8-9 maja: Społeczeństwo ukraińskie w stanie rewolucji: teraźniejszość i perspektywy rozwoju – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

8-9 maja: Społeczeństwo ukraińskie w stanie rewolucji: teraźniejszość i perspektywy rozwoju

30 kwietnia 2014
8-9 maja:  Społeczeństwo ukraińskie w stanie rewolucji: teraźniejszość i perspektywy rozwoju

8-9 maja. Dom Spotkań z Historią

ul. Karowa 20, Warszawa

Przez dwa majowe dni toczyć się będą rozmowy i dyskusje na temat stanu i perspektyw współczesnego społeczeństwa ukraińskiego. Wśród zaproszonych gości znajdą się zarówno uczeni zajmujący się tą tematyką jak i przedstawiciele organizacji społecznych i pozarządowych z Polski oraz Ukrainy. 

Konferencja odbywa się przy współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej i roboczej Grupy ds. Długoterminowej Pomocy Ukrainie, a także przy współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

9 maja, na zakończenie prac ekspertów, zapraszamy od 15.30 do 17.00 na debatę na temat „Ukraiński szlak do wolności, a polskie doświadczenie Solidarności. Różnice i podobieństwa”. Zagadnienia związane z polską Solidarnością i ukraińskim ruchem solidarnościowym będą przedmiotem rozmów i analiz profesora Andrzeja Friszke oraz Mykoły Riabczuka.

W polskiej debacie na temat rewolucji na Ukrainie, dość często można spotkać porównanie polskiej i ukraińskiej Solidarności. W dyskusji z udziałem profesora Andrzeja Friszke oraz Mykoły Riabczuka, postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie o to, czy i w jakim stopniu porównania tego rodzaju są słuszne lub nie. Czym różni się ukraińska rewolucja od polskiej rewolucji solidarnościowej, a w czym można doszukiwać się podobieństw? O tym rozmawiać będą zaproszeni goście wraz z udziałem publiczności. 

Profesor Andrzej Friszke – historyk, w szczególności historyk Solidarności i środowisk opozycyjnych w PRL, członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej, członek korespondent PAN, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN, członek redakcji miesięcznika Więź, autor takich m.in. książek jak: „Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi”, a także „Polska. Losy państwa i narodu 1939-1989”. Odznaczony licznymi medalami, m.in. srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a następnie Krzyżem Oficerskim. 

Mykoła Riabczuk – ukraiński krytyk literacki, pisarz oraz publicysta. Tłumacz polskiej literatury klasycznej na ukraiński. Współpracownik Centrum Studiów Europejskich w Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. W Polsce publikował na łamach m.in. Więzi, Tygodnia Powszechnego oraz Dekady Literackiej. Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego oraz Odznaki Honorowej Bene Merito. Autor m.in. takich książek jak „Strefa deratyzacji: ukraińska oligarchia między Wschodem i Zachodem” (ukr.), „Od Małorosji do Ukrainy”, czy „Dylematy ukraińskiego Fausta: społeczeństwo obywatelskie i rozbudowa państwa”.

Organizator: Kamila Zacharuk, doktorantka IS UW, 

kontakt: [email protected]

Program konferencji:

8.05.2014 – 10.00 – 17.00, praca w sekcjach tematycznych 

9.05.2014 – 10.00 – 15.00, praca w sekcjach tematycznych

9.05.2014 – 15.30 – 17.00 Debata z udziałem prof. Friszke oraz Mykoły Riabczuka na temat „Ukraiński szlak do wolności, a polskie doświadczenie Solidarności. Różnice i podobieństwa”.