Niebiesko – żółty grudzień. Ukraińskie wydarzenia w Polsce – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Niebiesko – żółty grudzień. Ukraińskie wydarzenia w Polsce

Julia Kyryczenko
3 grudnia 2023
Niebiesko – żółty grudzień. Ukraińskie wydarzenia w Polsce
Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim
Цей текст також можна прочитати українською мовою

Redakcja „Naszego Wyboru” już tradycyjnie przygotowała wybór ukraińskich wydarzeń w Polsce, które odbędą się w grudniu 2023 roku. Są to między innymi koncerty, wystawy, festiwale, spotkania i pokazy filmów.

Koncerty

Kalush Orchestra – eksperymentalne tourne bez Oleha Psiuka

Kalush Orchestra –  zwycięzcy Eurowizji, grupa, której członkami są lider Oleh Psiuk, multiinstrumentaliści Tymofij Muzyczuk, Witalij Dużyk, Ołeksandr Kondratiuk, Ihor Didenczuk, tajemniczy KylymMen (czołowy tancerz ukrywający się pod pseudonimem, który w tłumaczeniu oznacza Człowiek – Kilim) i Sasza „Tab „Słobodianyk (wokalista, znany również jako członek zespołu „Salto Nazad”).

W grudniu 2023 roku zespół wyrusza w eksperymentalną małą trasę, której koncerty odbędą się bez lidera Oleha Psiuka. Podczas koncertów zabrzmią nowe, anglojęzyczne utwory zespołu.

Na czym polega wyjątkowość tej trasy – mówi Oleh: „Nieustannie poszukujemy nowego brzmienia, mieszamy style, tworzymy dopasowania. I tak, pomyślałem, co by było, gdyby Tymofij, Taw czy Kilimmen śpiewali moje numery w zupełnie innym stylu. Spróbowaliśmy i wyszło coś naprawdę niezwykłego! Chcemy się tym z Wami podzielić, dlatego zapraszamy! Nie przegapcie tego, bo koncertów będzie tylko pięć!”

Koncerty w Polsce odbędą się 1 grudnia w Gdańsku, 2 grudnia w Krakowie i 3 grudnia w Warszawie. Bilety można kupić pod linkiem.

Narodowa Zasłużona Kapela Bandurzystów Ukrainy

Narodowa Zasłużona Kapela Bandurzystów Ukrainy im H. Majborody wyrusza w trasę koncertową po Europie. W Polsce koncert odbędzie się 4 grudnia w Krakowie.

Informacje o terminie i miejscu koncertu można znaleźć na na stronie Kapeli na  Facebook.

Dagadana

Dagadana – Polsko –ukraiński zespół muzyczny, grający w stylu jazzu, muzyki folkowej i elektronicznej. W swojej twórczości umiejętnie łączy ukraińską i polską ludową kulturę. Zespół został założony w 2008 roku przez Dagmarę Gregorowicz z Polski i Danę Wynnyćką z Ukrainy. Jedna z ostatnich płyt zespołu Meridian 68, oparta na ukraińskich i polskich pieśniach, otrzymała najwyższą nagrodę muzyczną w Polsce – Fryderyka 2016 w nominacji „Album Roku”.

Koncert odbędzie się 8 grudnia w Poznaniu. Bilety można kupić pod linkiem.

Artem Pywowarow

Artem Pyvovarov to ukraiński piosenkarz, autor tekstów, realizator dźwięku. Wykonuje autorską muzykę w stylu new wave pop.

W Polsce artysta wystąpi we Wrocławiu (12 grudnia), Łodzi (13 grudnia) i Warszawie (14 grudnia). Bilety można kupić pod linkiem.

Duet DedeNova

Alina i Julia Dedenow to siostry bliźniaczki, bandurzystki. W repertuarze muzycznym sióstr są kowery współczesnych ukraińskich piosenek.

Akustyczny koncert duetu odbędzie się 7 grudnia w Domu Ukraińskim w Warszawie. Wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Koziuberda & Tania Moroz

16 grudnia w Zielonej Górze odbędzie się solowy koncert ukraińskich wykonawczyń Koziuberdy i Tani Moroz. W sieci prawie nie ma informacji o artystach, ale można znaleźć kilka wspólnych utworów.

Koncert odbędzie się w klubie Baloo. Bilety można kupić pod linkiem.

Pokazy filmów

Festiwal Ukraińskiego Filmu Ukraїna!

Festiwal Filmowy Ukraїna! to jedyny w Polsce festiwal ukraińskiego kina. W tym roku odbywa się już po raz ósmy. Prezentuje się na nim  ponad 60 filmów, w tym nowości fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a także najlepsze filmy, które w ostatnich latach nakręcono w Ukrainie i które zdobyły nagrody na  festiwalach.

W ramach festiwalu planowane są także wyjazdowe pokazy poszczególnych filmów w innych miastach Polski. Projekcje będą trwać do grudnia 2023 roku. Obecnie znane są terminy pokazów w: Płocku (29 listopada – 6 grudnia) i Lublinie (1-3 grudnia). Informacje o nowych pokazach filmowych w polskich miastach będą pojawiać się na stronie organizatorów na Facebook i na  oficjalnej stronie. 

Festiwal filmów dokumentalnych „WatchDocs. Prawa Człowieka w filmie”

„Watch Docs. Prawa Człowieka w filmie” to jeden z największych festiwali filmowych w Polsce, prezentujący dokumentalne filmy o prawach człowieka. Festiwal powstał w 2001 roku jako projekt polskiej Helsińskiej Fundacji  Praw Człowieka. Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 1-10 grudnia w formie hybrydowej: w kinach  Muranów i Kinoteka, a także online na platformie mojeekino.pl. Bilet normalny do kina kosztuje 15 zł, ulgowy 12 zł. Wszystkie filmy zostaną pokazane w oryginale z polskimi lub angielskimi napisami. Po festiwalu, od 11 do 31 grudnia, na platformie vod.pl będzie można bezpłatnie obejrzeć filmy ze specjalnej kolekcji „Watch Docs”, w skład której wchodzą wybrane filmy z poprzednich festiwali, a także filmy premierowe.

W programie festiwalu znajdują się 4 filmy ukraińskie i 4 zagraniczne o ukraińskiej tematyce. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Dodatkowo, w dniach 7-9 grudnia filmy z festiwalu będzie można oglądać w Przemyślu. Na projekcje zaprasza Ukraiński Dom Ludowy przy ul. Tadeusza Kościuszki 5. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Charytatywny pokaz filmu „Wizja motyla” i dyskusja o filmie

Warszawska Szkoła Filmowa zaprasza na ostatni charytatywny pokaz filmu w ramach klubu dyskusyjnego „Porozmawiajmy”. Projekcja odbędzie się 6 grudnia o godzinie 19:30 w kinie Luna. Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat filmu.

„Wizja motyla” w reżyserii Maksyma Nakonecznego to ukraiński fabularny film z 2022 roku, utrzymany w gatunku wojennego dramatu. Po raz pierwszy zaprezentowany na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2022 roku.

Film opowiada historię Lilii, ukraińskiej wojskowej z rozpoznania lotniczego, która po miesiącach spędzonych w niewoli na Donbasie wraca do domu i rodziny. Trauma niewoli nadal ją dręczy i objawia się w postaci koszmarnych snów. Coś głęboko w środku bohaterki nie pozwala jej zapomnieć, ale Lilia nie chce uznać siebie za ofiarę i będzie walczyć o oswobodzenie.

Całość środków zebranych ze sprzedaży biletów zostanie przekazana Zbrojnym Siłom Ukrainy. Więcej o wydarzeniu pod linkiem. Bilety na seans można kupić tutaj.

Pokaz ukraińskich filmów dokumentalnych w Warszawie

Laboratorium filmowe dla młodych twórców w Warszawie Indie Lab, zaprasza na pokazy ukraińskich filmów dokumentalnych. Wydarzenie odbędzie się w środę 13 grudnia, o godzinie 18:00 w Centrum Wsparcia Koordynacji przy ul. Siennej 39. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Pokazy ukraińskich filmów w Krakowie

W kinie Paradox w Krakowie, przy ul. Krupniczej 38, odbędą się bezpłatne pokazy ukraińskich filmów. 6 grudnia będzie pokazany animowany film „Mavka”, a 20 grudnia – pokaz specjalny. Na razie nie wiadomo, jaki film zostanie pokazany w tym dniu. Projekcje  rozpoczynają się o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Wystawy 

Warszawa. „Refugees Welcom: artyści dla uchodźców”

Do 10 grudnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie gości doroczna wystawa „Refugees Welcome: artystki i artyści dla uchodźców”, na której prezentowanych jest ponad 80 prac artystów z Polski i zagranicy, między innymi z Ukrainy. Wystawie towarzyszy aukcja charytatywna, z której dochód zostanie przekazany organizacjom niosącym pomoc uchodźcom i migrantom w Polsce.

Wystawę można zwiedzać zarówno samodzielnie, jak i w towarzystwie przewodnika. Muzeum oferuje zwiedzanie w języku polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Pełny harmonogram wycieczek jest dostępny pod linkiem.

Foto: Oksana Kuzmenko

Następna oprowadzanie w języku ukraińskim odbędzie się 10 grudnia o godzinie 13:00. Oprowadzanie jest płatne, w cenie biletu wstępu (15 zł).

Więcej o wystawie pod linkiem.

Warszawa. Wystawa „Peryferia spokoju” ukraińskich artystek Kariny Synycii i Ołeny Kurzel

Do 30 grudnia 2023 roku w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul.  Zamenhofa 1) będzie można oglądać wystawę „Peryferia spokoju” ukraińskich artystek Kariny Synyci i Ołeny Kurzel. Prace prezentowane na wystawie poruszają tematykę doświadczeń wojennych i wywołanych nimi traum, a także poszukiwania spokoju psychicznego i fizycznego.

Karina Synycia to ukraińska artystka z Siewierodoniecka. Jest absolwentką Charkowskiej Szkoły Artystycznej oraz Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w Kijowie. W swoich pracach artystka najczęściej porusza temat ludzkich uczuć i społecznych aspektów życia (np. temat mentalności czy interakcji człowieka z miastem).

Foto: Dmytro Dymydiuk

Ołena Kurzel to ukraińska artystka z Jużnoukrainska. Ukończyła Narodową Akademię Sztuk Pięknych i Architektury w Kijowie. Pracuje w różnych mediach: malarstwie, hafcie, wideo i małych formach plastycznych. Głównymi tematami jej prac są zapomnienie, samotność, samoidentyfikacja i śmierć.

Więcej o wystawie pod linkiem.

Warszawa. „Holodomor”. Genocide 32/33»

Do 2 stycznia 2024 roku w Galerii Nizio w Warszawie (ul. Inżynierska 3) będzie można oglądać wystawę poświęconą 90. rocznicy Wielkiego Głodu 1932-1933. Celem wydarzenia jest refleksja za pomocą sztuk plastycznych nad  jedną z największych tragedii ukraińskiego narodu oraz zwrócenie na nią uwagi polskiej i ukraińskiej opinii publicznej. Na wystawie prezentowane są 23 współczesne obrazy i rzeźby autorstwa 13 artystów z różnych regionów Ukrainy.

Foto: Dmytro Dymydiuk

Więcej o wystawie, historii jej powstania i pierwszych wrażeniach przeczytacie w naszym materiale «“Про біль і скорботу, але також про зло, яке так і не було належним чином покаране”: у Варшаві експонується виставка, присвячена Голодомору 1932–1933 років».

Kraków „How are you?”

Do 7 stycznia 2024 roku w Pałacu Potockich w Krakowie gościć będzie wystawa fotograficzna „How are you?” / „Jak się masz?”, prezentowanego w ramach festiwalu „Miesiąc Fotografii”.

W tym roku na wystawie prezentowane są prace fotografów polskich i zagranicznych, w tym zdjęcia 5 młodych ukraińskich artystek: Marii Matiaszowej, Anastazji Nekypyły, Dmytra Tołczakowa, Olhi Sztein Kalinowskiej-Krawczuk, Anastazji Leliuk, a także zdjęcia grupy „Liwyj bereh”  i Solidarnego Domu Kultury “Słonecznik”.

Tematycznie wystawa poświęcona jest wewnętrznym doświadczeniom i emocjom ludzi w czasach zmian, wojen, politycznych prześladowań czy kryzysów migracyjnych. „Wszyscy mówimy o wojnie, nawet jeśli nie wspominamy o tym bezpośrednio. Automatycznie wpisuje się to w nasz codzienny dyskurs” – podkreśla jedna z uczestniczek wystawy Maria Matiaszowa.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Warszawa „Tata w telefonie”

W Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie  (Rynek 2) zostanie otwarta wystawa zdjęć białoruskich fotografów Julii Lejdyk i Jewhena Kanaplewa zatytułowana „Tata w telefonie”. Artyści na swoich fotografiach ukazują dramat wojny z punktu widzenia uchodźców, którzy w Ukrainie zostali oddzieleni od bliskich i mogą ich oglądać jedynie za pośrednictwem ekranu telefonu lub komputera. Na zdjęciach uchwycone są najczęściej rozmowy żon z mężami lub dzieci z rodzicami, gdyż mężczyźni nie mogą opuszczać terytorium Ukrainy ze względu na stan wojenny. Fotografie ukazują także zmiany w rolach społecznych, kiedy kobiety zmuszone są przejąć męskie obowiązki w prowadzeniu rodziny.

Więcej o wystawie pod linkiem.

Warszawa. „Geniusz Lwowa. Lwów jako centrum sztuki i jego kolekcje artystyczne”

Do 14 stycznia 2024 roku w Bibliotece Królewskiej Zamku Królewskiego w Warszawie można oglądać wystawę pt. „Geniusz Lwowa. Lwów jako centrum sztuki i jego kolekcje artystyczne”. Zwiedzający mogą zapoznać się z najlepszymi dziełami sztuki polskiej i zachodnioeuropejskiej od XVII do XX wieku ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki Borysa Woźnickiego i Lwowskiego Muzeum Historycznego.

Bilety można kupić w kasie muzeum lub online. Bilet kosztuje 40 zł, ulgowy 30 zł, a dla młodzieży w wieku od 7 do 16 lat – 1 zł. Zwiedzanie wystawy trwa około 1 godziny.

Więcej o wystawie pod linkiem.

Lublin. „To tylko wystawa”

Do 22 stycznia 2024 roku w lubelskiej galerii Labirynt gościć będzie wystawa ukraińskich artystów i artystek „To tylko wystawa”. Wystawa jest częścią piątego Kijowskiego Biennale – międzynarodowego forum sztuki współczesnej, wiedzy i polityki, łączącego projekty wystawiennicze i platformy dyskusyjne, które w tym roku odbywa się w Polsce.

„To tylko wystawa, dla ukraińskich artystów i artystek służących w armii nie jest to najważniejsze wydarzenie. Ich priorytety są zupełnie gdzie indziej. Rosyjska wojna zmieniła hierarchię wartości – ograniczyła (to oczywisty eufemizm) możliwości wykonywania ich zawodu, uczestnictwa w życiu artystycznym, zmieniła ich życie […] Jednak ta zmiana spowodowana wojną skupia się w życiu ukraińskich walczących artystów i artystek jak w soczewce. Dlatego to te osoby są głównymi bohaterami i bohaterkami tej wystawy i to one tworzą jej treść” – czytamy w opisie wystawy.

Jak zaznaczają organizatorzy, lista artystów prezentujących swoje prace na wystawie będzie otwarta i na bieżąco aktualizowana. Oprócz artystów ukraińskich na wystawie prezentowane są prace artystów spoza Ukrainy, dla których ważne jest wspieranie okupowanego kraju.

„Jest to wystawa o ludziach w czasie wojny i solidarności, a w jej trakcie okaże się, czy to tylko wystawa, czy może coś więcej” – podkreślają organizatorzy.

Więcej informacji pod linkiem.

Przygotowała Anastazja Werchowecka