Żółto – niebieski grudzień. Zapowiedzi ukraińskich wydarzeń kulturalnych w Polsce – Nasz Wybir – Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Żółto – niebieski grudzień. Zapowiedzi ukraińskich wydarzeń kulturalnych w Polsce

2 grudnia 2022
Żółto – niebieski grudzień. Zapowiedzi ukraińskich wydarzeń kulturalnych w Polsce

Pierwszy miesiąc zimy jest bogaty w wydarzenia kulturalne oraz noworoczne imprezy. Redakcja „Naszego Wyboru” przygotowała wybór ukraińskich wydarzeń w Polsce, na które warto wybrać się w grudniu. W większości przypadków, biorąc udział w ukraińskich kulturalnych wydarzeniach w polskich miastach, wspieracie ukraińskich wolontariuszy i Zbrojne Siły Ukrainy. Ta lista będzie uzupełniania, więc śledźcie jej aktualizacje.

Kalush Orchestra

Kalush Orchestra to zwycięzcy tegorocznego konkursu Eurowizji. W skład zespołu wchodzi sześciu muzyków: multiinstrumentalista Tymofij Muzyczuk, Witalij Dużyk, Andrij Handziuk – MC Jhonni Dywnyj, tajemniczy KylymMen (czołowy tancerz ukrywający się pod pseudonimem, który oznacza „Człowiek – kilim” i Sasza Tab (wokalista zespołu, znany także jako uczestnik zespołu „Salto Nazad”).

W Polsce Kalush Orchestra ma dwa koncerty – 2 grudnia w Białymstoku i 9 grudnia – Bydgoszcz. Bilety można nabyć pod linkiem

Skofka

Skofka to ukraiński raper, który sam pisze teksty piosenek, zajmuje się ich aranżowaniem, miksuje i czasami nawet produkuje clipy wideo. Jedną z najbardziej znanych piosenek zatytułowaną „Słychać hymn” artysta poświęcił koledze z lat dziecięcych, który zginął w wojnie za Ukrainę. Piosenka jest w czołówce 10 piosnek Apple Music Ukraina. Popularności artysty dodała współpraca z grupą Kalush.

Najbliższe koncerty odbędą się:

  • 9 grudnia – Katowice. Bilety można kupić pod linkiem
  • 17 grudnia – Łódź. Bilety można kupić pod linkiem

Koncert SadSvit i Sad Novelist w Warszawie

11 grudnia w Warszawie w klubie VooDoo odbędzie się wspólny koncert muzyków SadSvit i SadNovelist.

SadSvit – ukraińska artystka w stylu indie-pop i post-punk, kompozytorka i autorka piosenek. W dyskografii artystki są albumy „Casette” i „20&21” z 2021 roku, a także dwa mini-albumy „Sumatocha” z 2020 roku i wydany wspólnie z „Sad Novelist” w 2021 roku „Chołod”.

18 kwietnia 2022 roku pułk „Azow” opublikował wideo o codziennym życiu obrońców Mariupola, wykorzystując piosenkę „Kaseta”, jako muzycznego tła. Clip upowszechniły popularne kanały Telegram i wkrótce piosenka wyszła na prowadzenie na Spotify Viral 50 i Shazam Top 200.

Sad Novelist to alternatywy projekt muzyczny, który powstał w Iwano Frankowsku w 2020 roku. Jego muzyka balansuje na granicy post-punk, alternatywnego rocka i trapu. W jego dyskografii są dwa maxi single i kilka singli.

Koncert odbędzie się w warszawskim klubie VooDoo przy Alei Prymasa Tysiąclecia 48A.

Wejście od 19:00. Początek koncertu o 20:00. Bilety (60zł) można kupić pod linkiem

Odyn Festival – koncert ukraińskich wykonawców w Warszawie.

16 grudnia w stolicy Polski odbędzie się koncert, na którym wystąpią wspólni tacy wykonawcy jak: Kalush Orkestra, Skofka, Alyona Alyona i Kola.

Koncert odbędzie się w warszawskim klubie Progresja (ul. Fort Wola 22). Bilety na wydarzenia można kupić pod linkiem

Żadan i przyjaciele

18 grudnia w Krakowie odbędzie się koncert muzyki ukraińskiej, która powstała na podstawie wierszy Serhija Żadana. Koncert to wspólny projekt Serhija Żadana i kulturalnej platformy Kowczeh Ukraina i zgromadzi na jednej scenie muzyków, dla których natchnieniem były wiersze charkowskiego poety. Będą to DachaBracha, Światosław Wakarczuk, Dakh Daughters, Iwan Lenio і Kozak system, Taras Czubaj, Tanok na Majdani Kongo, białoruska grupa Brutto i wielu innych.

Koncertowi będzie towarzyszyć multimedialne show, którego podstawą były ilustracje z artystycznej książki „Ptak”. Bilety na koncert można kupić online albo w  kawiarni – księgarni NIĆ. Liczba biletów ograniczona. Wszystkie zebrane podczas koncertu pieniądze będą przekazane na pomoc Zbrojnym Siłom Ukrainy.

KARNA

W grudniu 2022 roku ukraińska rockowa grupa KARNA wyrusza na charytatywne tourne po Polsce z programem „Arkan tour 2.0”. Twórcy tak mocnych utworów jak „Dobryj weczir”, „ARKAN”, „Party na Prykarpatti”, „Witrołom” odwiedzą największe polskie miasta:

  • 20 grudnia – Warszawa – VooDoo Club;
  • 21 grudnia – Wrocław – Akademia Club;
  • 22 grudnia – Kraków – Kwadrat Club;

Od pierwszych dni wojny członkowie zespołu zajmują się wolontariatem, a wokalista Ołeksij Jarosz broni Ukrainy w szeregach Zbrojnych Sił Ukrainy.

Zespół KARNA gra w unikalnym stylu, który sam określa mianem hucuł – metal i działa już ponad 25 lat. W tym czasie muzycy wydali trzy albumy, dali setki koncertów i byli wielokrotnymi zwycięzcami „The Best Ukrainian Metal”.

Wydarzenie odbywa się w celu humanitarnego wsparcia Ukrainy. Część zebranych środków będzie przeznaczona na potrzeby Zbrojnych Sił Ukrainy.

Bilety na koncert można kupić pod linkiem

„Pogranicze sztuki. Dwa narody w jednym brzmieniu” – koncert muzyki współczesnych polskich i ukraińskich kompozytorów

W sobotę 10 grudnia w Lublinie odbędzie się  koncert muzyki współczesnych polskich i ukraińskich kompozytorów.

W programie – wokalne, instrumentalne i elektroakustyczne utwory, które powstały w XX i XXI wieku. Oprócz polskich kompozytorów, takich jak Karol Szymanowski i Marcel Chyrzyński, na koncercie zabrzmią utwory ukraińskich kompozytorów – Jurija Łaniuka, Liubawy Sydorenko, Wołodymyra Runczaka.

Koncert odbędzie się w Filharmonii Lubelskiej im. H. Wieniawskiego. Wstęp bezpłatny. Wejściówki do pobrania online

Spektakle teatralne

Premiera spektaklu “Dekalog, czyli lokalna wojna światowa” Switłany Oleszko

Spektakl „Dekalog, czyli lokalna wojna światowa” podejmuje bardzo ważną, drażliwą i bolesną, ale przez to nie mniej ważną w historii polsko – ukraińskich relacji kwestię wydarzeń na Wołyniu podczas II Wojny Światowej. Reżyserka spektaklu Switłana Oleszko, wspólnie z aktorami Teatru Polskiego w Warszawie, inicjuje polsko – ukraińską dyskusję o naszej przeszłości, dotykając bolesnych dla obu narodów stron historii. W przedstawieniu wykorzystano fragmenty dokumentów, przemówień, listów, wspomnień z lat 40. XX wieku oraz badań współczesnych naukowców.

Premiera odbędzie się  w sobotę 10 grudnia w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Kolejne spektakle będą grane także 11, 13 i 14 grudnia. Bilety można nabyć pod linkiem

Premiera sztuki „Inwazja” w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

Spektakl „Inwazja” to plon projektu, realizowanego przez artystów z Ukrainy, Polski i Litwy w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Spektakl autorstwa polskiej dramatopisarki Maliny Prześlugi reżyseruje ukraińska reżyserka Tamara Trunova.

Sztuka opowiada o losach dwóch ukraińskich uchodźczyń, które znalazły schronienia od wojny. Oprócz dachu nad głową mają: „Wygodne łóżka, osobiste półki w lodówce, lampka nocna – wszystko dla wygody i komfortu. Czujcie się jak u siebie w domu. Gdziekolwiek jesteśmy, czujemy się jak w domu, jak na wojnie. Wojna nie pozwala odejść, nie daje wytchnienia, odbiera złudzenia, spotyka na każdym progu jakiegokolwiek chwilowo pokojowego kraju. Wojna przypływa i odpływa, przekracza granice, progi, wysycha między palcami i kształtuje wszystkie marzenia o przyszłości w pulsujący pomnik czegoś, co już nigdy się nie powtórzy”. Sztuka podejmuje bolesną dla wielu Ukraińców, którzy porzucili swój rodzinny dom kwestię – „Czy można czuć się jak w domu, nie będąc w domu?”.

Premiera sztuki 3 lutego w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku (ul. Ciołkowskiego 1N). Kolejny pokaz w tym samym miejscu 4 grudnia. Bilety do nabycia online lub w kasie Teatru Dramatycznego.

Performance „Kultura rosyjska” w Zielonej Górze

„Kultura rosyjska” – performance ukraińskich fotografów Julii Drozdek i Wasylisy Nezabarom z grupy Boba. W ramach akcji odbędzie się symboliczne ścieranie rosyjskiej kultury i tworzenie wizualnego gestu zniszczenia kultury, która od dawna jest potężną bronią w służbie rosyjskiej agresji. „Kultura formuje narodową tożsamość i tworzy kod zachowania. Ta kultura nie była w stanie zainstalować przejawów humanizmu, które były w rosyjskiej literaturze. Wychowała pokolenie niewolników bez sumienia i odpowiedzialności. Wielu światowej sławy pisarzy rosyjskich było imperialistami i szowinistami, utalentowanymi do poetyzowania zbrodni wojennych. Teraz rosyjskie teatry i muzea są zamykane, by stać się punktami mobilizacyjnymi dla armii. Za „Wielkimi” kulturami zazwyczaj stoją czołgi” – mówią organizatorzy akcji.

Performance odbędzie się 2 grudnia o 18:00 w Klubie Krzywy Komin, ul. Fabryczna 13, Zielona Góra

Więcej pod linkiem

Wystawy

“Ukraina. Pod innym niebem” – największa wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej w Polsce

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski otwarto wystawę czasową „Ukraina. Pod innym niebem”. To największa wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, która ukazuje reakcję artystów na wojnę i barbarzyńską agresję Rosji. Na wystawie zaprezentowano ponad dwieście prac trzydziestu dwóch  artystek i artystów.

Tytuł wystawy „Ukraina. Pod innym niebem”, której wernisaż  odbył się 4 listopada w Warszawie, przypomina zwiedzającym o tym, że niebo nad Ukrainą stało się źródłem śmiertelnego zagrożenia. „Dzieła artystów, które przedstawiono na wystawie, ukazują okrucieństwo rosyjskiego okupanta i próbują przebić się do sumienia  światowej społeczności”, – czytamy na stronie wydarzenia. Na plakacie wystawy przedstawiono pracę artysty – dokumentalisty Romana Borduna z serii „Zostawmy to na lepsze czasy” – zdjęcie mieszkania w Irpiniu po obstrzale artyleryjskim.

Wystawę można oglądać do 12 marca 2023 roku.

Więcej o wystawie i prezentowanych pracach w naszym materiale.

Wystawa w rocznicę Wielkiego Głodu “Czarnoziem”.

„Czarnoziem” to wystawa, w której tragedia lat 30. przeplata się ze współczesną ukraińsko – rosyjską wojna. Na wystawie będą prezentowane prace ukraińskich artystek Sany Szachmuradowej i Alisy Marczenko, a także polskiej artystki Magdaleny Ciemierkiewicz.

Wystawę można oglądać do 22 grudnia w galerii „Dom” „Ukraińskiego Domu” w  Warszawie (ul. Zamenhofa 1).

“Biuro odbudowy Ukrainy” w Muzeum Warszawy

Od 1 grudnia w Muzeum Warszawy można oglądać wystawę ukraińskiego architekta i artysty Petra Vladimirova „Biuro odbudowy Ukrainy”. Projekt ma dać odpowiedź na pytanie, jak będzie odbywać się odbudowa Ukrainy po wojnie? W tym celu kurator wystawy zaprosił do dyskusji ukraińskich ekspertów w sferze architektury, urbanistyki, prawa i ochrony dziedzictwa kulturowego.

Rezultat tej dyskusji to wystawa czasowa w Muzeum Warszawy, która ukazuje, jak do wybuchu wojny w Ukrainie rozwijała się polityka mieszkaniowa, budownictwo, ochrona zabytków, prawo i administracja oraz, jak rozwój tych sfer w poprzednich latach będzie wpływał na przyszłą odbudowę kraju.

Wystawa do obejrzenie w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 28–42), od 1 grudnia 2022 do 2 lipca 2023 roku. Wstęp bezpłatny.

«To nie jest wycieczka” – wystawa fotograficzna w Krakowie

To nie jest wycieczka – konceptualna wystawa złożona z 200 fotografii współczesnej Ukrainy wykonanych przez 22 fotografów. Najmłodszy z nich ma 9, najstarszy – 59 lat.

Wystawa odbywa się w całkowitej ciemności, towarzyszy jej zapis audio z odgłosami miasta i parków przemieszanymi z dźwiękami pracy obrony przeciwlotniczej i alarmów, która tworzy wrażenie „zaglądania w okna” ludzi, którym wyłączono prąd. Kuratorką wystawy jest ukraińska aktywistka społeczna i kulturalna Nija Nikel.

Wystawa wspiera zbiórkę pieniędzy na zakup śpiworów, karimat, powerbanków i generatorów prądu dla położonych przy linii frontu obwodów Ukrainy.

Wystawa potrwa do 13 grudnia w krakowskim lokalu „Prawdabar” (ul. Świętej Agnieszki 1). Można ją oglądać w godzinach od 17:00 do 20:00. Koszt biletu – od 30 złotych. Zebrane środki będą przeznaczone na zakup wyposażenia w przyfrontowych obszarach.

„Resztki”. Wystawa Dmytra Krasnoho i Tani Bakum w Gdańsku

2 grudnia gdańska w  Galerii MEWKA otwarto wspólną wystawę ukraińskich artystów Dmytra Krasnoho i Tani Bakum „Resztki”. Ekspozycja to rezultat Portowej Artystycznej Rezydencji, która trwała pięć miesięcy.

Wystawa jest zaproszeniem do rodzinnej przestrzeni, która jest rezultatem połączenia się historii wspólnego pobytu Dmytra i Tani podczas rezydencji, jak i  głównego tematu ich praktyki artystycznej, czyli odcisków i pozostałości prywatnych historii, których nie da się opowiedzieć, ale można je odkryć poprzez działania z obszaru sztuki. Wykorzystują jako materiał przedmioty codziennego użytku: porcelanę, fotografię amatorską, czy płótno tkackie. Przedmioty te nie pojawią się w muzeach, ani oficjalnych kolekcjach, ale tworzą tkankę zwykłego życia, a finalnie rodzinnych wspomnień.

Kuratorką wystawy jest Natalia Rewko

W trakcie wernisażu wystawy odbył się performance Tani Bakum „Numer 3”.

Wystawa będzie eksponowana do 22 stycznia 2023 roku.

Więcej  – pod linkiem.

Jarmarki noworoczne

Dobroczynny Kiermasz Bożonarodzeniowy w Warszawie

4 grudnia w Warszawie na stadionie Arena COS Torwar (Łazienkowska 6A) odbędzie się 5. Międzynarodowy Kiermasz Dobroczynny Spouses of Heads of Missions (SHOM) Charity Bazaar. Na kiermaszu będzie także stoisko stworzone przez Ambasadę Ukrainy w Polsce, we współpracy z ukraińskimi firmami, rzemieślnikami i organizacjami społecznymi.

Kiermasz potrwa od 11:00 do 19:00. Bilet – 15 złotych. Zebrane środki będą przekazane na cele charytatywne, między innymi na pomoc ukraińskim dzieciom, które ucierpiały na skutek wojny.

Ukraiński jarmark noworoczny w Krakowie

W dniach 4-5 grudnia w Krakowie odbywać się będzie ukraiński jarmark bożonarodzeniowy. Podczas jarmarku będą prezentowane wytwory mistrzów i mistrzyń ukraińskiego rzemiosła.

Jarmark będzie czynny od 11:00 do 16:00 przy ulicy Rajska 12.

Spotkania literackie

Prezentacja książki “OWWA!  Ukraina dla dociekliwych”

1grudnia o 18:00 w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa1) odbędzie się prezentacja książki „OWWA! Ukraina dla dociekliwych”. „Ta książka to zachwycająca podróż dla dzieci i dorosłych po wolnej i niezależnej Ukrainie. Czy rzeczywiście Polacy znają ten kraj i jego ludzi?” – czytamy w opisie wydarzenia.

W spotkaniu weźmie udział autorka – polska pisarka pochodzenia ukraińskiego, laureatka Nagrody Imienia Conrada Żanna Słoniowska.

Spotkanie odbywać się będzie w języku polskim. Wstęp bezpłatny.

Prezentacja książki “Ołena Zełenska. Kim jest pierwsza lady Ukrainy?”

6 grudnia o 18:00 w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) odbędzie się prezentacja książki „Ołena Zełenska. Kim jest pierwsza lady Ukrainy?”. Jej autorką jest Alina Makarczuk – dziennikarka ukraińskiego pochodzenia, która pracuje w Radio ESKA i TVN24.

Podczas spotkania autorka opowie o powstawaniu książki o Ołenie Zełenskiej, o tym jak zmieniło się jej życie po wybraniu Wołodymyra Zełenskiego na prezydenta Ukrainy oraz od początku pełnowymiarowej wojny.

Spotkanie odbywać się będzie w języku polskim. Wstęp bezpłatny.

Klub Literacki “Po sąsiedzku”

Ukraiński Dom w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) zaprasza wszystkich zainteresowanych na cykliczne spotkania Klubu Literackiego „Po sąsiedzku”. W grudniu spotkanie odbędzie się we wtorek 13 grudnia o 18:30 i będzie poświęcone książce Andrzeja Stasiuka i Jurija Andruchowicza „Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową”/ „Моя Європа. Два есеї про найдивнішу частину світу”.

Wstęp wolny.

Pokazy filmów

Pokaz komedii Antonio Łukicza “Moje myśli są ciche”

W piątek 2 grudnia o 18:30 w Ukraiński Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) odbędzie się prezentacja filmu Antonio Łukicza „Moje myśli są ciche”. Film stał się prawdziwą sensacją w ukraińskiej komedii filmowej.

Pokaz filmu – w języku ukraińskim z angielskimi napisami. Wstęp wolny.

Pokaz filmu “Syndrom Hamleta” i spotkanie z jego tworcami

15 grudnia we Wrocławiu odbędzie się pokaz polsko – niemieckiego filmu dokumentalnego autorstwa Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego “Syndrom Hamleta”.

Film powstał na podstawie spektaklu ukraińskiej reżyserki Rozy Sarkisian. Akcja filmu przenosi nas na teatralną scenę, gdzie pięciu głównych bohaterów bierze udział w wyjątkowym projekcie, w ramach którego próbują połączyć ich osobiste doświadczenia z szekspirowskim „Hamletem”.

W związku z pełnowymiarową rosyjską inwazją film nabrał nowego znaczenia. Główni bohaterowie, którzy z wielkim wysiłkiem przepracowali traumy, są zmuszeni do powrotu do swych „demonów”. Napis końcowy głosi, że Roman, Sławik i Kateryna służą w Zbrojnych Siłach Ukrainy, Rodion szyje wojskowe ubrania, Oksana wyjechała do Polski i tam zajmuje się pomocą humanitarną.

Film zdobył Grand Prix „Tygodnia Krytyki”, jako najlepszy film w ramach 75. Międzynarodowego Festiwalu w Locarno, a także nagrodę niezależnych szwajcarskich krytyków „Boccalino d’Oro” za najlepszy dokumentalny film festiwalu filmowego w Locarno.

Po projekcji filmu odbędzie się także dyskusja z współtwórcą filmu Piotrem Rosołowskim.

Bilety na pokaz (od 16 złotych) można nabyć online

А.В.