Film Zakładnicy Putina i spotkanie z Pawło Hrybem w Krakowie

0

Porwania, tortury, wyssane z palca zarzuty i wieloletnie wyroki. „Zakładnicy Putina”, to dokument opowiadający o Ukraińcach przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach.

W niedzielę, 29 września w Zet Pe Te (ul. Dolnych Młynów, 10), o godzinie 18:00 w Krakowie odbędzie się pierwszy publiczny pokaz filmu „Zakładnicy Putina”. Po projekcji spotkanie z Pawło Hrybem – byłym więźniem politycznym, który niedawno został uwolniony.

Zwabiony na Krym wolontariusz Jewhenij Panow, broniący swojego syna Krymski Tatar Bekir Dehermendżi oraz nastoletni Pawło Hryb, który zakochał się w Rosjance – to główni bohaterowie „Zakładników Putina”. Jedyną „winą” każdego z nich był sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Historie uwięzionych opowiadają ich rodziny, dla których moment aresztowania stał się początkiem walki o uwolnienie bliskich.

Film pokazuje także mechanizm działania rosyjskiej propagandy, która wmawia swoim odbiorcom, że to Ukraina jest agresorem, a więzieni w nieludzkich warunkach Ukraińcy są terrorystami i sabotażystami. W filmie wypowiadają się także były więzień polityczny Hiennadij Afanasjew oraz eksperci działający na rzecz uwolnienia więźniów politycznych, w tym Alexander Czerkasow, z Memoriału. Mówią o polityce terroru Putina, mechanizmach propagandy i możliwościach nacisku na Rosję, w celu uwolnienia więźniów.

Dokument stworzyli polscy dziennikarze Bożydar Pająk oraz Piotr Malinowski, we współpracy z ukraińskim portalem Euromaidan Press. Film był pokazywany m.in. w Parlamencie Europejskim w Brukseli, w trakcie Parlamentarnego Zgromadzenia Rady Europy w Strasburgu czy w brytyjskim parlamencie.

Film w językach: ukraińskim, rosyjskim i angielskim, z polskimi napisami.

Wstęp wolny.

Share.