Drakońskie zmiany w ukraińskim prawie. Prawo dyktatury – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Drakońskie zmiany w ukraińskim prawie. Prawo dyktatury

17 stycznia 2014
Drakońskie zmiany w ukraińskim prawie. Prawo dyktatury

16 stycznia w parlamencie ukraińskim odbyło się głosowanie nad budżetem państwa na 2014 rok. W związku z tym, że opozycja blokowała mównicę, Marszałek poddał budżet pod  głosowanie bez przeprowadzania dyskusji. Następnie, partia rządząca, na tle regularnej bójki z opozycją i to fizycznej, a nie kartami do głosowania, i wbrew regulaminowi, przegłosowała kilka innych projektów ustaw. Oto zmiany, które wejdą w życie po podpisaniu przez Prezydenta.

Prawo do zgromadzeń i pokojowego protestu

Zabrania się, pod groźbą grzywny i pozbawienia wolności na dni 10,  udziału w zgromadzeniach publicznych w maskach, szalikach zakrywających twarz, kaskach, mundurach. Także zabrania się udziału w zebraniach czy zgromadzeniach z ogniem czy fajerwerkami. 

Instalacja namiotów, scen czy sprzętu dzwiękowego oraz innych konstrukcji w przestrzeni publicznej bez zezwolenia milicji — 15 dni pozbawienia wolności.  

Ruch w konwoju ponad pięciu aut bez zezwolenia milicji — konfiskata pojazdu, pozbawienie prawa jazdy na 2 lata i grzywna.

Udział w masowych zawieruchach (projekt nie określa pojęcia “zawierucha”) od 10 do 15 lat więzienia.

Blokowanie wejścia do miejsca zamieszkania — 6 lat więzienia. 

Zmiany dotyczące sądu

Obraza sądu, osoby sędziego albo jego rodziny, rozpowszechnienie informacji nieprawdziwych albo takich, które uderzają w wizerunek sędziego, ponadto, gromadzenie informacji o sędziach albo pracownikach milicji — od 2 do 3 lat więzienia. 

Co ciekawe, nie będzie koniecznie doręczenie wezwania do sądu. Sąd będzie mógł wydać wyrok bez obecności podejrzanego. Podejrzany musi być tylko poinformowany o decyzji sądu. 

Grożenie funcjonariuszowi milicji albo sądu — 7 lat więzienia. 

Zmiany dotyczące organizacji pozarządowych

Organizacje pozarządowe, które dostają granty czy dotacje z zagranicy powinny zapłacić podatek od zysku oraz oficjanie nazywać się agencjami zagranicznymi. Ponadto,w prowadza się pojęcie dzialalności ekstremistycznej. Organizacjom pozarządowym oraz organizacjom religijnym (Kościołom) zabrania się działalności ekstremistycznej.

Oprócz wspomnianych powyżej zakazów, zabrania się również rozpowszechniania ulotek o treści “ekstremistycznej” oraz powraca do prawa ukrainskiego pojęcia “zniesławienia”. Do prawa wraca cały szereg kar za zniesławienie: Prezydenta, sędziów czy milicji. Szeroko została też potraktowana działalność i zniesławienie w Internecie. Za zniesławienie w sieciach społecznościowych grozi grzywna, pozbawienie wolności oraz odcięcie od Internetu. Jeśli dostawca Internetu nie wykona kary, grozi mu olbrzymia grzywna. Wraz z nowymi regulacjami wchodzi w życie przepis, że jakąkolwiek kartę SIM będzie można kupić tylko po okazaniu dowodu osobistego. Nawet karty typu pre-paid będą sprzedawane konkretnej osobie i jej dane będą przechowywane. 

Rozszerza się też pojęcie agencji informacyjnej. Ktoś, kto gromadzi i rozpowrzechnia informacje, stanowi agencję informacyjną. Działalność bez licencji jest karana wysoką grzywną i konfiskatą sprzętu. 

I na koniec, upraszcza się procedura cofania imunitetu dla deputowanych.

Ten szereg zmian został przegłosowany. Głosowanie odbyło się bez użycia elektronicznego systemu do głosowania, głosy nie były liczone, jednakże Marszałek zapełnił, że podpisy wszystkich 239 deputowanych znajdą się na protokołach głosowań. Zmiany ustaw zostały skierowane do podpisu przez Prezydenta. 

Swoje zaniepokojenie sposobem głosowania i treścią poprawek zadeklarowali Ambasador USA Geoffrey R. Pyatt oraz Unii Europejskiej — Jan Tomaszewski. 

Julia Gogol