając na oświadczenie szefa Rady Europejskiej, które padło 24 listopada, podczas brukselskiego  szczytu Unia – Ukraina. „Jesteśmy zainteresowani w tym, aby zakończyć wszystkie procesy w tym roku i jest to realne – oświadczył wówczas Donald Tusk w obecności Petra Poroszenki.

 

 

Opracował Anatolij Zymnin na podstawie gazety „Dzerkało Tyżnia”, portali „Liwyj Bereh” i „Ukraińska Prawda”, agencji Ukrinform.

Share.