klub „Hałyczanka” - Jest czas na pracę i na  zabawę - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

klub „Hałyczanka” – Jest czas na pracę i na  zabawę

0

W stolicy Polski są tysiące Ukraińców. Dlatego na mapie Warszawy coraz częściej pojawiają się nowe inicjatywy, które integrują naszych rodaków. Niedawno działalność rozpoczął klub „Hałyczanka”. Co jest w nim ciekawego?

Klub działa od sierpnia. W ciągu kilku miesięcy zorganizowano w nim już kilka spotkań, na które każdorazowo przychodziło kilkadziesiąt osób.

– Zapraszamy wszystkich Ukraińców, którzy mieszkają w Warszawie. Można tu spotkać się z przyjaciółmi lub poznać nowe osoby. Przychodzą do nas studenci i, oczywiście, ludzie którzy przyjechali do pracy. Przychodzą także obywatele Polski ukraińskiego pochodzenia oraz Polacy – mówi Hałyna Teliuk, która wraz z mężem Ihorem zainicjowała działalność „Hałyczanki”. Jak podkreśla – klub założono, aby migranci poczuli w Polsce cząsteczkę Ukrainy.

halychanka-702x336

– Wiem, że w Warszawie są ukraińskie dyskoteki. Jednak takie wydarzenia są raczej dla ludzi młodych, studentów. Do nas przychodzą ludzie w różnym wieku. Każdy, kto był tu po raz pierwszy wychodził zachwycony. Ludziom brakuje wspólnej rozrywki. Jest czas na pracę, ma być też czas i na zabawę – mówi pani Teliuk, która przyjechała do Warszawy z Drohobycza.

W ramach weekendowych spotkań, odbywają się występy zaproszonych gości, można potańczyć przy ukraińskiej muzyce na żywo, posłuchać i pośpiewać piosenek. Występował tu już na przykład żeński chór „Kałyna”, który działa przy Ukraińskim Domu w Warszawie.

Mój mąż pracuje jako rehabilitant. Ale ma także wykształcenie muzyczne i przy różnych okazjach akompaniuje na akordeonie. Już jakiś czas temu ludzie zaczęli prosić mnie, aby się razem spotkać, pośpiewać, porozmawiać. W ten sposób zaczęliśmy organizować klub – dodaje pani Hałyna, która obecnie prowadzi firmę zajmującą się cateringiem. Na spotkania przygotowuje różne wypieki, są też owoce, kawa i herbata.

halychanka-3-702x336

Spotkania „Hałyczanki” odbywają się obecnie w dwóch miejscach w stolicy Polski: w Domu Sztuki na Ursynowie (ul. Wiolinowa 14) i w Centrum Kultury Prawosławnej na Pradze (ul. św. Cyryla i Metodego 4).

Założyciele klubu zapraszają wszystkich na swe wydarzenia.

W ramach spotkania zaplanowano występ zasłużonego artysty Ukrainy – śpiewaka Wołodymyra Kocyłowskiego.

Więcej o klubie „Hałyczanka” i o bieżących wydarzeniach można przeczytać na Facebooku (facebook.com/galuchanka.warszawa) lub w sieci Odnoklasniki (należy wpisać  Galyczanka Warszawa).

Paweł ŁOZA

Share.