Drzwi UkrCentrum w Krakowie już otwarte – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Drzwi UkrCentrum w Krakowie już otwarte

9 maja 2017
Drzwi UkrCentrum w Krakowie już otwarte

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim

Kolorowa przestrzeń w industrialnym stylu na terytorium byłej fabryki, otwarci ludzie, chętni do pomocy i gotowi do współpracy, pozytywne emocje i bezpretensjonalna atmosfera – w taki właśnie sposób wita każdego przybyłego świeżo otwarte Integracyjne Centrum dla Ukraińców w Krakowie. Jego utworzenie wymagało wiele pracy włożonej przez przedstawicieli Polsko – Ukraińskiej Izby Handlowej Tomasza Żybuli i Marka Karneckiego oraz ich całego zespołu.

Założyciele UkrCentrum podkreślają, że do jego utworzenia w Krakowie natchnęła ich wieloletnia współpraca z Ukrainą i Ukraińcami, a także doświadczenie innych polskich miast – „UkrCentrum to unikatowe  w swym rodzaju centrum integracji Ukraińców w Krakowie”.    

Zanim doszło do oficjalnego otwarcia, założyciele UkrCentrum nawiązali kontakty z ukraińskimi organizacjami oraz Ukraińcami z różnorodnych krakowskich organizacji i rozpoczęli owocną współpracę. Przejmowali także doświadczenie Ukraińskiego Domu w Warszawie, którego przedstawicieli zaprosili do Krakowa na bezpośrednie konsultacje. Pierwsze płody wspólnej pracy można było zobaczyć 7 kwietnia, podczas otwarcia UkrCentrum. Przybyli goście spotkali się z ukraińską żołnierką Oksaną Czorną i obejrzeli prezentację dotyczącą sytuacji na froncie. Występ wojskowej zorganizowała Fundacja „Spotkanie” z Krakowa. Oprócz tego, dzięki Fundacji Widowisk Masowych i Show Programów – organizatora IV Międzynarodowego Festiwalu Ukraińskiego Teatru „Wschód – Zachód”, udało się zaprezentować spektakl „Zwykła historia: rozmowa dla dwojga” (scenariusza i reżyseria – Nadija Moroz – Olszańska), w wykonaniu polsko – ukraińskiej grupy teatralnej „RAZEM”, która działa przy Akademii „Ignatianum”  w Krakowie.

Potrzeba utworzenia ukraińskiego centrum w Krakowie istniała od dawna, ponieważ rokrocznie zwiększa się liczba mieszkających tu Ukraińców. Są wśród nich osoby, które przyjechały do Krakowa na naukę lub do pracy w korporacjach i dużych firmach, są także pracownicy sezonowi oraz rodziny tych, którzy przeprowadzili się do Polski na stałe.  Dlatego UkrCentrum stara się przedstawić ofertę skierowaną do każdej z tych grup – od pomocy przy poszukiwaniu mieszkania, formalności związanych z ubezpieczeniu medycznym i legalizacją pobytu w Polsce do prowadzenia kursów językowych , zajęć z tańca lub zawodów gry w bilard i tenisa stołowego. Należy wspomnieć także o kąciku ukraińskiej prasy i wyspecjalizowanym sklepiku z ukraińskimi produktami, w którym można nabyć ulubione od dziecięcych lat smakołyki z ojczystej Ukrainy.

Mamy nadzieję, że nowe UkrCentrum stanie się prawdziwym ośrodkiem integrującym Ukraińców południowej stolicy Polski.

 Nadija MOROZ – OLSZAŃSKA