Agnieszka Holland nakręci film o dziennikarzu, który ujawnił światu prawdę o Wielkim Głodzie – Nasz Wybir – Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Agnieszka Holland nakręci film o dziennikarzu, który ujawnił światu prawdę o Wielkim Głodzie

17 lutego 2017
Agnieszka Holland nakręci film o dziennikarzu, który ujawnił światu prawdę o Wielkim Głodzie

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim

Jak podaje czasopismo Variety, znana polska reżyserka Agnieszka Holland zrealizuje film fabularny  o Garecie Jonesie – dziennikarzu, który jako pierwszy, pod własnym imieniem, poinformował w zachodniej prasie o tym, że w latach 1932 – 1933 na Ukrainie doszło do Wielkiego Głodu. Prawo do dystrybucji filmu nabyła firma WestEnd. 

Film zatytułowany „Gareth Jones” opowie historię walijskiego dziennikarza, który nie zważając na wydany przez radzieckie władze zakaz wjazdu na Ukrainę zagranicznym dziennikarzom, wyrusza w nielegalną podróż, a jej rezultatem była publikacja materiałów, które miały unaocznić światu zbrodniczą politykę Stalina. Jego teksty o „Hołodomorze” były publikowane w wielu znanych czasopismach, między innymi New York Evening Post i Manchester Guardian.

Dziennikarz zmarł dzień przed swymi 30 urodzinami. Badacze przypuszczają, że za zabójstwem stały radzieckie służby. Uważa się także, że to właśnie reportaże Jonesa zainspirowały Georga Orwella do napisania „Folwarku zwierzęcego”.

Autorem scenariusza filmu jest Andrea Serdaru – Barbul (panieńskie nazwisko Chalupa) – amerykańska dziennikarka z ukraińskimi korzeniami.  Agnieszka Holland pierwszy raz zapoznała się ze scenariuszem dwa lata temu.

– Od tamtej pory ta historia stała się jeszcze bardziej aktualna – mówi reżyserka. – Sytuacja wokół nas zmienia się i obecnie możemy odnaleźć pewne analogie do tego, co odbywało się w latach 30-tych.

– Osobowość Jonesa jest dla filmu  kluczowa – mówi Holland. – Początkowo uważaliśmy go za naiwnego, nieco nerwowego młodego człowieka, który następnie staje się superbohaterem. Jest rozdarty miedzy wiedzą o odbywających się okrucieństwach, a świadomością, że samodzielnie nie może im przeciwdziałać. Z czasem dochodzi do wniosku, że to na mediach spoczywa odpowiedzialność, że ich powinnością jest donieść światu prawdę. Czyni to jego postać w wielkiej mierze aktualną także w dzisiejszych czasach.

Postaci Garetha Jonesa przeciwstawiony jest w filmie dziennikarz „New York Times”, późniejszy laureat nagrody Pulitzera – Walter Duranty. Duranty wybiera komfortowy pobyt w Moskwie i pisze o sukcesach Związku Radzieckiego, zgodnie z wytycznymi stalinowskiej propagandy.

– To przeciwstawienie osoby, która walczy o prawdę, i tej, która buduje swą karierę na kłamstwie – mówi  Agnieszka Holland. – Jeden jest oportunistą, drugi – bohaterem, który za swe bohaterstwo płaci wysoką cenę, bo tylko w hollywoodzkich filmach superbohaterowie są zwycięzcami.

Agnieszka Holland – znana polska scenarzystka i reżyserka, współpracowała z Krzysztofem Zanussim i Andrzejem Wajdą. Jej film „W ciemności”, opowiadający o tym, jak podczas II Wojny Światowej Żydzi ukrywali się od prześladowań w podziemnych kanałach Lwowa był w 2011 roku nominowany do Oskara.

Zdjęcia do filmu „Gareth Jones” będą realizowane z Polsce, Wielkiej Brytanii, Belgii i Niemczech.

 O.K./variety