Ekumeniczna modlitwa za Ukrainę - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Ekumeniczna modlitwa za Ukrainę

0

Za Ukrainę, pokój i spokój, a także w intencji braterstwa między Polakami i Ukraińcami, 17 lutego w warszawskim kościele Ojców Dominikanów modliło się kilkaset osób. Podczas Mszy o Miłosierdzie śpiewał chór środowisk dominikańskich „Мissa de Мisericordia”.

Do 1 marca w kościele przy ulicy Freta 10 można także oglądać wystawę ikon „Modlitwa za Ukrainę”. Pomysł realizacji takiego artystycznego przedsięwzięcia narodził się rok temu w Kijowie, a jego mottem były tragiczne wydarzenia na Majdanie. Idea wyszła od prawosławnego duchownego ks. Serhija Dmytrijewa.

 – Dziękujemy wszystkim Polakom za każdą modlitwę i pomoc, – mówił w kościele ks. Serhij, który w ubiegłym roku wraz ze swą parafią św. Barbary w Chersoniu przeszedł z Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Moskiewskiego Patriarchatu do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Kijowskiego Patriarchatu.

Arcybiskup rówieński i ostrogski Iłarion, który przewodniczył panachidzie za ofiary Majdanu i wojny na wschodzie Ukrainy, poinformował, że prawie pięćdziesiąt parafii przeszło z jurysdykcji Moskiewskiego Patriarchatu do UCP Kijowskiego Patriarchatu.

– A to z tego powodu, że sami parafianie przekonali się o stosunku Moskiewskiego Patriarchatu do niektórych kwestii. Wszystko zaczęło się od Majdanu. Tam na modlitwę wyszli duchowni wszystkich konfesji, oprócz Moskiewskiego Patriarchatu, – powiedział arcybiskup.

22 lutego o 18:00 w grekokatolickiej cerkwi o.o. Bazylianów odbędzie się kolejna modlitwa ekumeniczna za ofiary tragicznych wydarzeń na Ukrainie oraz za pokój w państwie.

Po prezentacji w Warszawie oraz innych miastach Polski, ikony będą przekazane do polskich szpitali, w których leczyli się ranni z Majdanu, a obecnie przechodzą leczenie ranni podczas działań wojennych w Ukrainie.

Paweł ŁOZA

Foto – autora

Share.