24 sierpnia Ukraina będzie obchodzić 32. rocznicę ogłoszenia niepodległości. W tym dniu, a także w przeddzień i po, w różnych miastach Polski odbędą się imprezy poświęcone Dniu Niepodległości Ukrainy.
24 sierpnia. “Łańcuch Jedności”
24 sierpnia, w Dniu Niepodległości Ukrainy, Ukraińcy na całym świecie są zwoływani do wyjścia na centralne ulice miast, w których obecnie mieszkają, aby stworzyć „żywe łańcuchy jedności”. Głównym celem wydarzenia jest jeszcze silniejsze zjednoczenie międzynarodowej społeczności wokół Ukrainy i ukazanie, że wolność jest najwyższą wartością całego demokratycznego świata. „Łańcuch Jedności” odbędzie się także w Polsce.
Akcja „Łańcuch Jedności” odbędzie się 24 sierpnia o godzinie 19:00 czasu ukraińskiego lub 18:00 czasu polskiego.
Aby wziąć udział w akcji należy:
- Zarejestrować się na stronie
- Odnaleźć na mapie miasto, w którym się znajdujecie i wybrać na centralnej ulicy dokładne miejsce, w którym staniecie. Można także znaleźć pinezki tych, którzy zostali już zaznaczeni na mapie i stanąć obok nich, aby przedłużyć łańcuch.
- 24 sierpnia 19:00 (18:00) przyjść na wyznaczone miejsce.
- Dodać hasztag #THEFREEWORLDGATHERING do swych wpisów o akcji.
Pokaz filmu “Dzień Niepodległości Ukrainy” w niektórych miastach w Polsce
Z okazji święta w wybranych kinach w Polsce odbędą się projekcje dokumentalnego filmu Wołodymyra Tychego “Dzień Niepodległości Ukrainy”, który jest także reżyserem filmów fabularnych „Nasze koty” i „Brama”. Akcja filmu toczy się w ciągu jednego dnia – 24 sierpnia 2022 roku, podczas obchodów 31. rocznicy odnowienia przez Ukrainę państwowości. Zdjęcia kręcono jednocześnie w różnych częściach kraju. W nagraniach brało udział 11 operatorów. W filmie wykorzystano również materiał filmowy z 1991 roku (z pierwszym wprowadzeniem ukraińskiej flagi na salę obrad Rady Najwyższej), który nakręcił jeden z bohaterów – Jarosław Kendzior.
W Polsce film będzie wyświetlany w wybranych kinach studyjnych:
- OKF Iluzjaw Częstochowie. 23 sierpnia о 16.30 і 24 sierpnia о 17.00.
- Bułgarska 19w Poznaniu. Od 24 do 27 sierpnia. Godziny pokazów w trakcie ustalania.
- Rialtow Poznaniu. 24 sierpnia о 18.00.
- Atlanticw Warszawie. 24 sierpnia о 12.30 і 18.30.
- Kijow w Krakowie. Data i godzina pokazu w trakcie ustalania.
- Amok w Gliwicach. 24 sierpnia о 16.30 і 20.15.
- Sokołowski Ośrodek Kulturyw Sokołowie Podlaskim. 23 sierpnia о 19.00.
- DCFwe Wrocławiu. 18 sierpnia о 19.00.
- Światowidw Elblągu. 24 sierpnia о 18.00.
- Przedwiośniew Krotoszynie. 24 sierpnia. Godzina pokazu w trakcie ustalania.
- Oh Kinowe Wrocławiu. 25 sierpnia о 19.00.
- Meduzaw Opolu. 24 sierpnia. Godzina pokazu w trakcie ustalania.
- Oh Kinowe Wrocławiu. 25 sierpnia о 19.00.
Zaktualizowany grafik pokazów można śledzić pod linkiem.
Warszawa
23 sierpnia. Uroczysta ceremonia podniesienia flagi państwowej Ukrainy
W środę 23 sierpnia o godzinie 10:00 przy Ambasadzie Ukrainy w Polsce (ul. Malczewskiego 17) odbędzie się uroczystość podniesienia flagi państwowej Ukrainy.
Ambasada zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w wydarzeniu z okazji Dnia Flagi Narodowej Ukrainy i Dnia Niepodległości.
23 sierpnia. Wykład otwarty “Ukraina: niepodległość uzyskana czy odzyskana?”
Ukraiński Dom w Warszawie zaprasza na wykład otwarty „Ukraina: Niepodległość uzyskana czy odzyskana?”. Wydarzenie odbędzie się w środę 23 sierpnia o godzinie 18:00 w Ukraińskim Domu pod adresem ul. Zamenhofa 1. Wykład będzie prowadzony w języku polskim. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Podczas wykładu publiczność dowie się, kiedy i jak zaczęto obchodzić dzień niepodległości, od jakiego czasu można liczyć powstanie państwa. Prelegent wyjaśni również, co dokładnie wydarzyło się 24 sierpnia 1991 roku i jaka była reakcja świata na ogłoszoną przez Ukrainę Deklarację Suwerenności Państwa oraz jakie były ukraińskie czynniki rozpadu ZSRR.
Wydarzenie jest poświęcone Dniu Niepodległości Ukrainy.
23 sierpnia. Pokaz filmu dokumentalnego “HerSons”
Z okazji Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu oraz Dnia Flagi Ukrainy, które obchodzone są 23 sierpnia, Instytut Pileckiego w Warszawie zaprasza na spotkanie poświęcone losom dzisiejszych ofiar totalitaryzmu: więzionych, deportowanych i torturowanych.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie premiera filmu „HerSons”, opartego na relacjach naocznych świadków zebranych przez Centrum Lemkina. „HerSons” opowiada historię czterech osób z Chersonia, które zostały porwane z rodzinnego miasta i deportowane najpierw na Krym, a następnie osadzone w moskiewskim więzieniu Lefortowo. Śledząc ich losy widzowie poznają mechanizmy łamania praw człowieka przez Federację Rosyjską: od nieuzasadnionego zatrzymania i pozbawienia kontaktu z bliskimi po fizyczne wyniszczenie. Obecnie rosyjskie władze prowadzą przeciwko nim postępowanie karne, zarzucając im międzynarodowy terroryzm. Film będzie prezentowany w języku ukraińskim z polskimi napisami.
Po projekcji odbędzie się debata „Ludzie, których nie ma” na temat nielegalnej deportacji do Rosji i nieuzasadnionego pozbawienia wolności przez rosyjski wymiar sprawiedliwości.
Pokaz odbędzie się 23 sierpnia o godzinie 18:00 w kinie KinoGram pod adresem – ul. Żelazna 51/53.
Bezpłatne wejściówki można otrzymać na stronie.
24 sierpnia. Świętowanie na Placu Zamkowym – koncert Go_A i ZAZULA
24 sierpnia o godzinie 18:00 na Placu Zamkowym w Warszawie odbędą się obchody Dnia Niepodległości Ukrainy. W ich ramach po raz pierwszy zostaną wręczone Stand With Ukraine Awards – nagrody dla Polaków wspierających Ukrainę w czasie wojny. Po części oficjalnej odbędzie się koncert ukraińskiego zespołu Go_A oraz polsko-ukraińskiej grupy ZAZULA.
Organizatorem wydarzenia jest inicjatywa Euromajdan-Warszawa.
Wstęp bezpłatny.
24 sierpnia. Koncert z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy w warszawskiej dzielnicy Ursynów
24 sierpnia o godzinie 18:30 na parkingu przed Urzędem Dzielnicy Ursynów przy Alei Komisji Edukacji Narodowej 1 odbędzie się uroczysty koncert z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Przed publicznością wystąpią ukraiński zespół Luiku oraz polsko-ukraiński zespół Enej. Wstęp wolny.
25 sierpnia. Koncert charytatywny “Wielka Przyszłość Ukrainy”
W piątek 25 sierpnia w Warszawie odbędzie się koncert charytatywny „Wielka przyszłość Ukrainy” z udziałem ukraińskich dzieci i zawodowych muzyków. W ramach koncertu zaplanowano uroczystą kolację.
Bilety w cenie od 100 zł do nabycia pod linkiem.
Wszystkie zebrane ze sprzedaży biletów środki zostaną przekazane na stypendia na edukację 85 dzieci z terenów okupowanych i frontowych, które uczą się w szkole ukraińskiej przy PUSH school Warsaw.
Koncert odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady Ukrainy w RP
25 sierpnia. Pokaz filmów z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy
Ukraiński Dom w Warszawie zaprasza na premierowy pokaz dokumentalnych filmów – nowel z projektu „Kultura vs wojna”. Projekt jest poświęcony znanym ukraińskim artystom i postaciom kultury, które od pierwszych dni inwazji na pełną skalę stanęły w obronie swojego kraju i angażują się w pomoc Ukrainie w drodze do szybszego zwycięstwa. Głównymi bohaterami trzech nowych krótkometrażowych historii, zrealizowanych przez reżysera Kadyma Tarasowa, są pisarz Serhij Żadan, muzyk Taras Kompaniczenko i rodzina fotografów Liberowych.
Pokaz odbędzie się 25 sierpnia o godzinie 18:00 w Ukraińskim Domu przy ul. Zamenhofa 1.
25 sierpnia. Koncert DagaDana „Notatki dla wolności”
DagaDana to polsko-ukraiński zespół wykonujący muzykę jazzową, elektroniczną i popową z elementami folklorystycznymi oraz pieśniami rytualnymi kultury polskiej i ukraińskiej.
Koncert odbędzie się 25 sierpnia o godzinie 19:00 w Sali Koncertowej Domu Kultury na Ursynowie, pod adresem ul. Kajakowa, 12b. Wstęp bezpłatny po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej (22 125 56 02).
Kraków
20-27 sierpnia. Festiwal ukraińskiej kultury “Art Piknik”
W dniach 20-27 sierpnia w Krakowie odbędzie się festiwal kultury ukraińskiej „Art Piknik”. W programie koncerty, wystawy, pokazy filmów, warsztaty i spotkania literackie. Z pełnym programem festiwalu
można zapoznać się pod linkiem.
W Dniu Niepodległości odbędzie się przedstawienie teatralne „Teatr Wojny” oraz wieczór pieśni ukraińskich. Miejscem wydarzenia jest księgarnia-kawiarnia Nić. Od godziny 10:00 na Plantach odbędą się różnorodne warsztaty dla dzieci.
23 sieprnia. Flash mob z okazji Dnia Flagi
Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania Dnia Flagi Państwowej Ukrainy i wzięcia udziału w flash mobie rozwijania 70-metrowej niebiesko-żółtej flagi, który odbędzie się 23 sierpnia o godzinie 10:00 na Skwerze Wolnej Ukrainy oraz odśpiewania hymnu Ukrainy.
Organizatorzy zachęcają do przybycia w „wyszywankach” lub zabrania ze sobą jakichkolwiek elementów tradycyjnych strojów lub narodowej symboliki.
24 sierpnia. Bieg z okazji Dnia Niepodległości
Fundacja „Jedność” zaprasza na mini-maraton z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Długość trasy wynosi 3,2 km, co symbolizuje 32. rocznicę odzyskania przez Ukrainę niepodległości. Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą ukraińskiej symboliki.
Start o 8:30. Miejsce – Planty.
Rejestracja pod linkiem.
24 sierpnia. Pochód z okazji Dnia Niepodległości
Organizacja społeczna SUN for Ukraine zaprasza wszystkich chętnych do udziału w marszu z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Marsz przejdzie centralnymi ulicami Krakowa. Początek o 18:00. Miejsce zbiórki – Skwer Wolnej Ukrainy.
24 sierpnia. Charytatywny wieczór «status UKR»
24 sierpnia o 18:30 w kawiarni Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK (wejście od ulic Lipowa 4 i Ślusarska 9) odbędzie się wieczór charytatywny z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy . Celem akcji „Status UKR” jest zbiórka funduszy i opasek uciskowych oraz środków hemostatycznych dla ukraińskiego wojska. Organizatorzy to: stowarzyszenie Ask Me Anything wraz z Muzeum MOCAK, organizacja „Ahenty Krowi”, projekt Ukraїner oraz portal „UA in Krakow”.
W trakcie wydarzenia odbędzie się koncert młodych zespołów, które wykonają współczesne covery znanych ukraińskich i polskich piosenek. O 21:00 odbędzie się pokaz dokumentalnego filmu „Ukraїner. The Movie”, autorstwa ukraińskiego reżysera Mykoły Noska. Film składa się z sześciu historii które splatają się w jedno płótno, ukazujące jeden zwykły dzień Ukrainy, który tworzą niezwykli Ukraińcy.
Wstęp za charytatywny datek. Organizatorzy proponują wpłatę w wysokości 60 zł, co odpowiada kosztowi jednego turnikietu SICH. Jednak datki mogą być zarówno mniejsze, jak i większe, zgodnie z wolą. Zebrane środki zostaną przekazane na zakup środków hemostatycznych. Więcej o zbiórce pod linkiem.
25 sierpnia. Wernisaż wystawy “Plakat przeciw wojnie”
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy „Plakat przeciw wojnie”. Wystawa prezentuje plakaty, które powstały jako reakcja na rosyjską pełnoskalową agresję. Wystawa prezentuje prace artystów z Ukrainy, Polski, Słowacji, Litwy, Niemiec, Armenii, Austrii, Wielkiej Brytanii i Japonii.
Wystawę można oglądać do 14 września.
Lublin
24 sierpnia. Liturgia z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy
Z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy greckokatolicka parafia w Lublinie zaprasza na Boską Liturgię w intencji sprawiedliwego pokoju i zwycięstwa nad agresorem. Po Liturgii odbędzie się panachida – żałobne nabożeństwo w intencji poległych w czasie wojny. Początek o 18:00 w cerkwi św. męczennika Jozafata – ul. Zielona 3.
24 sierpnia. Wernisaż charytatywnej wystawy “Dusza moja – Ukraina”
24 sierpnia o 19:00 w Lubelskim Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa „Moja dusza – Ukraina”. Prace na wystawę wykonali ukraińscy studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wystawa potrwa do 10 października.
W czasie otwarcia i trwania wystawy prowadzona będzie charytatywna zbiórka na rzecz rehabilitacji Ukraińców rannych w czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej.
24 sierpnia. Otwarcie wystawy “Ja – Ukraina! Walcząc o niepodległość”
Lubelska Galeria Labirynt zaprasza na wernisaż wystawy ukraińskiej artystki Mariny Horskiej „Ja Ukraina! Walcząc o niepodległość!”, który odbędzie się 24 sierpnia o 18:00. Wystawa będzie prezentowana na placu przed Galerią Labirynt – ul. ks. Popiełuszki 5.
Autorka projektu – Marina Horska musiała opuścić Ukrainę (Kijów) po pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 roku. Będąc w Polsce, zaangażowana w działalność wolontariatu, Marina Horska zaczyna tworzyć patriotyczne plakaty, których celem jest przyciągnięcie i utrzymanie uwagi opinii publicznej na wydarzeniach rozgrywających się obecnie w Ukrainie podczas inwazji na pełną skalę. Autorka umieszcza te plakaty na terenie Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie, wykorzystuje je podczas wieców i indywidualnych pikiet w obronie ukraińskiego narodu.
Poznań
24 sierpnia. Ukraiński piknik
Organizacja społeczna „Logos” zaprasza na ukraiński piknik, który odbędzie się 24 sierpnia o godzinie 17:00 w Parku Stare Koryto Warty. W programie muzyka na żywo, food trucki z daniami kuchni ukraińskiej oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
24 sierpnia. Koncert Chóru “Jesteśmy z Ukrainy”
24 sierpnia o 19:00 odbędzie się koncert ludowego chóru „Jesteśmy z Ukrainy”. Wydarzenie odbędzie się w Baraku Kultury przy Alei Marcinkowskiego 21. Wstęp bezpłatny.
24 sierpnia. Koncert poświęcony Dniu Niepodległości
Koncert odbędzie się o 19:00 w Centrum Kultury Zamek – ul. Św. Marcina 80/82. Bezpłatne wejściówki można nabyć w kasie domu kultury w godzinach 10:00 – 21:00.
Na koncercie wystąpią ukraińscy i polscy artyści: Rhbluess, Liana Hrytsa z zespołem Szelest, Nata&Evgeny (specjalny gość), Skoworoda Choir, Anna Czumaczenko, Natalia Nikoliuk, Julianna Barska, Tetiana Janowycka, Anastasia Iwasiowa.
Koncert odbędzie się w ramach tygodnia sztuki ukraińskiej w Poznaniu.
Wrocław
23 sierpnia. Otwarcie wystawy ukraińskich znaczków
Z okazji święta we wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji zostanie otwarta wystawa ukraińskich znaczków. Muzeum mieści się przy ul. Z. Krasińskiego 1.
Początek o 12:00. Wystawę można zwiedzać do 5 stycznia 2024 roku
23 sierpnia. Pokaz filmu “Wąsaty Funk”
Z okazji Dnia Flagi Ukrainy w Centrum Historii „Zajezdnia” odbędzie się projekcja ukraińskiego dokumentalnego filmu „Wąsaty Funk” (2020), poświęcony historii ukraińskiej muzyki lat 60. i 70.. W czasach żelaznej kurtyny, kiedy zakazywano występów zachodnich artystów, ukraińskim muzykom udało się stworzyć całą warstwę kulturową, łączącą współczesne zachodnie muzyczne trendy z lokalnymi artystycznymi tradycjami. Był to okres rozkwitu ukraińskiej muzyki pop, któremu zawdzięczamy pojawienie się wiele nieśmiertelnych przebojów i wykonawców, którzy przeszli do historii ukraińskiej muzyki. Film jest prezentowany w języku ukraińskim z polskimi napisami.
Wstęp wolny. Początek o 18:00. Miejsce wydarzenia – Centrum Historii „Zajezdnia” – ul. Grabiszyńska 184.
24 sierpnia. Uroczystości z okazji Dnia Niepodległości
Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu zaprasza wszystkich do włączenia się w obchody z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.
O 10:30 będzie odprawiona Boska Liturgia w greckokatolickiej cerkwi św. Wincentego i św. Jakuba przy Placu Nankiera 15.
O 11:15 z cerkwi wyruszy Marsz Solidarności i Wolności.
O godzinie 12:00 na Rynku odbędzie się uroczyste wykonanie hymnów narodowych Ukrainy i Polski oraz przemówienia oficjalnych gości. W tym samym miejscu o 18:00 odbędzie się akcja „Łańcuch Jedności”.
24 sierpnia. Opera w plenerze “Zaporożec za Dunajem” Semena Hułaka – Artemowskiego
24 sierpnia 2023 Opera Wrocławska wraz z Konsulatem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu zapraszają na wydarzenie plenerowe – operę „Zaporożec za Dunajem” Semena Hułaka-Artemowskiego. Początek o 20:45 w plenerze przy Bastionie Ceglanym. Bilety w cenie 10 zł można kupić pod linkiem lub w kasie opery.
W spektaklu, które odbędzie się pod patronatem Ambasadora Ukrainy w RP Wasyla Zwarycza, wezmą udział specjalnie zaproszeni artyści z Ukrainy oraz ukraińskie dzieci mieszkające obecnie we Wrocławiu i województwie dolnośląskim. Występ poprzedzi cykl muzycznych warsztatów – operowych, teatralnych i tanecznych.
26 sierpnia. Skovoroda Fest
Skovoroda Fest to doroczny festiwal wielokulturowej integracji organizowany przez Fundację Ukraina. W tym roku festiwal odbędzie się po raz czwarty 26 sierpnia we Wrocławiu. W programie warsztaty dla dzieci, kiermasze, występy zespołów. Więcej o wydarzeniach festiwalu na stronie w Facebook.
26 sierpnia. Bokserski pojedynek Ołeksandra Usyka z Danielem Dubois
Bokser Ołeksandr Usyk będzie bronił w Polsce pasa mistrza świata wagi ciężkiej. Walka z Brytyjczykiem Danielem Dubois odbędzie się 26 sierpnia w Tarczyński Arena we Wrocławiu. Data walki nie została wybrana przypadkowo, a ze względu na bliskość Dnia Niepodległości Ukrainy.
Bilety na walkę można kupić na stronie internetowej ebilet.pl.
Gdańsk
24 sierpnia. Liturgia i uroczyste obchody Dnia Niepodległości
Konsulat Generalny Ukrainy w Gdańsku zaprasza do włączenia się w obchody Dnia Niepodległości Ukrainy.
Przed częścią oficjalną, o 16:30 w cerkwi przy Zaułku św. Bartłomieja 1 będzie odprawiona Boska Liturgia w intencji zwycięstwa i pokoju w Ukrainie.
Część oficjalna odbędzie się pod pomnikiem św. Włodzimierza Wielkiego Zaułek Św. Bartłomieja (Skwer Chrztu Rusi – Ukrainy).
W programie:
18:00 – złożenie kwiatów, oficjalne pozdrowienia i przemowy;
18:30 – Marsz Wolności (od pomnika księcia Włodzimierza Wielkiego do Placu Solidarności),
19:00 – Wielki koncert „Sięgaj do swoich korzeni” (Europejskie Centrum Solidarności, Audytorium: Plac Solidarności 1). Po koncercie odbędzie się zbiórka charytatywna na rzecz Zbrojnych Sił Ukrainy. Wstęp wolny.
Szczecin
24 sierpnia. Charytatywny kiermasz i marsz
Z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy na Placu Solidarności w Szczecinie odbędzie się charytatywny kiermasz. Zebrane środki zostaną przekazane 115. Oddzielnej Brygadzie Zmechanizowanej. Kiermasz rozpoczyna się o 18:00.
O18:30 odbędzie się oficjalne otwarcie spotkania i program kulturalny z udziałem ukraińskich artystów. Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą symboli narodowych Ukrainy i Polski, plakatów z hasłami. Marsz rozpocznie się o godzinie 19:10 i będzie przebiegał trasą: plac Solidarności – ul. Małopolska – ul. Jarowita – ul. Szczerbcowa – ul. Wały Chrobrego.
Opole
24 sierpnia. Obchody Dnia Niepodległości
Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski zaprasza na obchody Dnia Niepodległości Ukrainy. W programie: warsztaty dla dzieci, flash moby, dyskusje, pokazy filmów i koncerty.
Oficjalne otwarcie uroczystości o 16:00 na Placu Wolności. Szczegółowy program obchodów jest dostępny pod linkiem.
Przygotowała Anastazja Werchowecka