#FreeSavchenko – demonstracja poparcia Nadii Sawczenko w Warszawie - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

#FreeSavchenko – demonstracja poparcia Nadii Sawczenko w Warszawie

0

9 marca. Trzecia akcja   GLOBAL DAY #FreeSavchenko – dzień, gdy cały świat mówi ukraińskiej pilotce Nadii Sawczenko, że nie jest sama i że cały świat jest całym sercem z nią, a przeciwko putinowskiemu reżimowi i sądowej farsie.

Warszawską akcję zaplanowano na 18:00. Jednak, już na długo przed jej rozpoczęciem, przed Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie zaczęli gromadzić się ludzie. Przychodzili z niebiesko – żółtymi wstążkami, flagami Ukrainy oraz Unii Europejskiej, plakatami, ogniem w oczach i wielką nadzieją w sercach. Przyszli wesprzeć Nadiję Sawczenko i zaprotestować przeciwko jej bezprawnemu uwięzieniu oraz przeciwko reżimowi Władimira Putina. Oprócz Ukraińców, wśród protestujących było wielu Polaków, a także Rosjanie, Białorusini, Krymscy Tatarzy. Byli wśród nich politycy, parlamentarzyści, dziennikarze, działacze społeczni oraz ludzie kultury. W rękach trzymali plakaty z napisami: «Nadia, żywy!», «Nadia we need you alive» #FreeSavchenko, #FreeKarpiuk, #FreeSencov, Uwolnij Nadię, Polska z Tobą. Rozbrzmiewało jedno hasło, aby Nadija – symbol niezłomności ukraińskiego narodu – żyła!

Akcja protestu rozpoczęła się od tego, że organizatorzy odczytali wszystkim obecnym apel do polskich władz oraz zachęcali wszystkie nieobojętne osoby do podpisania się pod nim. Rezultat to 270 podpisów pod listem, który będzie przekazany Prezydentowi RP Andrzeju Dudzie oraz premier Beacie Szydło.

Demonstracja pod rosyjską Ambasadą trwała prawie dwie godziny. Według organizatorów zgromadziło się na niej ponad trzystu uczestników. Przypomnijmy, że tego samego dnia, do ogólnoświatowej akcji  GLOBAL DAY #FreeSavchenko w Polsce przyłączył się także Kraków i Gdańsk.

Oksana Denysyuk

freesavchenko warszawa freesavchenko warszawa 2 freesavchenko warszawa 3 freesavchenko 4 freesavchenko 5

Share.