Co sprawdzić w mieszkaniu zanim zdecydujemy się na wynajem? – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Co sprawdzić w mieszkaniu zanim zdecydujemy się na wynajem?

30 stycznia 2020
Co sprawdzić w mieszkaniu zanim zdecydujemy się na wynajem?

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim/
Матеріал також можна прочитати українською мовою

Decyzja o wynajęciu mieszkania to bardzo ważny temat, który zasługuje na to, by poświęcić mu odrobinę uwagi. Jest to rozwiązanie idealne, jeśli na razie nie możemy lub po prostu nie chcemy decydować się na własne cztery kąty i wiążący się z tym często kredyt hipoteczny. 

Gdzie i jak chciałbyś mieszkać

Żeby nie żałować swojego wyboru, powinniśmy dokładnie przeanalizować naszą sytuację rodzinną i określić czego oczekujemy. Zacznijmy od samego ogłoszenia: gdzie znajduje się wystawione mieszkanie oraz czy dzielnica jest czysta i bezpieczna. Jeżeli mamy dzieci, na pewno będzie nas interesowała kwestia pobliskich szkół, przedszkoli i placów zabaw oraz rozkład komunikacji miejskiej lub dostępnych miejsc parkingowych.

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania?

Dobrze przyjrzyj się osobie wyznaczonej do kontaktu z wynajmującym. Będziesz zapewne często z nią rozmawiał w sprawach mieszkaniowych, więc byłoby miło, gdyby była otwarta, komunikatywna i życzliwa. Dopytaj o ewentualną kaucję na poczet wyrządzonych szkód i spisz protokół, który zabezpieczy Cię przed dodatkowymi kosztami z tytułu uszkodzenia mebli lub sprzętów. Zaoszczędzi Ci to sporo pieniędzy i nerwów.

Ukryte koszty wynajmu 

Rozłóż na czynniki pierwsze wszystkie koszty mieszkania, żeby uniknąć dodatkowych wydatków i nie być niemile zaskoczonym. Istotne jest przede wszystkim, czy cena za wynajem zawiera czynsz oraz opłatę za wywóz śmieci i ścieków. Dowiedz się, czy w cenie czynszu jest ogrzewanie, ponieważ może się okazać, że  w okresie grzewczym Twoje koszty za wynajem wzrosną o kilkaset złotych miesięcznie.

Stan mieszkania w momencie odbioru

Wchodząc do mieszkania, zwróćmy uwagę czy jest czyste i zadbane. Wszelkie przebarwienia, zacieki, pleśń na ścianach i suficie są zwiastunem nadchodzących problemów z wentylacją, a kto chciałby się męczyć z zagrzybionym mieszkaniem? Jeżeli jest to tylko kwestia drobnych poprawek i lekko zabrudzonych ścian, możesz poprosić właściciela o odświeżenie mieszkania lub negocjować wysokość kaucji lub czynszu i zrobić to na własny rachunek.

Nieszczelne okna i cieknące krany 

Stan okien to kolejna ważna sprawa, którą wiele osób bagatelizuje, uznając to za mniej istotne niż np. wyposażenie kuchni. Tymczasem nieszczelne okna potrafią nie tylko uprzykrzyć nam jesiennie i zimowe dni, wpuszczając do domu zimne powietrze, ale przede wszystkim dołożyć ładną sumę do rachunku za ogrzewanie. Uszczelnienie okien, zwłaszcza przed sezonem zimowym, leży po stronie właściciela mieszkania i nie powinno się tego lekceważyć.

Sprawdź czy w mieszkaniu nie ma cieknących baterii kuchennych lub łazienkowych, ponieważ w ten sposób może “wykapać” miesięcznie z naszego portfela całkiem niezła suma pieniędzy.

Przyjrzyj się instalacji elektrycznej

Jako wynajmującego powinna zainteresować Cię np. ilość gniazdek, ponieważ braki w tym zakresie powodują, że wszystkie kable plączą się w sieci przedłużaczy. Nie tylko źle wygląda,ale jest również mało praktyczne. Ich stan również jest bardzo ważny: wszelkie wystające ze ściany kable i wyrwane kontakty są nie do przyjęcia.

Dużym minusem jest także brak wyprowadzonych przewodów do podłączenia telewizji i internetu, gdyż prawdopodobnie, jeżeli chcemy z tych mediów korzystać, będziemy musieli wykonać przyłącze na nasz koszt.

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik ułatwi Wam poruszanie się po rynku nieruchomości i pozwoli uniknąć kosztownych błędów przy wynajmie mieszkania.

Autorką wpisu gościnnego jest
Agnieszka Możejko, redaktorka bloga Łazienka Plus.