200 rocznica urodzin Tarasa Szewczenki. Obchody w Polsce – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

200 rocznica urodzin Tarasa Szewczenki. Obchody w Polsce

13 maja 2014
200 rocznica urodzin Tarasa Szewczenki. Obchody w Polsce

Ukraińcy na cały świecie, w tym także w Polsce, obchodzili jubileusz swego narodowego wieszcza. Od początku marca odbywały się liczne uroczystości w różnych miejscowościach kraju. Rok Tarasa Szewczenki Ukraińcy w Polsce, podobnie jak w Ukrainie, rozpoczęli bez patetycznych imprez i nawet nieco spontanicznie.

Największy oddźwięk zyskał w Polsce flashmob 9 marca, którego inspiracja wyszła z Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu. Pomysł polegał na tym, aby różnie ludzie przeczytali w różnych językach „Testament”. Akcję trzeba było sfilmować, a film wysłać organizatorom. Takie czytania „Testamentu” odbyły się w Warszawie, Lublinie, Zielonej Górze, Szczecinie, Krakowie, Gdańsku oraz innych, dużych i małych miastach Polski. Oprócz „Testamentu”, do kamer deklamowano także inne wiersze. 

W Warszawie odbyło się kilka „szewczenkowskich” imprez. Ukraińcy rozpoczęli obchody jubileuszu Szewczenki 9 marca pod … ambasadą Rosji. Podczas antywojennej demonstracji, Ukraińcy deklamowali wiele proroczych, a także zabarwionych ironią wierszy Wielkiego Kobziarza, w tym także o wschodnich sąsiadach. Następnie obchody przeniosły się pod pomnik Tarasa Szewczenki w Warszawie, gdzie po panachidzie przybyli przedstawiciele ukraińskiej ambasady. Po przemówieniach wystąpiły dzieci z ukraińskiej szkoły. W Warszawie 10 marca odbyły się także akademickie czytania Szewczenki. W „Collegium Civitas” deklamowano jego poezję po ukraińsku, polsku i litewsku. W Warszawie ukraiński eksperymentalny teatr zrealizował przedstawienie o Tarasie Szewczence.   

Także w Krakowie najpierw odsłużono panachidę, a następnie odbył się wieczór poezji Szewczenki, zorganizowany przez studentów katedry ukrainistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz ukraińską społeczność Krakowa. Oprócz deklamacji, zaprezentowano także dwa teatralne przedstawienia ukraińskich i polskich studentów – „Topola” i „Kateryna”.  

Uroczystości odbyły się  także w Lublinie. Ukraińcy wzięli udział w koncercie w Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej „Chatka Żaka”. Do przedsięwzięcia dołączył się także Generalny Konsulat Ukrainy w Lublinie, a organizatorem było Towarzystwo Ukraińskie, Prawosławna Diecezja Lubelsko – Chełmska oraz Katedra Filologii Ukraińskiej UMCS. 

Na Uniwersytecie w Białymstoku odbył się wykład o „niejubileuszowym Szewczence”, a więc o aktualności poezji Szewczenki i o jego obecności na Majdanie. Wygłosili je prof. Jarosław Poliszczuk oraz Oksana Puchońska z Uniwersytetu im. Borysa Grinczenki w Kijowie. Jubileusz Wielkiego Kobziarza odbył się także w Muzeum w Bielsku Podlaskim, gdzie odbył się koncert, na którym wystąpił, między innymi, dziecięcy zespół „Ranok”. Dzieci z ukraińskich szkół brały udział w obchodach w Przemyślu i Legnicy – w koncertach oraz czytaniu poezji. W Gdańsku i Słupsku odbyły się z tej okazji koncerty chóru „Żurawli”.  

Na północy Polski obchody odbyły się tydzień po rocznicy. W Koszalinie, Lidzbarku Warmińskim, Kętrzynie i Olsztynie zorganizowano jubileuszowe koncerty, w których wzięli udział goście z Ukrainy.

Julia GOGOL

Foto: Obchody w Warszawie. Autor Witalij Witt