Dni Uchodźcy w Służewskim Domu Kultury – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Dni Uchodźcy w Służewskim Domu Kultury

28 czerwca 2018
Dni Uchodźcy w Służewskim Domu Kultury

Burmistrz Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy Bogdan Olesiński, przewodniczący Rady Dzielnicy Miłosz Górecki і Warszawski Program Edukacji Kulturalnej Dzielnicy Mokotów zapraszają 30 czerwca – 1 lipca na Dni Uchodźcy w Służewskim Domu Kultury.

Dni Uchodźcy w SDK organizowane są chwilę po Światowym Dniu Uchodźcy. Na Dni Uchodźcy przybędą reporterzy i fotoreporterzy, którzy byli w różnych częściach świata, doświadczyli i opisali sytuację uchodźców. Zobaczymy, na czym polega kryzys i jak możemy współpracować nad jego rozwiązaniem. Przybędą także osoby z doświadczeniem migracyjnym – przy wspólnym stole w parku opowiedzą o swoich kulturach, jedzeniu, być może, kto będzie chciał słuchać – dowie się o przyczynach ich wyjazdu z własnych krajów.

Zapraszamy na warsztaty – dzieci zbudują ‘dom dla uchodźcy’, albo przygotują transparenty z wypisanymi swoimi marzeniami. Zobaczymy spektakl taneczny. Posłuchamy muzyki. Ugotujemy na warsztatach i spróbujemy specjałów kuchni z różnych rejonów. Wreszcie dowiemy się jak można się włączyć, pomóc.

PROGRAM DNI UCHODŹCY W SŁUŻEWSKIM DOMU KULTURY

30 czerwca, sobota

11.00–18.00. PARK – PIKNIK

Wspólny stół – poczęstunek etniczny, przybliżający kulturę i zwyczaje cudzoziemców. Co godzinę do naszego wspólnego stołu zasiada nasz specjalny gość. To ktoś, kto mieszka w Polsce a pochodzi z daleka, ma za sobą doświadczenie migracyjne. Na stole pojawiają się potrawy do spróbowania z kraju, z którego pochodzi nasz gość. Jedzenie staje się pretekstem do rozmowy. Jak się je przyrządza, kiedy podaje, z jaką historią się wiąże. To zawsze łączy! Porozmawiamy też o powodach opuszczenia własnego kraju, czy Warszawa jest dobrym miejscem do życia? Czy została wybrana czy tak wypadło? Porozmawiamy też o relacjach sąsiedzkich. Czy nasi goście są tu dobrze traktowani? Z jakimi problemami się borykają? Zapraszamy do rozmowy.

WARSZTATY KULINARNE Z FUNDACJĄ OCALENIE
[wymagane zapisy na [email protected]]

11.00 – Czeczenia
15.00 – Gruzja

facebook.com

17.00–19.00. WARSZTATY MUZYCZNE Z ZESPOŁEM PAPRYKALABA

Paprykalaba to eksperyment polegający na poszukiwaniu dźwięków, jakie można wydobyć z nietradycyjnego materiału. Członkowie orkiestry swoje instrumenty wykonują własnoręcznie z marchewek, ogórków, cukinii, dyni i innych warzywach sezonowych.

Uczestnictwo w Orkiestrze Warzywnej nie wymaga wcześniejszego przygotowania muzycznego, a ponieważ instrumenty wykonujemy samodzielnie z taniego, tymczasowego tworzywa-warzywa, oznacza to, że Paprykalaba pozwala rozwijać swój potencjał muzyczny (i aktorski!) każdemu. Ponadto Perkalaba cover band nawiązuje do twórczości ukraińskiej kapeli Perkalaba), która zainspirowała nas do własnych prób muzycznych. Niezależnie od języka – każdy jest mile widziany.

Warsztaty zakończą się wspólnym koncertem.

Paprykalaba / Stowarzyszenie MY

11.00. BUDUJEMY DOM DLA UCHODŹCY – WARSZTATY PLASTYCZNO-ARCHITEKTONICZNE
[wymagane zapisy na [email protected]]

Każdy potrzebuje dachu nad głową. Jaki będzie miał kształt? Co powinno się znaleźć w idealnym domu? Ile sprzętów i pomieszczeń? A gdyby trzeba było przenieść się w inne miejsce, jak taki dom spakować i wziąć ze sobą?

W trakcie warsztatu dzieci projektują i budują dom z kartonów (i innych materiałów). Dowiadują się o tym kim jest migrant i uchodźca.

Rodzinne warsztaty plastyczne ze Stowarzyszeniem MASŁAW „Tu było, tu stało” – stowarzyszenie zajmujące się dokumentacją i prezentacją cennych pod względem artystycznym i historycznym obiektów architektonicznych, które zniknęły z mapy współczesnej Warszawy.

Prowadzi: Patrycja Jastrzębska i Karolina Iwańczyk. Dzieci w wieku 6-12 lat

[sala plastyczna, budynek edukacyjny]

facebook

SEKCJA NON–FICTION

14.00–15.30. KATARZYNA KWIATKOWSKA-MOSKALEWICZ /UKRAINA

Gościem spotkania będzie autorka jednej z najciekawszych książek reportażowych o Ukrainie: „Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje”. Porozmawiamy o samej pracy nad książką, o powodach destabilizacji politycznej Ukrainy, ale także o kulturze ukraińskiej, blaskach i cieniach masowej migracji Ukraińców do Polski.

Prowadzi: Rafał Grzenia / sala widowiskowa

16.00–18.00. SPOTKANIE Z MAĆKIEM MOSKWĄ /TESTIGO DOCUMENTARY

Porozmawiamy o życiu codziennym w strefach konfliktu, o tym, jak się fotografuje uchodźców, jak takie doświadczenia wpływają na samego fotografa.

Prowadzi: Joanna Kinowska historyk sztuki specjalizujący się w fotografii. Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych. Przez wiele lat pracowała w Dziale Edukacji Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Redaktorka prowadząca miejscefotografii.blogspot.com. Opiekuje się „miejscem fotografii” w SDK.

19.00. SPEKTAKL „UCHODŹCY”

Spektakl „Uchodźcy” teatru DzikiStyl Company, poruszający problem ludzi zmuszonych do opuszczenia swoich domów oraz ich zmagania spowodowane brakiem schronienia, żywności i poczucia bezpieczeństwa.

Sala widowiskowa/ilość miejsc ograniczona

facebook

20.00–22.00. MUZYKA, ŚPIEWANIE, TANIEC

Feras, Syryjczyk rozkręci imprezę! Można przyjść z własnym instrumentem, można pośpiewać lub potańczyć. Jam session, wspólna orkiestra, tańce na dechach. Nie wiemy, co z tego wyniknie, ale wiadomo, że będzie międzykulturowy ogień!

Amfiteatr

PONADTO

Monidło – ścianka fotograficzna z grafiką, przy której będzie można wykonać zabawne, pamiątkowe zdjęcie
Czytanie bajek dla dzieci – bajki etniczne
Pisanie imion po arabsku
Akcja „Chleb nasz powszedni”
Domek literacki – przez cały dzień pokaz krótkich filmów:

  • Akcja „Warszawiacy się nie boją” i making-of
  • Akcja: „Chleb nasz powszedni”
  • „Mieszkam tu, bo kocham”
  • „What They Took With Them” / UNHCR / z polskimi napisami

1 lipca, niedziela

11.00–18.00. PARK – PIKNIK

Wspólny stół – poczęstunek etniczny, przybliżający kulturę i zwyczaje cudzoziemców. Co godzinę do naszego wspólnego stołu zasiada nasz specjalny gość. To ktoś, kto mieszka w Polsce a pochodzi z daleka, ma za sobą doświadczenie migracyjne. Na stole pojawiają się potrawy do spróbowania z kraju, z którego pochodzi nasz gość. Jedzenie staje się pretekstem do rozmowy. Jak się je przyrządza, kiedy podaje, z jaką historią się wiąże. To zawsze łączy! Porozmawiamy też o powodach opuszczenia własnego kraju, czy Warszawa jest dobrym miejscem do życia? Czy została wybrana czy tak wypadło? Porozmawiamy też o relacjach sąsiedzkich. Czy nasi goście są tu dobrze traktowani? Z jakimi problemami się borykają? Zapraszamy do rozmowy.

WARSZTATY KULINARNE Z KUCHNIĄ KONFLIKTU
[wymagane zapisy na [email protected]]

11.00 – wschodnie kiszonki- poprowadzi Nastja z Donbasu

Podzielimy się wiedzą, która pomoże pozostać w lepszym zdrowiu i samopoczuciu – zapraszamy na warsztaty z KISZENIA. Będziemy siekać, dusić, zalewać i wekować. Wszystko to pod okiem naszej ekspertki Nastji, z zawodu ekonomistki i pielęgniarki, z powołania aktywistki kulinarnej. Nastja wprowadzi Was w arkana kiszonek ukraińskich. W programie między innymi kiszony zakwas buraczany. Kiszonki zawierają szczepy bakterii kwasu mlekowego. Tych samych, które zamieszkują nasze jelita. Od niedawna wiadomo, że stan mikrobiomu w dużym stopniu wpływa na naszą odporność i nastrój. Prosimy, przynieście ze sobą 3 nieduże słoiki. Napełnimy je kiszonkami, które będziecie mogli zabrać do domu.

14.00. kuchnia afgańska – poprowadzi Sultan

Sultan jest Pasztunem, który urodził się w Afganistanie i dorastał w trakcie radzieckiej interwencji. W wieku 16 lat zdecydował się opuścić ojczyznę, by uniknąć wcielenia do wojska. Wyniósł się do Doniecka na Ukrainie, gdzie przez 20 lat z sukcesami zajmował się handlem – sprzedawał torebki, obudowy do telefonów i zapalniczki, które sam sprowadzał w kontenerach z Chin. Sultan twierdzi, że w pewnym momencie wszystkie szczoteczki do zębów w Ukrainie pochodziły właśnie od niego. W 2014 r., po rozpoczęciu wojny w Donbasie, zdecydował się wyjechać do Polski wraz z żoną i dwójką dzieci. Po przyjeździe spędzili ponad 2,5 roku w ośrodku dla uchodźców. Sultan dołączył do ekipy Kuchni Konfliktu tuż przed otwarciem lokalu przy ul. Wilczej 60. Jest autorem wszystkich afgańskich pozycji w menu, m.in. pilawu oraz deserów: firni i asure. W przyszłości planuje założyć własne bistro z kuchnią afgańską.

facebook

11.00. CHCĘ, PRAGNĘ, POTRZEBUJĘ – WARSZTATY RODZINNE PLASTYCZNO-KOMUNIKACYJNE
[wymagane zapisy na [email protected]]

Każdy z nas ma marzenia i prawo do ich spełniania. O czym marzymy? Czy o nowych zabawkach? Locie w kosmos? A może o tym, by móc być sobą i mieć wkoło samych przyjaciół? Na zajęciach porozmawiamy o swoich potrzebach i marzeniach. Zastanowimy się, po co i jak je wyrażać. Wypiszemy je następnie na transparentach w swoich językach, a potem ruszymy na demonstrację!

Prowadzi: Kamil Niedziałek. Dzieci w wieku 6-12 lat
[sala plastyczna, budynek edukacyjny] facebook

SEKCJA NON–FICTION

14.0015.30. FOTOGRAFOWANIE UCHODŹCÓW

Kryzys migracyjny w ostatnich latach przybrał na wadze szczególnie w mediach. Konkursy fotograficzne, czasem prasa pokazywały zdjęcia z przepraw morskich, lądowych. Fotoreporterzy towarzyszyli uchodźcom – w trakcie drogi, w obozach przejściowych, także na miejscu. Czym się różni praca w trakcie trasy a podczas choćby tymczasowego pobytu? Czy fotoreportaż komukolwiek pomaga?

Marta Rybicka/Un-Posed, Maciek Nabrdalik/VII, Karol Grygoruk, Konstancja Nowina Konopka/Edytor.

Prowadzi: Joanna Kinowska

16.00–17.30. O UCHODŹCACH W POLSCE – MARTA MAZUŚ

Gościem kolejnego spotkania będzie autorka książki „Król kebabów i inne zderzenia polsko-obce”, opowiadającej o losach cudzoziemskich migrantów w Polsce. Podczas spotkania nie tylko odświeżymy historie opisanych w książce osób, ale także zastanowimy się nad tym jakie wzajemne lęki łagodzi, a jakie pielęgnuje interakcja uchodźców i Polaków.

Prowadzi: Rafał Grzenia – współautor książki „Sura” dotyczącej rewolucji i wojny w Syrii, dokumentującej między innymi losy uchodźców z Bliskiego Wschodu.

17.30–18.30. O CO CHODZI? WSZYSTKO CO TRZEBA WIEDZIEĆ O UCHODŹCACH I MIGRANTACH

Wykład Marysi Złonkiewicz z „Chlebem i solą”.

18:30. PRZYSTANEK – DOM. O CODZIENNOŚCI MUZUŁMAŃSKICH UCIEKINIERÓW DO POLSKI

Rozmowa z Dukwachą i Madiną T., mieszkającym od roku w Warszawie – małżeństwem z Czeczenii. Dukwacha T. współpracował z rosyjską działaczką praw człowieka Nataszą Estemirową i dziennikarką Anną Politkowską, między innymi wydobywając z rosyjskich aresztów w Czeczenii ludzi skazywanych często na śmierć. Był za to więziony i torturowany. Uciekając przed prześladowaniami trafił do Niemiec, skąd odesłano go z rodziną do Polski. Tu za strajk wobec postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w ośrodku w Białej Podlaskiej został oskarżony o napaść i bierze udział w szeroko komentowanym w prasie procesie. Podczas spotkania razem ze swoją żoną Madiną odpowiedzą o tym, czym jest dla człowieka porzucenie rodzinnego domu i kraju, o emocjach związanych z ucieczką, o trudnościach życia w nowym miejscu i kulturze, a także – o obawach i lękach tych, których kraj staje się drugą ojczyzną uchodźców.

Prowadzi: Rafał Grzenia – współautor książki „Sura” dotyczącej rewolucji i wojny w Syrii, dokumentującej między innymi losy uchodźców z Bliskiego Wschodu.

Tłumaczyć będzie Michał Przedlacki – dokumentalista i reportażysta, od 15 lat ekspert i wysłannik organizacji humanitarnych do różnych punktów zapalnych na świecie, a prywatnie – przyjaciel Madiny i Dukwachy. Jest laureatem nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP) im. Kazimierza Dziewanowskiego za najlepszy materiał o tematyce międzynarodowej oraz laureatem Grand Pressa w kategorii najlepszy reportaż telewizyjny.

PONADTO

Monidło – ścianka fotograficzna z grafiką, przy której będzie można wykonać zabawne, pamiątkowe zdjęcie
Czytanie bajek dla dzieci – bajki etniczne
Pisanie imion po arabsku
Akcja: „Warszawiacy się nie boją”
Domek literacki – przez cały dzień pokaz krótkich filmów:

  • Akcja „Warszawiacy się nie boją” i making-of
  • Akcja: „Chleb nasz powszedni”
  • „Mieszkam tu, bo kocham”
  • „What They Took With Them” / UNHCR / z polskimi napisami

_________________________________________________________

WYSTAWY

WYSTAWA „RAZ, DWA, TRZY… UCHODŹCĄ BĘDZIESZ TY” jako pierwsza pokazuje na fotografiach życie codzienne uchodźców w Polsce, które dodatkowo zostały wykonane przez… dzieci! Zdjęcia, które zostaną zaprezentowane zostały wykonane w 2017 roku podczas warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Agnieszkę Kunicką i Magdalenę Wdowicz-Wierzbowską w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce, a w projekcie wzięły udział dzieci różnych narodowości w wieku 5-14 lat.

Zdjęcie zrobione przez dzieci uchodźców / Materiały prasowe / Fundacja Refugee.pl

Wystawa była prezentowana tylko w Warszawie w 2017 roku i współfinansowana z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa i środków Fundacji.

Agnieszka Kunicka, kuratorka wystawy: Planując warsztaty z dziećmi i późniejszą wystawę chciałam dać możliwość wypowiedzenia się zainteresowanym i pokazania od środka świata, w jakim żyją. Autorami i autorkami są dzieci, których rodzice starają się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce. Jest to absolutnie unikatowy w Polsce materiał: powstał na terenie istniejących w Polsce Ośrodków dla cudzoziemców, został wykonany przez jego najmłodszych mieszkańców, dać możliwość wypowiedzenia się zainteresowanym i pokazania od środka świata, w jakim żyją.

Partner: Refugee.pl

„WHAT THEY TOOK WITH THEM” (TŁUM. „CO ZE SOBĄ WZIĘLI”)

Projekt fotograficzny Briana Sokola “Najważniejsza rzecz”, zrealizowany we współpracy z UNHCR.  Podczas swoich podróży z Syrii do Sudanu, Sokol zgromadził relacje uchodźców dotyczące ich życia oraz liczne silne portrety tych osób, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów. Spora część projektu jest poświęcona przedmiotom, które każdy z bohaterów wziął ze sobą.

Brian Sokol – fotograf, urodzony w Stanach Zjednoczonych. Pół życia spędził za granicą, głównie w Azji Południowej i Afryce Środkowej. Autor i prelegent zajmujący się dokumentowaniem problemów dotyczących praw człowieka i kryzysów humanitarnych na całym świecie. Współpracuje z UNHCR, UNICEF i innymi organizacjami humanitarnymi, aby dokumentować i podnosić świadomość na temat globalnych problemów społecznych.

Jego projekt ,,Najważniejsza rzecz”, rozpoczęty w 2011 roku był wystawiany na festiwalach fotograficznych, galeriach i muzeach na pięciu kontynentach. „Najważniejsza rzecz” została zaadoptowana do sztuki performance z udziałem gwiazd Hollywood i wyświetlana na festiwalu w Cannes. / Reprezentowany przez Panos Pictures, ambasador Sony Global Imaging.

[Film pokazywany będzie w domku literackim]

Działający w ramach ONZ Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców stworzył film, gdzie gwiazdy światowego kina recytują poemat Jenifer Toksvig “What They Took With Them”.

Lista artystów biorących udział w projekcie naprawdę robi wrażenie: Cate Blanchett, Keira Knightley, Juliet Stevenson, Peter Capaldi, Stanley Tucci, Chiwetel Ejiofor, Kit Harington, Douglas Booth, Jesse Eisenberg oraz Neil Gaiman.

Jenifer Toksvig stworzyła “What They Took With Them” łącząc w logiczny ciąg z pozoru poszatkowane relacje uchodźców. Z tekstu wyłania się obraz tego, jak niewiele może pozostać po dotychczasowym życiu w obliczu tragedii oraz tego, jak czasem niewiele trzeba by zachować tożsamość. Jednak najsilniejsze w tym obrazie jest to, jak otwiera oczy na to, że uchodźcy to nie liczby, zagrożenie, obcy czy niebezpieczni inni. To ludzie, których dotknęła tragedia i ich jedynym marzeniem jest móc żyć i zacząć od nowa, mając za fundament te okruchy życia, które udało im się uratować.

Partner: UNHCR Polska

__________________________________________________________

Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz (ur. 1983) od ponad dekady podróżuje i pisze o Rosji, Białorusi i Ukrainie. Jest autorką reportaży, wywiadów i analiz prasowych, blogerką „Polityki”, okazjonalnie tłumaczy z białoruskiego i rosyjskiego. Studiowała w Poznaniu, Warszawie, Mińsku, Charkowie i Moskwie. Uhonorowano ją nagrodą Amnesty International „Pióro Nadziei” (2011), była nominowana między innymi do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie i Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za zawarty w książce „Zabić Smoka” reportaż o linczu w Donieckiej Republice Ludowej. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Książka „Zabić smoka” została nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego (2017).

Marta Mazuś – socjolożka i reporterka, na stałe związana z tygodnikiem „Polityka”, współautorka książki “Wyspa Montresor” o powojennej emigracji arystokracji polskiej we Francji. W pracy dziennikarskiej zajmowała się m.in. opisem rzeczywistości uchodźców żyjących w wielu europejskich krajach, w tym w Bośni, Francji i Wielkiej Brytanii. Autorka książki “Król kebabów i inne zderzenia polsko-obce”, o cudzoziemcach żyjących w Polsce, oraz książki “Historie dziwnych samotności”, która ukaże się we wrześniu 2018 r.

Maciej Moskwa – Od 2011 roku dokumentuje skutki konfliktu w Syrii. Współautor książki “SURA” o wojnie i rewolucji syryjskiej. Założyciel kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary. Laureat wielu głównych nagród w konkursach fotograficznych.

PARTNERZY: UNHCR Polska, Refugee.pl, Fundacja Ocalenie / Refugees Welcome Polska, Ukraiński Dom w Warszawie / Fundacja Nasz Wybór, Kuchnia Konfliktu, Stowarzyszenie MY, Chlebem i Solą, Uchodźcy.info, Masław / Tu Było, Tu Stało, Służę Kawą

PARTNER MEDIALNY: RDC