Czerwiec z ukraińską kulturą. Gdzie się wybrać w Polsce? – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Czerwiec z ukraińską kulturą. Gdzie się wybrać w Polsce?

2 czerwca 2023
Czerwiec z ukraińską kulturą. Gdzie się wybrać w Polsce?

Już tradycyjnie przygotowaliśmy wybór ukraińskich wydarzeń, które odbywają się w czerwcu w różnych miastach Polski. Są to w między innymi koncerty, dyskusje, spektakle teatralne.

Koncerty

Ukraińska domówka w Krakowie

Krakowska Fundacja „Zustricz” zaprasza na ukraińską domówkę, podczas której wystąpią młodzi ukraińscy artyści.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 3 czerwca o 18:00, pod adresem Rajska 12 (wejście od ulicy Szujskiego). Wstęp bezpłatny.

DakhaBrakha

4 czerwca w Katowicach odbędzie się koncert ukraińskiego zespołu DakhaBrakha. Wydarzenie odbędzie się w Kinie Rialto. Bilety w cenie od 139 zł można kupić pod linkiem.

DakhaBrakha to ukraińska muzyczna etno-grupa, która powstała na początku lat 2000. w twórczej atmosferze teatru Dakh,. Zespół założyli młodzi folkloryści i muzycy skupieni wokół Władysława Troickiego. Jak mówią członkowie zespołu jego nazwa składa się ze staroukraińskich słów, oznaczających „dawać” i „brać”.

Dakh Daughters

Koncerty Dakh Daughters odbędą się 5 czerwca w Krakowie (Klub Kwadrat) i 6 czerwca w Warszawie (Klub Niebo). Bilety można kupić w cenie od 119 zł pod linkiem.

Dakh Daughters – ukraińska żeńska teatralno-muzyczna grupa, występująca w gatunkach „freak kabaretu” i teatralnego performance. W swych spektaklach Dakh Daughters wykorzystują teksty ukraińskich poetów. Artystki wykonują utwory w różnych dialektach języka ukraińskiego, a także w języku angielskim, francuskim oraz niemieckim.  Wykorzystują przy tym różne muzyczne instrumenty: kontrabas, wiolonczelę, fortepian, marakasy, gitarę, skrzypce, perkusję, ksylofon, akordeon, harmonijkę ustną i tamburyn.

Pianoboy

Pianoboy – zapoczątkowany w 2009 roku solowy projekt Dmytra Szurowa, byłego pianisty zespołów Okean Elzy i Esthetic Education. Od początku pełnowymiarowej inwazji Dmytro pomaga ukraińskiemu wojsku, zagrał około stu charytatywnych koncertów w Ukrainie i za granicą, z czego 70% to koncerty dla wojska, ratowników, medyków i pracowników infrastruktury krytycznej.

Koncert odbędzie się 5 czerwca w Warszawie. Bilety można kupić pod linkiem.

Warto zwrócić uwagę, że koncert został przeniesiony z 4 kwietnia 2023 roku, w związku z czym bilety zakupione w poprzednim terminie zachowują ważność.

Druha Rika

Druha Rika to ukraiński zespół rockowy założony na początku 1996 roku w Żytomierzu. Gra w stylu pop-rock, z elementami nowej fali, post-punka, brit-popu i indie rocka. Od początku zakrojonej na szeroką skalę inwazji wojskowej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, muzycy cały swój czas poświęcili wolontariatowi. W Polsce zespół zagra darmowe charytatywne koncerty. Wszystkie zebrane podczas nich pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie Zbrojnych Sił Ukrainy.

Koncerty odbędą się:

 • 5 czerwca о 19:00 w Krakowie Miejsce –  Mały Rynek.
 • 6 czerwca о 19:00 we Wrocławiu Miejsce – Plac Solny.
 • 10 czerwca о 19:30 w Warszawie  Miejsce – Plac Zamkowy.

Denys Derkacz

Denys Derkacz to ukraiński kompozytor, założyciel projektu DenDer Orchestra. 8 czerwca wystąpi z solowym koncertem w Warszawie. Bilety w cenie od 150 zł, do nabycia pod linkiem

Kalush

Kalush – to trio rapujące w slangu znanym z okolic miasta Kałusz – rodzinnego miasta lidera zespołu Oleha Psiuka. W 2019 roku zespół wydał z raperką Alyoną Alyoną singiel „Hory”. W 2021 roku ich wspólny projekt został nominowany do nagrody YUNA Awards. W 2021 roku zespół wydał pierwszy album „Chotyń”. W 2022 roku zespół zwyciężył na  Międzynarodowym Konkursie Eurowizji.

21 czerwca zespół wystąpi na ceremonii otwarcia Igrzysk Europejskich w Krakowie. Bilety w cenie 50-80 zł można kupić na oficjalnej stronie Igrzysk Europejskich..

Pokazy filmów

Filmy Z Ukrainy o Ukrainie na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Od 28 maja do 4 czerwca w Krakowie odbywa się 63. Festiwal Filmowy. W ramach wydarzenia prezentowany jest osobny program filmów o Ukrainie i produkcji ukraińskiej. W dniach 2-18 czerwca poszczególne filmy z programu będzie można oglądać online.

 • „Ballada Kyczejewska”. Polska, 2022. Reżyseria Piotr Krzysztof Kamiński online pod linkiem.
 • „Czarnobyl 22”. Ukraina, 2023. Reżyseria. Ołeksij Radynskij 3 czerwca Kino pod Baranami (bilety pod linkiem) i online.
 • „Mariupol. Sto nocy”. Animacja, Ukraina 2023. Reż. Sofia Melnyk. 3 czerwca, Kino pod Baranami (bilety pod linkiem) i online.
 • „Nie znikniemy”. Ukraina, Polska, Francja, 2023. Reż. Alisa Kowalenko. 2 czerwca w Kino MOS (bilety pod linkiem.)
 • „Sad dziadka.” Polska, Ukraina, 2023. Reż. Karol Starnawski. 2 czerwca w Kino MOS (bilety pod linkiem) i online.
 • „Strzępy”. Ukraina, 2022. Reż. Ihor Gawwa. 3 czerwca Kino pod Baranami (bilety pod linkiem.) i online.
 • „Symptomy wojny”. Ukraina, Austria, 2022. Reż. Jurij Reczinski. Online.
 • „Wyraj”, Ukraina, Polska 2023. Reż. Jakub Stoszek. Online.

“Mawka, Pieśń Lasu” w polskich kinach

Od 1 czerwca w kinach w Polsce odbędą się  przedpremierowe pokazy ukraińskiego animowanego filmu „Mawka. Pieśń Lasu”. Pokazy odbywać się będą w sieci kin Helios oraz w innych lokalnych kinach w Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Łodzi i innych miastach Polski. Z listą kin i terminami seansów można zapoznać się pod linkiem Lista będzie uzupełniana i nowelizowana.

Animacja „Mawka. Pieśń Lasu” opowiada historię Mawki – mitologicznej istoty, Duszy Lasu i jego Obrończyni – Berehyni – która zakochuje się w człowieku, muzykancie Łukaszu i staje przed trudnym wyborem: miłość czy obowiązek wobec Lasu. Film powstał na podstawie dramatu Łesi Ukrainki „Pieśń Lasu” oraz na motywach ze słowiańskiej mitologii.

Warszawa. Cykl filmów dokumentalnych projektu “Kultura vs wojna”

Projekt „Kultura kontra wojna” jest poświęcony znanym ukraińskim artystom, którzy poszli do wojska, by bronić Ukrainy. W programie znalazły się projekcje trzech krótkich opowieści dokumentalnych o: autorze zdjęć Serhiju Mychalczuku, zespole „Antytiła” oraz reżyserze i aktorze Achtemie Seitabłajewym.

Filmy zrealizowano w formie otwartej opowieści bohaterów z pierwszych ust. Bohaterowie dzielą się przemyśleniami na temat własnej przemiany podczas wojny, przewartościowania zasad, sztuki i wojny.

Wydarzenie odbędzie się 2 czerwca o 18:00 pod adresem Zamenhofa, 1. Wstęp wolny, obowiązuje rejestracja.

Wrocław. Przedpremierowy pokaz filmu „Pamfir”.

W niedzielę 4 czerwca we Wrocławiu odbędzie się przedpremierowy pokaz ukraińskiego dramatu „Pamfir” w reżyserii Dmytra Suchołytoho-Sobczuka. Wydarzenie odbędzie się w Dolnośląskim Centrum Filmowym, ul. Piłsudskiego, 64a. Początek o 19:00. Bilety w cenie 25 zł można kupić pod linkiem.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z Kostiantynem Pocztarem (Postman). Kostiantyn Pocztar to ukraiński muzyk, piosenkarz i kompozytor, wokalista kijowskiego zespołu rockowego 5 Vymir. Znany również pod artystycznym pseudonimem Postman, autor i jedyny członek projektu muzycznego o tej samej nazwie.

Więcej o filmie przeczytacie w recenzji Maksyma Karpowca “Pamfir albo pryncypialność ukraińskiego charakteru”

Do ogólnopolskiej dystrybucji film wejdzie 23 czerwca 2023 roku.

Warszawa. “PaMIĘTAć:” – pokaz  wideo i performance 

„PaMIĘTAć” – multimedialny collage Oli Mychajliuk, na który składają się notatki z obwodu donieckiego i ługańskiego, muzyka, rośliny, fragmenty performance i dokumentalne historie ludzi uwikłanych w wojnę na wschodzie. Od 2016 roku praca istnieje w formie performance i przybierając za każdym razem nową formę, jest pokazywana w różnych miastach Ukrainy i dalej w Europie. Za każdym razem performance zawierał sadzenie wywiezionej z okupacji mięty. Od 2021 roku projekt istnieje w formie pracy wideo. Od maja 2023 Olia Mychajliuk odczuwa potrzebę powrotu do swojej trawy – do fotografowania roślin charakterystycznych dla wschodniej i południowej Ukrainy.

W Warszawie zostanie pokazana nowa część projektu „PaMIĘTAć”, połączona z perfomancem i muzyką Ołeksija Worsoby.

Wydarzenie odbędzie się w czwartek 8 czerwca o godzinie 19:00. Miejsce: Otwarty Jazdów, domek Partnerstwa, ul. Jazdów 10/5.

Warszawa. Pokazy filmu „Szczedryk”

Na letnim tarasie warszawskiego lokalu „Pijana Wiśnia”  (Okrąglak) w okresie letnim będzie można bezpłatnie obejrzeć dramat historyczny „Szczedryk” w reżyserii Olesi Morhunec-Isajenko. Film będzie prezenrtowany w języku ukraińskim z napisami.

W czerwcu seanse odbędą się 6 i 20 czerwca o godzinie 20:30.

Spotkania i dyskusje

Gdańsk. Spotkanie z Jurijem Andruchowyczem

W sobotę 3 czerwca w Gdańsku odbędzie się spotkanie z ukraińskim pisarzem, poetą i muzykiem Jurijem Andruchowyczem. Początek o 20:00. Miejsce – ul. Długa, 35. Wstęp bezpłatny.

Jurij Andruchowycz – ukraiński poeta, prozaik, tłumacz, przedstawiciel postmodernizmu w literaturze, eseista. Kandydat nauk filologicznych. Mieszka i pracuje w Iwano-Frankowsku. Autor powieści, kilku zbiorów poezji i esejów. Dzieła Andruchowycza zostały przetłumaczone na język polski, angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, węgierski, fiński, szwedzki, hiszpański, czeski, słowacki, chorwacki, serbski i esperanto.

Warszawa. Spotkanie z ukraińską pisarką Hanną Osadko

Hanna Osadko to pisarka, artystka, rzemieślniczka, literacka redaktorka i tłumaczka. Od 2003 roku pracuje jako redaktor literacki w tarnopolskim wydawnictwie „Nawczalna knyha – Bohdan”. Autorka pięciu tomików poezji. Za pierwszy tom „Ten, który przewraca pingwiny” otrzymał nagrodę „Błahowist”, a „Żyj po prostu” – nagrodę literacką im. M. Kociubińskiego Podczas pobytu w 2022 roku na rezydencji twórczej w Polsce zilustrowała książkę Olgi Kuprian „Murkycia zgubiła się” (książka jest dwujęzyczna, na język polski przetłumaczyła ją Aneta Kamińska).

Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowany dwujęzyczny tomik poezji „73 emocje” (tłum. Krzysztof Czyżewski), a także najnowsze prace Hanny Osadko: obrazy z cyklu Anioły Zwycięstwa, ceramika oraz ilustracje książki dla dzieci „Murkycia zgubiła się”.

Spotkanie odbędzie się 4 czerwca. Początek o 12:00. Miejsce: Warszawa, Kościół Pokamedulski w Lesiu Bielańskim, ul. Dewajtis 3. Wstęp wolny.

Lublin. Spotkanie Otwartej Sieci Osób Kultury. Reagujemy!

Otwarta Sieć Osób Kultury Reagujemy! gromadzi, analizuje i upowszechnia dobre praktyki i rozwiązania do pracy w dziedzinie kultury na rzecz społeczeństwa międzykulturowego. Podczas spotkania w Lublinie uczestnicy zapoznają się z przykładami organizowanych tu międzykulturowych projektów, poznają potrzeby zagranicznych artystów, a także jak osoby z doświadczeniem migracyjnym postrzegają lubelską kulturę. Część spotkań poświęcona będzie ukraińskim artystom, inicjatywom i doświadczeniom integracji Ukraińców w Polsce. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 5 czerwca w Galerii Labirynt, ul. ks. Popiełuszki, 5 Wstęp wolny. Wymagana uprzednia rejestracja pod linkiem.

Szczegółowy program pod linkiem.

Warszawa. Spotkanie ze Switłaną Ołeszko

W poniedziałek 5 czerwca w Warszawie odbędzie się spotkanie ze Switłaną Ołeszko – założycielką, dyrektorką i reżyserką Teatru „Arabeska” w Charkowie. Spotkanie odbędzie się o godzinie 19:00 w Studio U20 pod adresem al. Ujazdowskie 20. Wstęp wolny.

Switłana Ołeszko jest założycielką, dyrektorką i reżyserką charkowskiego teatru „Arabeski”, producentką teatralną. Bada transformacyjny potencjał teatru, jej teatralna twórczość zawsze ma wyraźny wymiar społeczny. Obecnie mieszka w Warszawie i pracuje w Teatrze Polskim im A. Szyfmana.

Ukończyła Charkowski Narodowy Uniwersytet im Wasyla Karazina, z wykształcenia filolog. Studiowała w Akademii Sztuk Scenicznych w Holandii oraz w Szkole Sztuki Zarządzania Strategicznego na Słowacji. Odbyła staż w Polskim Instytucie Teatralnym. W latach 1993-2019 pracowała jako pracownik naukowy w Muzeum Literackim w Charkowie. Działaczka kulturalna, inicjatorka powstania Instytutu Teatralnego w Charkowie. Wraz ze swoim zespołem aktorskim zrealizowała dziesiątki projektów, które pełniły rolę resocjalizacyjną (wspólnie z osobami przebywającymi w zakładach karnych, z osobami o ograniczonej sprawności ruchowej itp.). Najbardziej znane produkcje to „Postpravda”, „Czerwony Elvis”, „Eneida”, „Radioszanson: osiem opowieści o Jurze Zoiferze” (teksty Serhija Żadana).

Dyskusję poprowadzi Jewhen Klimakin – dziennikarz, działacz społeczny, zastępca redaktora naczelnego internetowego wydawnictwa „Nowa Polska”.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu wydarzeń „Kultura i ruch oporu: Ukraina”, podczas którego goście i mieszkańcy Warszawy będą mieli okazję spotkać się z najwybitniejszymi postaciami kultury ukraińskiej. Ponadto podczas każdego ze spotkań emitowany jest cykl dokumentalny „Upadek. Jak Ukraińcy zniszczyli imperium zła”.

Warszawa. Spotkanie z cyklu “Mariupol”. Kulturowa deokupacja.

Ukraiński Dom i Rada Miasta Mariupol zapraszają do udziału w dyskusji na temat: „Mariupol. Kulturowa deokupacja: Kino jako narzędzie rozwoju”.

Wydarzenie odbędzie się 6 czerwca o godzinie 18:00 w Domu Ukraińskim w Warszawie pod adresem ul. Zamenhofa 1. Wstęp bezpłatny. Obowiązkowe uprzednia rejestracja

„Kulturowa deokupacja Mariupola” to cykl publicznych spotkań i dyskusji, które pomogą zgłębić fenomen społeczno-kulturowy Mariupola, wymienić doświadczenia i wiedzę z zakresu kultury oraz wypracować wizję odbudowy Mariupola po deokupacji miasta w dziedzinie kultury i dziedzin pokrewnych. Platformy dialogu dotyczące tego tematu powstają w Kijowie, Lwowie i Warszawie.

Kolejne spotkanie z cyklu poświęcone będzie kinu jako narzędziu aktywizacji społecznej. Prelegentami będą:

 • Liza Tatarinowa – ukraińska reżyserka, która prezentowała filmy dokumentalne o życiu pod ciągłym ostrzałem w tymczasowo okupowanym Mariupolu i Chersoniu. Oba filmy zawierają materiał dokumentalny i historie ludzi, którym udało się uciec spod rosyjskiej okupacji i przeżyć.
 • Milenia Fiedler – wykładowczyni  Katedry Montażu na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT, kierownik katedry od 2016, rektor uczelni od 2020. Członkini Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Redaktorka. Współautorka ponad 240 filmów fabularnych i dokumentalnych, seriali i produkcji dla teatrów telewizji.
 • Oleh Szczerbyna – ukraiński aktor, reżyser, założyciel i producent wytwórni filmowej Fresh Production, członek Ukraińskiej Akademii Filmowej.
 • Olha Nowikowa – przewodnicząca Mariupolskiej Komisji Filmowej/GO „Aidamy”, dyrektor międzynarodowego festiwalu filmowego „Kino i TY”, współorganizatorka „Ukraińskiego Klubu Filmowego we Frankfurcie”.
 • Saitow Denys – reżyser filmowy, w latach 2015-2023 studiował na Akademii  Sztuk Mediów w Kolonii (dyplom sztuk pięknych). Tworzył różnorodne projekty wideo, w tym reklamowe (UNICEF), instalacje wideo i filmy krótkometrażowe.
 • Krzysztof Czyżewski – polski pisarz, reżyser i animator wydarzeń międzykulturowych, współzałożyciel Ośrodka „Pogranicze – sztuka, kultur i narodów” w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze .

Warszawa. Kongres solidarności polsko – ukraińskiej

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Centrum MAP, Ukraiński Dom oraz Związek Ukraińców w Polsce zapraszają do udziału w Kongresie Solidarności Polsko-Ukraińskiej. Wydarzenie to zamyka cykl polsko-ukraińskich spotkań pod nazwą „Wspólne sprawy”

Celem kongresu jest wymiana doświadczeń współpracy polsko-ukraińskiej w szeroko pojętej sferze społecznej, kultury, nauki, edukacji i środków masowego przekazu po działania mające na celu wspieranie różnych grup i środowisk.

Kongres zakończy koncert zespołu Dagadana.

Wydarzenie odbędzie się 14 czerwca w Teatrze Polskim im Arnolda Szyfmana w Warszawie, ul. Kazimierza Karasia 2. Bilety w cenie 8 zł do nabycia pod linkiem.

Kraków. Spotkanie z Tamarą Dudą (Tamara Horicha Zernia) i prezentacja książki “Córeczka”»

15 czerwca w Krakowie w kawiarni i księgarni NIĆ (ul. Sławkowska 28) odbędzie się prezentacja książki „Córeczka” Tamary Dudy (pseudonim twórczy – Tamara Horicha Zernia) oraz spotkanie z autorką. Początek o 19:00. Wstęp wolny.

Tamara Duda to ukraińska dziennikarka i tłumaczka, autorka dwóch powieści opublikowanych pod pseudonimem Tamara Horicha Zernia.

W latach 2014-2016 była wolontariuszką w strefie działań wojennych na wschodzie Ukrainy.

Jej debiut „Docia” zdobył prestiżową nagrodę ukraińskiej redakcji BBC za najlepszą książkę beletrystyczną 2019 roku. Powieść została również zaliczona do trzydziestu najważniejszych dzieł prozatorskich niepodległej Ukrainy według Ukraińskiego Instytutu Książki.

Wydarzenia powieści rozgrywają się wiosną i latem 2014 roku w Doniecku. „Donbas jest punktem zerowym, miejscem siły, gdzie zostały postawione najważniejsze pytania. I tylko tam ukryte są niezbędne odpowiedzi. Ale tam, gdzie wszystko się zaczęło, tam wszystko się skończy, gdy historia dobiegnie końca, a wieczny wąż Uroboros ponownie ugryzie swój ogon. To tutaj bohaterka straciła rodzinę, dom, pracę, złudzenia – i tu na nowo zebrała okruchy życia, znalazła nowy sens i nowe oparcie” – czytamy w opisie książki.

Wystawy

Warszawa. Wystawa ukraińskiej artystki Switłany Ahranowskiej “Ciało w wojnie”

Switłana Ahranowska – artystką wizualna. Ukończyła  Dniprowski Teatralno – Artystyczny College na wydziale malarstwa oraz studia w Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w Kijowie na wydziale malarstwa i kompozycji.

Pomysł wystawy „Ciało w Wojnie” zrodził się podczas refleksji nad tym, jak można mówić o wojnie językiem sztuki, jak jest ona ważna i co można i na co kłaść w niej nacisk. Do rozmowy o traumie, artystka wynalazła wizualną metaforę, która jej zdaniem jest dość prosta i czytelna – drzewa. Przedstawiając zniszczone drzewa, które przypominają ludzkie ciała, artystka zabiega o zaangażowanie widza w dialog, chce, aby obraz był dla niego pewnym impulsem, punktem wyjścia do własnych rozważań na ten złożony temat

Wystawa będzie prezentowana do 27 czerwca w Galerii „Dom” Domu Ukraińskiego w Warszawie (Zamenhofa, 1).

Warszawa. “Błakytna trojanda” – wystawa o społeczności LGBTQIA+ w Ukrainie i jej oporze przeciwko rosyjskiej agresji

Wystawa będzie czynna od 15 czerwca do 16 lipca w HOSgallery w Warszawie pod adresem ul. Dzielna 5. Wernisaż odbędzie się 15 czerwca o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

Celem wystawy jest pokazanie form oporu ukraińskiej społeczności LGBTQIA+ wobec rosyjskiej agresji. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace takich współczesnych artystów ukraińskich, jak Jan Baczynski, AtelierNormalno, Oksana Kazmina, Rebel Queers czy Oleksij Kuchanski.

Tytuł wystawy zaczerpnięty został z pierwszego ukraińskiego psychologicznego utworu, autorstwa Łesi Ukrainki, która odnosi się do wizyty ukraińskiej pisarki w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach pod Warszawą. Bohaterki dzieła zwracają uwagę na „nowych bogów” i problemy własnego „ja”, kwestie „dziedziczności” i „odpowiedzialności”.

„Wojna na Ukrainie przyczyniła się do rekonfiguracji teorii queer, teorii, która bardzo często nie sprawdza się w realiach obecnej inwazji. Nie sprawdza się, ponieważ jej głównym problemem w kontekście ukraińskim jest nieumiejętność zaakceptowania i zrozumienia właśnie tego kontekstu. Teoria queer wyłania się z metropolii i nie uwzględnia (post)kolonialnej egzystencji, jaką jest dzisiejsza ukraińska queerowość. Dlatego chcielibyśmy zadać pytanie i spróbować odpowiedzieć, kto dziś należy do społeczności LGBTQIA+ na Ukrainie i jak może wyglądać ukraińska teoria queer” – czytamy w opisie wystawy.

Lublin „Bestia i jej Anioł”. Wystawa prac Julii Dunajewej  

Julia Dunajewa to ukraińska artystką. W jej pracach na pierwszy plan wysuwa się natura. Artystka czerpie inspiracje z tradycji ludowej, świata zwierząt i roślin, baśni i fantazji. Istoty przedstawiany w pracach Julii mają skrzydła i pazury, które uosabiają drapieżny aspekt świata, a jednocześnie wprowadzone do prac ornamenty i kolory przyciągają i hipnotyzują, są delikatne, harmonijne i rytmiczne. Prace intrygują indywidualną formą, połączeniem ludowości i nowoczesności. Znajdziemy w nich nawiązania do abstrakcji, trash artu oraz tematów proekologicznych. W twórczości Dunajewej zaskakuje ciekawość i upór w poszukiwaniu różnych środków wyrazu. Artystka tworzy rzeźby, maluje akwarelami, stosuje technikę kolażu, przetwarza tkaniny. Nieustannie przyjmując za punkt wyjścia sztukę ludową, tradycyjne wzory i motywy natury, Dunajewa eksperymentuje z materiałami i formami wyrazu, oscylując wokół tematów głębokiej relacji między człowiekiem a naturą, współczesnego kryzysu ekologicznego oraz współzależności i jedności świata .

Otwarcie wystawy 18 maja о 18:00 w Galerii Gardzienice, ul. Grodzka 5a, I piętro.

Wystawa potrwa do  7 czerwca. Wstęp wolny.

Kraków. „Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa”

Od 30 marca do 22 października 2023 roku na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie można oglądać wystawę prac XVIII-wiecznego galicyjskiego rzeźbiarza Johanna Georga Pinsla. Większość prac prezentowanych na zamku pochodzi z Lwowskiej Galerii Narodowej.

Johann Georg Pinsel to rzeźbiarz tworzący w  XVIII wieku, przedstawiciel późnego baroku i rokoka. Miejsce i data urodzenia Pinsla są nieznane, podobnie jak jego pochodzenie. Niektórzy badacze sugerują, że Pinsel mógł pochodzić z Niemiec, Austrii lub Czech. Od około 1750 roku, aż do śmierci w 1761 lub 1762 roku, pracował na terenie Galicji, wchodzącej wówczas w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów, między innymi we Lwowie i Buczaczu.

wawel.krakow.pl

Do naszych czasów zachowało się niewiele rzeźb artysty – dzieł wykonanych z kamienia i drewna, głównie o tematyce religijnej. Rzeźby Pinsla charakteryzują się emocjonalnością i dynamiką, wyostrzonymi rysami twarzy i ubioru.

Koszt biletów wstępu to 5 zł (zwykły) i 3 zł (ulgowy). Osoby posiadające bilet wstępu do komnat królewskich mogą obejrzeć wystawę bezpłatnie.

Więcej o wystawie pod linkiem.

Lublin. „Step Myszek Miki”

„Step Myszek Miki” to wystawa charkowskich artystów Daniila Rewkowskiego i Andrija Raczynskiego, w ramach zakrojonego na szeroką skalę projektu „Muzeum cywilizacji człowieka”. Artyści postrzegają koniec cywilizacji jako nieuchronny, dlatego projektują muzeum przyszłości dla archeologów. Powinno to ułatwić badaczom zrozumienie przyczyn jego istnienia i upadku, a także poznanie sposobu życia i zwyczajów wymarłego ludzkiego gatunku. Na wystawie „Step Myszek Miki” artyści zgłębiają historię bitew pancernych. Z ich badań wynika, że ​​Ukraina jest krajem, na którego terytorium rozegrała się największa liczba takich bitew w historii świata. Bohater wystawy, mieszkaniec Charkowa Władysław Liubczenko, zgromadził ogromne archiwum zdjęć zniszczonych czołgów. Na wystawie artyści porównują te obrazy z obrazami innego mieszkańca Charkowa, Iwana Stygatenki. To tylko część z prawie tysiąca szkiców przedstawiających antropomorficzne wizerunki czołgów.

Uzupełnieniem archiwum jest praca wideo „Step Myszek Miki. Poszukiwacze”, nakręcony w 2022 roku w obwodzie charkowskim. Pozostało wówczas wiele zniszczonych czołgów armii rosyjskiej, która chciała zdobyć Charków. Autorzy filmu stają się „poszukiwaczami” złomu, a źródłem tego metalu są porzucone rosyjskie czołgi.

Daniil Rewkowskij i Andrij Raczynski to artyści z Charkowa, którzy łączą różne formy praktyk artystycznych (instalacja, rekonstrukcja, wideo, archiwum), eksplorując konteksty i pejzaże przemysłowych regionów Ukrainy. Ukończyli  Charkowską Państwową Akademię Designu i Sztuki na kierunku projektowanie graficzne.

Wystawa prezentowana jest w Galerii Labirynt, ul. Popiełuszki, 5. Wystawa potrwa do 21 maja. Galeria czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-19:00. Bilety wstępu na wystawę – 5 zł.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

“Biuro odbudowy Ukrainy” w Muzeum Warszawy

Od 1 grudnia w Muzeum Warszawy można oglądać wystawę ukraińskiego architekta i artysty Petra Władimirowa „Biuro odbudowy Ukrainy”. Projekt ma dać odpowiedź na pytanie, jak będzie odbywać się odbudowa Ukrainy po wojnie? W tym celu kurator wystawy zaprosił do dyskusji ukraińskich ekspertów w sferze architektury, urbanistyki, prawa i ochrony dziedzictwa kulturowego.

Rezultat tej dyskusji to wystawa czasowa w Muzeum Warszawy, która ukazuje, jak do wybuchu wojny w Ukrainie rozwijała się polityka mieszkaniowa, budownictwo, ochrona zabytków, prawo i administracja oraz, jak rozwój tych sfer w poprzednich latach będzie wpływał na przyszłą odbudowę kraju.

Wystawa do obejrzenie w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 28–42), od 1 grudnia 2022 do 2 lipca 2023 roku. Wstęp bezpłatny.

Przygotowała Anastazja Werchowecka