Feminitywa Polsko-Ukraińska. Festiwal literacki online - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Feminitywa Polsko-Ukraińska. Festiwal literacki online

0

Feminitywa Polsko-Ukraińska, to festiwal literacki online, podczas którego pisarki, artystki, intelektualistki i aktywistki z Polski i Ukrainy będą dyskutować nie tylko o literaturze i o tym, czy literatura może pomóc nam w oswajaniu nowego kształtu świata po/w trakcie pandemii, lecz także o tym, czy w Polsce i w Ukrainie tak samo rozumiemy wyzwania współczesności.

Będą rozmawiać o prawach człowieka, konfliktach zbrojnych, o mocy, sprawczości, ale i problemach kobiet – Polek i Ukrainek. “O zagadnieniach, które dotyczą nas – Polki i Ukrainki jako sąsiadki, ale i o tych bolączkach, które mają wymiar ponadnarodowy, jak zmiany klimatyczne, których skutkiem są masowe migracje i kryzys uchodźczy, czy też coraz silniejsze tendencje autokratyczne stanowiące zagrożenie dla państw demokratycznych. Przede wszystkim jednak chcemy rozmawiać o dobrej literaturze w szerokim gronie pisarek, poetek, aktywistek, dziennikarek, artystek i intelektualistek. Zamknięcie granic szczególnie przypomniało o podziale na kraje Schengen i te, które do strefy Schengen nie należą. Chcąc symbolicznie przekroczyć ową granicę, zapraszamy do dyskusji online. W sieci nie ma granic, a literatura i kultura to najlepsza przestrzeń do budowania relacji i dyplomacji publicznej.”, – piszą organizatorki.

W ramach Feminatywy odbędzie 6 spotkań w hybrydowej formule – gościnie rozmawiać będą ze sobą we Wrocławiu, a publiczność w Polsce i w Ukrainie towarzyszyć będzie nam podczas transmisji w czasie rzeczywistym.

Terminy spotkań i tematyka (gościnie i gości festiwalu przedstawimy na początku września 2020):
SPOTKANIE 1 | 18.09 | Czy wojna obchodzi kobiety? Konflikty zbrojne w najnowszej literaturze polskiej i ukraińskiej
SPOTKANIE 2 | 25.09 | Być kobietą, być kobietą! O postrzeganiu kobiet w przestrzeni artystycznej
SPOTKANIE 3 | 23.10 | Migrantki, uchodźczynie, współczesne nomadki
SPOTKANIE 4 | 30.10 | Jutro może być za późno – aktywistki na rzecz praw człowieka
SPOTKANIE 5 | 20.11 | Kobiety objaśniają mi świat. Kobiece narracje w literaturze współczesnej
SPOTKANIE 6 | 27.11 | Królowe-matki. Gdyby kobiety rządziły światem

Feminitywa Polsko-Ukraińska jest „dzieckiem” Miesiąca Spotkań Autorskich we Wrocławiu, festiwalu literackiego, który w bieżącym roku z powodu epidemii koronawirusa nie mógł się odbyć. Wydarzenie nawiązuje do Miesiąca Spotkań Autorskich, którego partnerem przez lata był Lwów, jest także próbą upamiętnienia 100-lecia wydarzenia historycznego: „Paktu Piłsudski-Petlura”. W tym właśnie, szczególnym, 2020 roku inicjujemy nowy projekt międzynarodowej współpracy pn. Feminatywa Polsko-Ukraińska, pytając: Czy gdyby wówczas decyzje dotyczące solidarności Polaków i Ukraińców podejmowały kobiety, uniknęlibyśmy legendarnej wypowiedzi Józefa Piłsudskiego: „Ja was przepraszam, panowie, ja was bardzo przepraszam, tak nie miało być”?

Feminatywa jest też odpowiedzią na zmieniającą się tkankę społeczną Wrocławia, w którym obecnie co dziesiąty mieszkaniec/mieszkanka jest narodowości ukraińskiej. Nikogo nie dziwi już w Polsce obecność ukraińskich migrantek zarobkowych. Uchodźczyni przekraczająca nielegalnie polsko-ukraińską granicę jest główną bohaterką Watahy (polskiej produkcji HBO), a serialowe Swietłany i Tetiany podbijają serca polskich widzów. Czy oprócz popkulturowych serialowych obrazków, schematycznych wizerunków etnograficznych przedstawiających Ukrainki w wyszywankach z długim warkoczem lub stereotypowego wyobrażenia: „Ukrainka-sprzątaczka” wiemy coś więcej o naszych wschodnich sąsiadkach?

Organizatorki: Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, FAMA Centrum Biblioteczno-Kulturalne

Język transmisji: polski

Spotkania będą tłumaczone na język migowy.

Więcej informacji: fama.wroc.pl/kalendarz/feminatywa/ oraz facebook.com/feminatywa

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Patronatem honorowym festiwal objęli: Ambasador Ukrainy w RP Andrij Deszczycia oraz Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Partnerki i partnerzy: Tok FM, Fundacja Feminoteka, Krytyka Polityczna, Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet, Gender to nie ideologia, Genderówka, Kurzojady, Prenumeratorka, Ciało Praktyka jogi Sabina Sokół.

Gdzie:
Spotkania polsko-ukraińskie w sieci (transmisja na profilu fb feminatywy)

Share.