5 nowych ukraińskich filmów, które warto obejrzeć – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

5 nowych ukraińskich filmów, które warto obejrzeć

26 listopada 2017
5 nowych ukraińskich filmów, które warto obejrzeć

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim/
Матеріал також можна прочитати українською мовою

Ukraińska kinematografia w ostatnich latach przyjemnie zaskakuje. Szczególnie pozytywną tendencją jest to, że rozwija się ukraińskie kino skierowane do masowej publiczności – filmy prezentowane w kinach, które są różnorodne i podobają się ludziom. Przedstawiamy pięć filmów z 2017 roku, które okazały się najbardziej popularne w dystrybucji, a także wywołały ożywioną debatę. 

Riweń czornoho

„Riweń czornoho” – film reżysera Wałentyna Wasianowicza, ukraińska nominacja do Oskara. Z drugiej strony – film dosyć niezwykły. Jego budżet to jedynie 10 tysięcy dolarów, bez dialogów, bez scenariusza i bez profesjonalnych aktorów. Film opowiada o 50-letnim weselnym fotografie, który nagle poddaje refleksji całe swoje życie i dochodzi do wniosku, że wszystko, co wcześniej robił i lubił, nie ma już sensu.

DZIDZIO. Kontrabas

„DZIDZIO. Kontrabas”. O tym filmie słyszeli prawdopodobnie już wszyscy. Nie jest to wielkie dzieło artystyczne z intelektualnym przekazem, ale nawet na takie nie pretenduje. Można różnie oceniać postać Mychajła Chomy czyli DZIDZIA oraz jego rolę w ukraińskiej kulturze, jednak  nie można zaprzeczyć, że stał się on rzeczywiście popularny. Historia kołomyjskich przemytników, już w pierwszym tygodniu na ekranach kin, zarobiła 296 684 dolarów i zajęła pierwsze miejsce wśród premier. Następnie okazało się, że „DZIDZIO. Kontrabas” to pierwszy ukraiński film, którego produkcja całkowicie się zwróciła. Opinie krytyków o filmie są diametralnie różne, jednak większość zgadza się, że można na nim się pośmiać i dobrze spędzić czas.

Іzi

https://www.youtube.com/watch?v=cMoJcPCYN_U

„Izi”. Wspólna ukraińsko – włoska produkcja, także anonsowana jako komedia. Główny bohater Izydor – Easy to czterdziestoletnie duże dziecko, były mistrz cartingu. Niespełniony w życiu, z nadwagą, mieszka z mamą i przez cały czas gra w wideogry. Nagle otrzymuje od swego niezbyt uczciwego brata biznesmena propozycję przewiezienie z Włoch do Ukrainy ciała robotnika Tarasa, który zginął na budowie, prowadzonej przez tegoż brata – biznesmena. Izi niechętnie zgadza się i zaczyna swą podróż. W Ukrainie musi znaleźć wieś Kamianka, a miejscowości z taką nazwą w karpackim regionie jest ogrom. Nie zna języka i trafia w różne, na pierwszy rzut oka, śmieszne sytuacje. Film zawiera dużą dawkę groteski, symboliki, a czasami nawet surrealizmu.

Czerwonyj

https://www.youtube.com/watch?v=EkJJlkPgzUY

„Czerwonyj” – film Zazy Buadze, na podstawie powieści Andrija Kokotiuchy, pod tym samym tytułem. Ukazuje sylwetki i wewnętrzne dramaty zupełnie różnych ludzi, którzy znaleźli się na tym samym terytorium w obozie GUŁAGU. Główne postaci to: patriota, żołnierz UPA pod pseudonimem „Czerwony”, który wierzy, że może zniszczyć system; lotnik Armii Czerwonej Gurow, który siedzi za dezercję; złodziej „w zakonie” Kola Tajga, który żyje według własnych zasad oraz inni. Ciekawa jest także postać obozowej lekarki Tamili, który z powodów osobistych musi znosić psychicznie niezrównoważonego alkoholika – naczelnika obozu majora Abramowa. Film wywołał niejednoznaczne opinie krytyków i spowodował gorącą dyskusję w przestrzeni publicznej. Zarzucano mu między innymi „sztuczność” postaci i brak wartości artystycznych. Jednak to film popularny, który przede wszystkim wpływa na emocje widza i jest wart obejrzenia.

Storożowa zastawa

„Storożowa zastawa” – ukraińskie fantasy, w reżyserii Jurija Kowalowa, na podstawie książki pod tym samym tytułem twórcy literatury dla dzieci Wołodymyra Rutkiwskoho. To historia ucznia Wit’ka, który poprzez magiczny wehikuł czasu cofa się w przeszłość o 1000 lat, w czasy średniowiecznej Rusi Kijowskiej. Spotyka tam różne mityczne postaci, magów i „bogatyrów”. Film wszedł na ekrany 12 października i zgromadził pozytywne recenzje widzów i krytyków. To dobrze zrobione kino familijne.

Olga TKACZENKO