25 lat popularyzacji ukraińskiej muzyki w Polsce. W Warszawie odbędą się „Dni Muzyki Ukraińskiej” – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

25 lat popularyzacji ukraińskiej muzyki w Polsce. W Warszawie odbędą się „Dni Muzyki Ukraińskiej”

6 sierpnia 2023
25 lat popularyzacji ukraińskiej muzyki w Polsce. W Warszawie odbędą się „Dni Muzyki Ukraińskiej”

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim/
Цей текст також можна прочитати українською мовою

We wrześniu w Warszawie, już po raz dziewiąty, odbędą się „Dni Muzyki Ukraińskiej”, podczas których zaprezentowana zostanie twórczość współczesnych ukraińskich kompozytorów. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Pro Musica Viva i jej szef, polski i ukraiński kompozytor oraz dyrygent Roman Rewakowicz. Fundacja od ćwierć wieku zajmuje się promocją ukraińskiej muzyki klasycznej w Polsce.  

W dniach 3, 5 i 10 września 2023 roku w Warszawie odbędzie się największe w Polsce wydarzenie kulturalne prezentujące ukraińską klasyczną muzykę – „Dni Muzyki Ukraińskiej”. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Pro Musica Viva, która w tym roku obchodzi swoje 25-lecie. Współzałożycielem (wraz z Ewą Samborską) i stałym szefem fundacji jest polski i ukraiński kompozytor oraz dyrygent Roman Rewakowicz.

Fundacja Pro Musica Viva powstała 17 lipca 1998 roku w Warszawie. Od tego czasu organizacja konsekwentnie promuje polską muzykę klasyczną w Ukrainie i muzykę ukraińską w Polsce. Pierwszym dużym wydarzeniem nowo utworzonej fundacji było zorganizowanie w 1999 roku, w ramach festiwalu muzyki współczesnej „Kontrasty” we Lwowie, wykonania utworu polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego „Credo”. To właśnie wówczas – w trakcie współpracy Romana Rewakowicza ze lwowskim środowiskiem muzycznym i prezentacji polskiej muzyki klasycznej oraz polskich wykonawców w Ukrainie – kompozytor wpadł na pomysł zorganizowania podobnych imprez w Polsce, podczas których polscy słuchacze mogliby poznać ukraińską muzykę. Tak powstały „Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie”.

Pierwszy festiwal odbył się w stolicy Polski w grudniu 1999 roku. Wówczas w jednej z najlepszych warszawskich sal koncertowych – Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Od tego czasu, z krótkimi przerwami, do dziś odbywa się w Polsce festiwal ukraińskiej muzyki klasycznej. Od 2019 roku, kiedy „Dni Muzyki Ukraińskiej” zorganizowano już po raz piąty, dzięki trzyletnim dotacjom miasta Warszawy festiwal stał się wydarzeniem cyklicznym. W 2023 roku stolica Polski po raz kolejny wsparła festiwal, dlatego „Dni Muzyki Ukraińskiej” odbędą się również w 2024 i 2025 roku.

W tym roku IX „Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie” odbywają się przy finansowym wsparciu głównych partnerów Festiwalu – Fundacji Most the Most i Banku Gospodarstwa Krajowego, a także Miasta Stołecznego Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca oraz Fundacją MAGOVOX.

Partnerami festiwalu są Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, ESTELL – medycyna estetyczna i stomatologia, Związek Ukraińców w Polsce, Fundacja Ukraiński Dom.

Program festiwalu:

3 września, 19:00 – Recital duetu fortepianowego Kyiv Piano Duo

Miejsce: Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59.
Wykonawcy: Kyiv Piano Duo – duet fortepianowy: Ołeksandra Zajcewa i Dmytro Tawaneć.

W programie:

  • Jewhen Stankowycz – “Pradawne górskie tańce Werchowyny”
  • Zoltan Almaszi – “Pieśń karpacka”
  • Jewhen Orkin – „W krainie gnomów”, “Rosa de Barcelona” z cyklu „Mozaiki”
  • Oleh Bezborodko – „Fanfary i fuga”
  • Bohdan Sehin – „Ru-um-bambar”
  • Mychajło Szwed – „Odgłosy”
  • Myrosław Skoryk – „Smutny blues”, „Kankan ze starej płyty gramofonowej”
  • Hennadij Laszenko – „I dzwony dziwnych dźwięków, i trzepot liści na wietrze…”
  • Igor Szczerbakow – „Barkarola”
  • Bohdana Frolak – „Suita in C”: Intrada – Romanza – Toccata – Nocturne
  • Konstanty Wilenski – „Taniec diabła”

5 września, 19:00 – Koncert Chóralny Wrocław Baroque Ensemble

Miejsce: Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59.
Wykonawcy: Wrocław Baroque Ensemble – zespół specjalizujący się w wykonawstwie historycznym, skupiający się na odkrywaniu mało znanego repertuaru z Europy Środkowej. Wykonuje głównie polską muzykę renesansu i baroku, od utworów kameralnych po oratoria i kantaty. Wrocław Baroque Ensemble został założony w 2012 roku przez Andrzeja Kosendiaka i od początku pozostaje pod jego kierownictwem artystycznym.

W programie: Mykoła Dyłecki (ok. 1630- ok.1690) – ukraiński teoretyk muzyki i kompozytor, „Liturgia żałobna” na chór 8-głosowy, “Kanon Zmartwychwstania” na chór 8-głosowy.

10 września, 18:00 – koncert symfoniczny

Miejsce: Atrium Biurowca SENATOR, ul. Bielańska 12
Wykonawcy: Ihor Leszczyszyn (USA), obój, Sekstet Wokalny proMODERN i Orkiestra Folharmonii Wrocławskiej Narodowe Forum Muzyki. Dyrygent – Roman Rewakowicz

Program:

  • Bohdana Frolak (ur. 1968) – Koncert na obój i orkiestrę symfoniczną (prawykonanie);
  • Olena Ilnycka (ur. 1977) – „Do zwycięstwa” na sekstet wokalny i orkiestrę symfoniczną (prawykonanie)

Bilety na koncerty będą dostępne na  Bilety24.

Więcej o „Dniach Muzyki Ukraińskiej w Warszawie” pod linkiem

А.W.

Źródło: Збруч, materiały prasowe