Warszawska Szkoła Ukraińska otrzymała nagrodę Banku Rozwoju Rady Europy – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Warszawska Szkoła Ukraińska otrzymała nagrodę Banku Rozwoju Rady Europy

8 czerwca 2024
Warszawska Szkoła Ukraińska otrzymała nagrodę Banku Rozwoju Rady Europy
Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim
Цей текст також можна прочитати українською мовою

SzkoUa – Warszawska Szkoła Ukraińska – otrzymała prestiżową nagrodę CEB Award for Social Cohesion 2024 przyznaną przez Banku Rozwoju Rady Europy za innowacyjne podejście do edukacji dzieci z doświadczeniami uchodźczymi. Szkoła powstała z inicjatywy Fundacji Ukraiński Dom i Klubu Inteligencji Katolickiej, w pierwszych miesiącach pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę i jest przeznaczona dla ukraińskich dzieci, które w Warszawie znalazły schronienie przed wojną i nie mają możliwość nauki w swoich szkołach w Ukrainie. 

6 czerwca w stolicy Islandii Reykjavíku odbyła się uroczystość wręczenia nagrody CEB Award for Social Cohesion 2024 przyznanej przez Bank Rozwoju Rady Europy. Główne wyróżnienie i nagrodę w wysokości 45 tysięcy euro przyznano Warszawskiej Szkole Ukraińskiej za „wyjątkowy i wybitny wkład szkoły w krzewienie spójności społecznej”.

Nagroda Banku Rozwoju Rady Europy przyznawana jest od 2020 roku inicjatywom i instytucjom, które wnoszą znaczący wkład w rozwój społeczeństwa i jego spójność. Zwycięzców i nominowanych wybiera międzynarodowe jury. W tym roku w konkursie wzięło udział ponad 100 inicjatyw z 27 krajów.

„Gratulujemy SzkoUA wielkiej pracy we wspieraniu integracji społecznej ukraińskich uczniów-uchodźców w Warszawie. Bank Rozwoju Rady Europy z dumą wspiera tę inicjatywę, która ucieleśnia naszą misję, polegającą na promowaniu spójności społecznej i zaspokajaniu potrzeb najbardziej wrażliwych grup” – powiedział podczas wręczenia nagrody prezes Banku Carlo Monticelli. 

Warszawska Szkoła Ukraińska – SzkoUa to projekt edukacyjny realizowany przez Klub Inteligencji Katolickiej i Ukraiński Dom w Warszawie. Szkoła powstała wiosną 2022 roku, w pierwszych miesiącach pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, aby wesprzeć dzieci, które w Warszawie znalazły schronienie przed wojną i dać im możliwość dokończenia przerwanej nauki.  

„Ta nagroda to kolejny krok naszych uczniów w kierunku Europy. Ucząc się w ramach zintegrowanego polsko-ukraińskiego programu, zachowując jednocześnie ukraińską tożsamość, nasze dzieci stają się żywym mostem Ukrainy do Europy” – podkreślała Oksana Kolesnyk, dyrektorka Warszawskiej Szkoły Ukraińskiej.   

Warszawskiej Szkole Ukraińskiej udało się nie tylko zakończyć rok szkolny, ale także kontynuować swoją pracę. Obecnie w SzkoUA w 11 klasach uczy się 270 uczniów. Nauczanie odbywa się według innowacyjnego programu, który zakłada ujednolicenie programów edukacyjnych Ukrainy i Polski. Uczniowie uczą się jednocześnie w dwóch językach, dzięki czemu mogą zachować swoją tożsamość narodową, a jednocześnie integrować się z lokalną społecznością. 

„W SzkoUA robimy coś, co wielu wydaje się niemożliwe – jednocześnie integrujemy i dbamy o zachowanie tożsamości, łączymy polską i ukraińską podstawę programową, robimy to wspólnie, Ukraińcy i Polacy. Nagroda CEB, to wyróżnienie, które daje nadzieję na nowe podejście do edukacji dzieci uchodźczych” – podkreśla wicedyrektorka szkoły Antonina Michałowska.

W maju 2023 roku SzkoUA zdobyła nagrodę w konkursie S3KTOR na najlepszą inicjatywę pozarządową w Warszawie. W 2024 roku szkoła znalazła się w gronie 10 najlepszych projektów edukacyjnych w Polsce i znalazła się w finale konkursu Przewroty.

Przypominamy, że do 9 czerwca trwa nabór uczniów w klasach 1-11 na rok szkolny 2024\25. 

Czytajcie także: Do SzkoUa w 24 dni. Wywiad z dyrektorką Warszawskiej Szkoły Ukraińskiej Oksaną Kolesnyk 

A.V.

Źródło: Bank Rozwoju Rady Europy, materiały prasowe