Archiwum opowieści o emigracji, łamaniu praw człowieka, samoidentyfikacji i tożsamości. W Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Fresh Market – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Archiwum opowieści o emigracji, łamaniu praw człowieka, samoidentyfikacji i tożsamości. W Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Fresh Market

20 lipca 2023
Archiwum opowieści o emigracji, łamaniu praw człowieka, samoidentyfikacji i tożsamości. W Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Fresh Market

Fresh Market –  to  projekt ukraińskich artystów Jurija Kruczaka i Julii Kosterewej z Open Place, który opiera się na historiach ukraińskich migrantów zarobkowych i uchodźców wojennych, począwszy od 2014 roku do dziś. Wystawa w formie archiwum tekstowego z zapiskami poprzednich zwiedzających skłania widza do włączenia się do dyskusji nad problemami emigracji, łamania praw pracowniczych i praw człowieka, ksenofobii, samoidentyfikacji i tożsamości. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 20 lipca w Ukraińskim Domu w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wystawę będzie można oglądać do 16 sierpnia.

W czwartek 20 lipca w Ukraińskim Domu w Warszawie przy ulicy Zamenhofa 1 odbędzie się wernisaż wystawy Fresh Market grupy Open Place (Jurij Kruczak i Julia Kosterewa). Początek o 19:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wystawę będzie można oglądać do 16 sierpnia 2023 r. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Fresh Market to migrujące archiwum, składające się z tekstów i obrazów. Pierwsze historie zawarte w archiwum zostały nagrane w 2014 roku w Białymstoku. To były historie ukraińskich uchodźców z Krymu i Kerczu, którzy szukali schronienia w Polsce. W 2017 roku archiwum zostało uzupełnione o historie migrantów zarobkowych z Ukrainy, którzy pracowali w Polsce. Najnowsze historie, które trafiły do ​​archiwum, to historie mieszkańców Sołedaru – 10-tysięcznego miasta we wschodniej Ukrainie, które zostało zniszczone przez rosyjskie siły okupacyjne w latach 2022-2023, a jego mieszkańcy zostali zmuszeni do opuszczenia miasta i rozjechali się po całym świecie.

Archiwum zawiera obecnie historie dotyczące migracji, łamania praw pracowniczych i praw człowieka, patriarchalnej kontroli nad kobietami, ksenofobii, samoidentyfikacji i tożsamości oraz niestabilności. Autorzy wystawy – ukraińscy artyści Jurij Kruczak i Julia Kosterewa – nazywają Fresh Market – „swoistym melanżem, mieszaniną różnych narracji i społecznych zestawień, kontekstów i doświadczeń”.

Aby podkreślić wielorakość i różnorodność interpretacji prezentowanych na wystawie historii, artyści stosują przezroczyste warstwy, które nakładają się na oryginalny tekst za każdym razem, gdy jest on odczytywany w nowym kontekście. Każdy odwiedzający wystawę jest zaproszony do przeczytania tej historii i podkreślenia tego, co wydaje mu się ważne. Wybrane fragmenty umieszczane są na osobnej warstwie, która zachodzi na poprzednią, obok wyników odczytów umieszczane jest imię i nazwisko osoby, która to czytała oraz data jej odczytania.

Historie z tego archiwum stały się już podstawą do stworzenia kilku projektów w Polsce, USA i na Tajwanie. W 2018 roku historie z archiwum stały się punktem wyjścia do dyskusji i pracy nad manifestem-poematem, napisanym zbiorowo podczas warsztatów „Migracja ciał i słów”, które odbyły się w Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski”. Później, na wystawę na Tajwanie, poemat-manifest wydrukowano w pięciu językach na fartuchach. Kształt fartuchów został wykorzystany jako nawiązanie do ludzkiego ciała, a także przedmiotu kojarzonego z pracą.

Open Place

Jurij Kruczak i Julia Kosterewa są założycielami interdyscyplinarnej platformy Open Place, której działania w dużej mierze są ukierunkowane na budowanie powiązań pomiędzy różnymi grupami społecznymi i zawodowymi, różnymi kontekstami i typami wiedzy. Zainteresowania zawodowe to praktyki interdyscyplinarne i postartystyczne. W swojej pracy artystycznej i kuratorskiej zajmują się sztuką wideo, sztuką monumentalną, sztuką publiczną, praktykami interdyscyplinarnymi, a także koncentrują się na pracy ze społecznościami i integracji, badaniach i rozwiązywaniu konfliktów w nowych grupach

Kuratorka wystawy – Iwanna Berczak.

Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu Norwegian Refugee Concil i finansowemu wsparciu GFFO.

Więcej informacji o wystawie pod linkiem.