Dakh Daughters i DakhaBrakha z koncertami w Polsce – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Dakh Daughters i DakhaBrakha z koncertami w Polsce

30 maja 2023
Dakh Daughters i DakhaBrakha z koncertami w Polsce

Na początku czerwca w Polsce wystąpią ukraińskie zespoły Dakh Daughters i DakhaBrakha. Koncerty odbędą się w dniach 4-6 czerwca w Katowicach, Krakowie i Warszawie.

 


DakhaBrakha w Katowicach

4 czerwca DakhaBrakha wystąpi z koncertem w Katowicach. Wydarzenie odbędzie się w Kinie Rialto. Bilety w cenie od 139 zł można kupić pod linkiem.

DakhaBrakha to ukraińska muzyczna etno-grupa, która uformowała się na początku lat 2000., w twórczej atmosferze teatru DAKH. Utworzyła ją grupa młodych folklorystów i muzyków skupionych wokół Władysława Troickiego. Jak mówią członkowie zespołu — jego nazwa składa się ze staroukraińskich słów oznaczających „dawać” i „brać”.

DakhaBrakha nie bez powodu nazywana jest najbardziej rozpoznawalnym ukraińskim zespołem i ambasadorami ukraińskiej kultury na świecie – występowała w wielkich salach koncertowych Europy, Azji i obu Ameryk, a także na największych festiwalach muzyki popularnej, między innymi na legendarnym Glastonbury.

Po rozpoczęciu w 2014 roku przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie, członkowie zespołu tradycyjnie po każdym swoim zagranicznym występie podnosili flagę Ukrainy z apelem przeciwko putinowskiej agresji. Mimo licznych zaproszeń zespół odmawia koncertów w Rosji.

Dakh Daughters w Krakowie i Warszawie

Koncerty zespołu Dakh Daughters odbędą się 5 czerwca w Krakowie (Klub Kwadrat) i 6 czerwca w Warszawie (Klub Niebo). Bilety w cenie od 119 zł można kupić pod linkiem.

Dakh Daughters — ukraiński żeński teatralno-muzyczny zespół występujący w gatunkach „freak kabaretu” i spektaklu teatralnego. Dakh Daughters w swoich spektaklach wykorzystuje teksty ukraińskich poetów. Artystki wykonują piosenki w różnych dialektach języka ukraińskiego, po angielsku, francusku i niemiecku. Wykorzystują przy tym różne instrumenty muzyczne: kontrabas, wiolonczelę, fortepian, marakasy, gitarę, skrzypce, perkusję, ksylofon, akordeon, harmonijkę ustną i bębny.

Zespół koncertuje po Europie z programem „Ukraina – ogień”, w którym opowiada widzom o wojnie w Ukrainie, zbrodniach Rosjan i tragedii narodu ukraińskiego. „Nasz performance jest świadectwem zbrodni rosyjskich wojsk, katastrofy humanitarnej, którą spowodowały, strasznej śmierci ludności cywilnej w Charkowie, Mariupolu, Czernihowie, Sumach, Buczy, Hostomelu i wielu innych miejscach w kraju. Ale jednocześnie jest hymnem dla naszych obrońców i narodu ukraińskiego, którzy dzielnie stoją i powstrzymują to zło” – tak Dakh Daughters opisują to co ostatnio robią.