Apel Ukraińskiej wspólnoty artystycznej do międzynarodowych instytucji kultury i artystów - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Apel Ukraińskiej wspólnoty artystycznej do międzynarodowych instytucji kultury i artystów

0

20 stycznia pracownicy ukraińskiej milicji (po cywilnemu i nie okazując legitymacji) bezpodstawnie zatrzymali 7 studentów Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji im. I. K. Karpenko-Karego i wywieźli ich w nieznanym kierunku. Z uprowadzonymi nie było kontaktu przez ponad 6 godzin, potem rodziny znalazły ich na jednym z posterunków policji.

Zatrzymanych bito, nie udzielano im przez ponad 12 godzin pomocy medycznej. Wiadomo, że niektórzy wskutek bicia zaznali poważnych urazów głowy i wstrząśnienia mózgu. Po porwaniu studenci zostali rozebrani, podobno w celu dokonania ekspertyzy odzieży, która miała dostarczyć dowodów na udział w starciach z Berkutem. Inkryminują im aktywny udział w masowych zamieszkach z ciężkimi następstwami, które są karane od 8 do 15 lat pozbawienia wolności (paragraf 294, cz 2 Kodeksu kryminalnego)

Na dzień 23 stycznia Ołeksandr Szkrabak (2 rok reżyserii) i Andrij Iwaniuk (absolwent reżyserii) znajdują się w areszcie tymczasowym na Łukianiwce.  Zostali prewencyjnie skazani na miesiąc aresztu tymczasowego zanim odbędzie się w ich sprawie posiedzenie sądu.

Andrij Kotlar (trzeci rok operatorski), Wadym Kowalow (trzeci rok aktorstwa), Danyło Okułow (2 rok reżyserii dźwięku) znajdują się w  areszcie domowym.

Jurij Chrobust (4 rok deklamacji) dostał wyrok 2 miesięcy aresztu domowego.

Ostap Wakuliuk (4 rok aktorstwa) został zwolniony.

Aktywiści, którzy przyjechali do sądu aby wesprzeć studentów,  podkreślają, że nie przedstawiono żadnych dowodów.

W tym tygodniu odbyła się akcja solidarności z zatrzymanymi zorganizowana przez studentów Uniwersytetu im. Karpernka-Karoego, Inicjatywę Samoobrony Pracowników Sztuki oraz studentów Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury Ukrainy.

Andrij Iwaniuk, jeden z zatrzymanych, ogłosił głodówkę, żeby unaocznić, iż w Ukrainie dzieją się represje polityczne. Dziś w tym kraju każdy może stać się ofiarą policyjnej przemocy i bezkarności władzy.

Ukraińska wspólnota artystyczna apeluje do międzynarodowych instytucji kultury i artystów do gestów solidarności z Ukraina i wywierania nacisku na rządy w celu wpłynięcia na zaistniałą sytuację

 

Share.