Ukraiński muzyczny festiwal Easy Busy Fest w Warszawie został odwołany - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Ukraiński muzyczny festiwal Easy Busy Fest w Warszawie został odwołany

0

22 sierpnia, we wtorek wieczorem, na oficjalnej stronie festiwalu Easy Busy Fest w Warszawie pojawił się komunikat o odwołaniu wydarzenia. W sobotę 26 sierpnia miał odbyć się zakrojony na szeroką skalę koncert, z udziałem znanych ukraińskich wykonawców. Powodem odwołania imprezy jest ujawnienia informacji o tym, że sponsorami festiwalu są rosyjskie firmy. Każdy, kto kupił bilety na koncert, może otrzymać zwrot pieniędzy.

Easy Busy Fest to muzyczny festiwal, który miał odbyć się w Warszawie 26 sierpnia 2023 roku. Według zapowiedzi organizatorów na koncercie miały wystąpić takie muzyczne zespoły i artyści jak Okean Elzy, The Hardkiss, Lyapis Trubetskoy, Dantes, Yaktak, Kola, Sadsvit, Parfeniuk, Skofka Wellboy i alyona alyona.

We wtorek 22 sierpnia ukraińska aktywistka z Warszawy i szefowa inicjatywy Euromajdan-Warszawa Natalia Panczenko na swoim Facebooku zamieściła post, w którym zwróciła uwagę na sponsorów festiwalu. Są to firmy MixMarkt i Monolith. Jak pisze Panczenko, „marki należą do tych samych właścicieli. Osoby z Rosji i, zdaje się, Kazachstanu, które zarejestrowały działalność gospodarczą w Niemczech i są znane z posiadania sieci rosyjskich sklepów w Europie, która w tym roku wchodzi do Polski” .

O sieci supermarketów pisaliśmy wcześniej MixMarkt, który rozpoczął działalność między innymi w Opolu. Sieć sklepów od początku swojej działalności specjalizuje się w sprzedaży produktów spożywczych z Europy Wschodniej i Rosji. „Chcesz kupić dania kuchni rosyjskiej, polskiej i rumuńskiej? Jeśli tak, zapraszamy Cię do odwiedzenia jednego z wielu naszych sklepów Mix Markt i odkrycia dla siebie szerokiego asortymentu odzieży etnicznej z Europy Wschodniej” – czytamy na polskojęzycznej stronie internetowej Mix Markt. Ciekawe, że na  ukraińskojęzycznej wersji strony produkty rosyjskie w tym samym opisie są zastępowane produktami ukraińskimi.

Organizatorzy festiwalu, którymi okazała się polska firma vpiska.pl, szybko zareagowali na post Natalii Panczenko na Facebooku. Oświadczyli, że zweryfikowali informacje opublikowane przez aktywistę i kończą wszelką współpracę z firmami Monolith i MixMarkt.

Po poście Panczenko kilku ukraińskich wykonawców, którzy mieli wziąć udział w festiwalu, ogłosiło odwołanie swoich występów.  Między innymi zespół Okean Elsy oświadczył: „Nie będziemy brać udziału w tym wydarzeniu. Pierwszym i głównym warunkiem wszelkich wydarzeń, w których bierzemy udział, jest brak czegokolwiek, co ma choćby najmniejszy związek z krajem-agresorem, Rosją”. The Hardkiss również ogłosili wycofanie się z festiwalu. „Bardzo nam przykro, że organizatorzy, nie powiadamiając artystów, w ostatniej chwili dodali do sponsoringu firmę związaną z krajem agresorem. Taka współpraca jest dla nas nie do przyjęcia. Serdecznie przepraszamy szanowną publiczność, która kupiła bilety i czekała na nas, my również nie mogliśmy się doczekać tego spotkania”, – napisano w wiadomości na stronie zespołu na Facebooku.

Muzycy SadSvit, Wellboy, Dantes, Skofka, Parfeniuk również publikowali posty odmawiające występu na festiwalu, który ma powiązania z Rosjanami.

Po odmowie artystów, organizatorzy – Easy Busy Fest ogłosili całkowite odwołanie festiwalu. „Przede wszystkim chcielibyśmy przeprosić za nasz fatalny błąd, a mianowicie za niepełną weryfikację sponsorów. W żadnym wypadku nie zwalniamy się z odpowiedzialności za tę sytuację,” – oświadczyli  organizatorzy.

Ci, którym udało się kupić bilety na festiwal, mogą otrzymać zwrot pieniędzy. W tym celu należy skontaktować się z operatorem biletowym, u którego zakupiono bilety:

Going: goingapp.pl/kontakt/formularz-kontaktowy

Mticket: należy napisać na pocztę  [email protected]

GoOut: należy napisać na pocztę  [email protected]

 

А.W.

Share.