Spotkanie z Oleksandrem Bojczenko – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Spotkanie z Oleksandrem Bojczenko

12 maja 2017
Spotkanie z Oleksandrem Bojczenko

Fundacja Nasz Wybór zaprasza na spotkanie z Oleksandrem Bojczenką, ukraińskim eseistą, tłumaczem, krytykiem literackim i zwyczajnie bardzo ciekawym człowiekiem, które odbędzie się we wtorek 23 maja o godz. 18.00 w Ukraińskim Domu w Warszawie, ul. Zamenhofa 1. Podczas spotkania m.in. opowie o ukrainskim wydaniu dzieł Marka Hlaski.

Oleksandr Bojczenko to pochodzący z Czerniowiec krytyk literacki, tłumacz z języka polskiego i rosyjskiego, felietonista (m.in. dla “Kraina”, “Ukraiński żurnal” oraz zbruc.eu), w latach 2002-2010 współredaktor pisma internetowego “Potyah 76” (“Pociąg 76”), w 2008-2011 redaktor naczelny dodatku “Trochę Kultury” w gazecie “Młody Bukowiniec” (Czerniowce), w 1995-2008 wykładowca literatur obcych (Uniwersytet w Czerniowcach). Wielokrotny (2005, 2008, 2013) stypendysta programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (Gaude Polonia). W roku 2014 został uhonorowany odznaką “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.  Oleksandr Bojczenko przetlumaczył na język ukraiński i wydał “Pieknych dwudziestoletnich” Marka Hłaski.

W roku 2016 Oleksandr Bojczenko wydał książkę “50 procent racji” to cykl znakomitych prześmiewczych historyjek z życia obywatela ZSRR, potem wolnej Ukrainy− nawiązujących formą do tradycji wschodniej skazki, której mistrzem był Michaił Zoszczenko. Bez wątpienia Bojczenko dorównuje mistrzowi. Odpowiednik czeskiej komedii w prozie − pozornie błahe powiastki skrywają głęboką mądrość życiową i wiedzęo czasach współczesnych (ostatni tekst w cyklu dotyczy 2015 roku).

Autor wprost odkrywa karty:”No, w ogóle to dobrze, kiedy człowiek ma poczucie humoru. Gorzej – kiedy nikomu nie może wyjaśnić, że w żadnym z przywołanych przykładów nie miał zamiaru żartować”. Bardzo osobiste felietony układają się w obraz realiów Czerniowiec, Lwowa, Krymu, również Warszawy czy Wrocławia.

Teksty napisane z pazurem, ale i nostalgią, z akapitami, których żaden filozof by się nie powstydził: “Kiedy słyszę, jak ktoś – obojętne z której strony – zaczyna bić się w piersi i dowodzić,że “to nasza ziemia””, od razu wyobrażam sobie jednodniowego motyla na gałęzi tysiącletniejkalifornijskiej sekwoi. Przysiadł na niej, pełen planów na przyszłość i mówi: “Moja sekwoja”.

* Spotkanie odbędzie się w ramach projektu “Nasz Wybór – Zasoby informacyjne dla imigrantów z Ukrainy IV” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wkład Unii Europejskiej “Bezpieczna przystań”.