Festiwal na uchodźstwie. Ukraiński festiwal Docudays UA na Krakowskim Festiwalu Filmowym – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Festiwal na uchodźstwie. Ukraiński festiwal Docudays UA na Krakowskim Festiwalu Filmowym

8 marca 2022
Festiwal na uchodźstwie. Ukraiński festiwal Docudays UA na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Docudays UA Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka jest największym festiwalem filmów dokumentalnych w Ukrainie. Tegoroczna edycja miała rozpocząć się 25 marca w Kijowie. W wyniku brutalnego ataku Rosji i trwającej wojny, nie jest to możliwe. Organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego postanowili wesprzeć przyjaciół i wbrew okrutnemu losowi zorganizować część ukraińskiego festiwalu w Krakowie… w kinie Kijów. 

“Już od pierwszych chwil inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, pełne niepokoju i troski myśli kierowaliśmy w stronę naszych przyjaciół zza wschodniej granicy. Budowane od lat relacje z organizatorami festiwali, jak również filmowcami dawno wykroczyły poza sferę zawodową.” – mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka biura programowego KFF – “Bardzo szybko wyszliśmy z inicjatywą zaproszenia festiwalu Docudays UA do Krakowa – w zupełnie innej niż dotychczas roli.”

W ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego, na przełomie maja i czerwca, odbędą się pokazy najnowszych ukraińskich filmów dokumentalnych, które w tym roku zakwalifikowane zostały do prestiżowego konkursu krajowego festiwalu Docudays UA. Ponadto, o ile tylko będzie to możliwe, zaproszeni zostaną organizatorzy festiwalu i twórcy konkursowych filmów, które oceni międzynarodowy skład jury, a wręczenie nagród nastąpi podczas finałowej gali krakowskiego festiwalu. Filmy pokazywane w Krakowie traktowane będą jako krajowe (ukraińskie) premiery, co pozwoli utrzymać im status premier międzynarodowych i zapewni twórcom otwartą ścieżkę do ubiegania się o udział w kolejnych prestiżowych wydarzeniach filmowych.

“Od kilku dni prowadzimy pełne emocji rozmowy z organizatorami Docudays UA, którzy niestety przebywają w najbardziej zagrożonych regionach Ukrainy. Zaledwie kilka godzin temu odetchnęliśmy z ulgą, gdy kilkorgu z nich udało się bezpiecznie przedostać do Polski.” – dodaje Barbara Orlicz-Szczypuła.

“Tradycyjnie program konkursu krajowego jest ogłaszany jako pierwszy. W tym roku stało się to na dzień przed inwazją Rosji na Ukrainę.” – mówi Darya Bassel, programerka i szefowa części branżowej Docudays UA – “W moim tekście, który został opublikowany na stronie internetowej napisałam wtedy: «Ten kameralny, ale niezwykle mocny program, to dzieła filmowców, którzy patrzą na rzeczywistość wielowymiarowo, tworząc przejmujące obrazy, ale wypełnione również humorem i miłością. Ich twórczość napełnia mnie wiarą nie tylko w wielką przyszłość naszego filmu dokumentalnego, ale w przyszłość w ogóle.» I tak jest nadal. Cieszę się, że te filmy zostaną pokazane publiczności na dużym ekranie kina Kijów. Mam nadzieję, że do czasu projekcji nasz kraj będzie wolny od rosyjskich terrorystów i wszyscy będziemy mogli wspólnie świętować miłość, odwagę i wolność. Jestem niezmiernie wdzięczna naszym przyjaciołom z Krakowskiego Festiwalu Filmowego za ich wsparcie.”

“Filmy oglądałem przez kilka godzin ze ściśniętym sercem.”  – podsumowuje Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. – “Pokazują Ukrainę jeszcze sprzed tej zbrodniczej agresji, ale echa wojny na Krymie są tam obecne, a zagrożenie dla całego kraju coraz bardziej realne. To bardzo bolesne, gdy wyobrażam sobie te miejsca i tych ludzi teraz. Wierzę, że filmy przedstawimy wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Kijowa, a po projekcjach porozmawiamy z ich twórcami. Obecność filmów, projektów i gości z Ukrainy będzie wyrazem solidarności polskiego i międzynarodowego środowiska filmowego z naszymi sąsiadami.”

Ponadto, do udziału w KFF Industry (program wydarzeń dla branży filmowej)  i CEDOC Market (market koprodukcyjny Europy Środkowo-Wschodniej organizowany przez Fundację im. Władysława Ślesickiego) zaproszone zostaną najnowsze ukraińskie projekty dokumentalne, które miały być również prezentowane międzynarodowej branży podczas Docudays UA w Kijowie.

Cały dochód ze sprzedaży biletów na pokazy ukraińskich filmów zostanie przekazany festiwalowi Docudays UA.

 

Krakowski Festiwal Filmowy zachęca także do wspierania branży filmowej Ukrainy. Wpłat można dokonywać dla następujących organizacji:

  • Babylon‘13 – wsparcie ukraińskich filmowców: B2BDoc
  • Docudays UA – wsparcie festiwalu: docudays.ua

 

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w krakowskich kinach od 29 maja do 5 czerwca oraz online od 3-12 czerwca 2022 roku.

Szczegółowy program i harmonogram projekcji będzie dostępny na stronie krakowfilmfestival.pl w pierwszej połowie maja.