Debata pt. Być bliżej. (Nie)dostępność migrantów i migrantek do kultury – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Debata pt. Być bliżej. (Nie)dostępność migrantów i migrantek do kultury

13 października 2020
Debata pt. Być bliżej. (Nie)dostępność migrantów i migrantek do kultury
Festiwal “Warszawa w budowie” zaprasza na cykl debat poświęconych pojęciu “wspólnoty”. We  wtorek 13 października 2020 о godz. 18.00 odbędzie się online-spotkanie pt. Być bliżej. (Nie)dostępność migrantów i migrantek do kultury.
Bariery językowe, problemy z dokumentami i alienacja – to codzienne doświadczenia ukraińskich migrantek i migrantów po przyjeździe do Polski. Czy instytucje kultury mogą być miejscem schronienia dla obcokrajowców, zwłaszcza, gdy prezentują się jako miejsca dialogu i tolerancji?
W ramach trzeciej debaty towarzyszącej festiwalowi “Warszawa w budowie” wspólnie zastanowimy się, na ile instytucje kultury mogą być miejscami otwartymi i przyjaznymi dla migrantów i migrantek. Jak możemy sprawić, by osoba wchodząca do galerii czy muzeum poczuła się mile widziana, bez względu na jej pochodzenie czy język, którym się posługuje? Dlaczego opieka nad „niewidzialną” publicznością powinna stać się ważną kwestią dla instytucji kultury?
W debacie wezmą udział pracownicy i pracowniczki państwowych instytucji kultury, a także badaczki oraz organizatorki wydarzeń kulturalnych.
Debata będzie prowadzona w języku polskim z tłumaczeniem na język ukraiński оnline na Facebooku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Prowadzący: Maria Beburia, Taras Gembik
Uczestniczki: Anna Dąbrowska, Yana Kryvobok, Urszula Markowska-Manista, Marta Pietrusińska
Organizatorką debaty jest grupa BLYZKIST – jedna z siedmiu grup roboczych działających przy 12. edycji festiwalu “Warszawa w budowie”. Więcej informacji: warszawawbudowie.pl
_____
Maria Beburia (ur. w 1997 r. w Odessie w Ukrainie) – studentka Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Kultury Polskiej), absolwentka studiów kulturoznawczych na Uniwersytecie SWPS. Od 2014 roku mieszka w Warszawie. Pracuje w dziale edukacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Anna Dąbrowska – aktywistka na rzecz praw człowieka, animatorka społeczna, prezeska lubelskiego Stowarzyszenia Homo Faber, performerka. Jako doktorantka na Wydziale Politologii UMCS pisze rozprawę o ukraińskiej mniejszości narodowej w procesie integracji imigrantów z Ukrainy. Od 2019 roku w ramach partnerstwa Stowarzyszenia Homo Faber i Galerii Labirynt w Lublinie prowadzi program „Niewidzialni mieszkańcy”, którego celem jest opracowanie modelu włączania – standardów włączania migrantów i uchodźców mieszkających w Lublinie.
Taras Gembik (ur. w 1996 r. w Kamieniu Koszyrskim w Ukrainie) – model, stylista, performer. Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Oprowadza po wystawach, tłumacząc sztukę na język osobistej empatii.
Yana Kryvobok – III sekretarz Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej (Wydział kulturalny). W latach 2017–2019 główna konsultantka w Administracji Prezydenta Ukrainy.
Urszula Markowska-Manista – doktorka nauk humanistycznych, współczesna nomadka, prowadzi badania terenowe i partycypacyjne. Jej działalność naukowa koncentruje się na problematyce studiów nad dzieciństwem i młodzieżą w perspektywie międzykulturowej w różnorodnych środowiskach kulturowych. Prowadziła badania w Afryce Środkowej, w Rogu Afryki, na Kaukazie Południowym oraz wśród osób z kontekstem migracyjnym i mniejszości w Polsce. Adiunktka na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2016 dyrektorka programu: MA Childhood Studies and Children’s Rights Free University Berlin, a od 2017 na University of Applied Sciences Potsdam. Autorka, współautorka i redaktorka naukowa 13 książek w języku polskim i angielskim.
Marta Pietrusińska – socjolożka i pedagożka, doktorka nauk społecznych specjalizująca się w tematyce z zakresu migracji, międzykulturowości oraz edukacji obywatelskiej. Zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi mniejszości kulturowych i religijnych, a także wykorzystaniem edukacji obywatelskiej dorosłych w procesach integracyjnych grup mniejszościowych i większościowych. Pracuje, uczy i prowadzi badania na Wydziale Pedagogicznym oraz na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Współautorka książki „Konkultura. Wymiary uczestnictwa w kulturze młodych imigrantów z Ukrainy”.