III Bieg Polesie – pierwszy polsko-ukraiński bieg transgraniczny – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

III Bieg Polesie – pierwszy polsko-ukraiński bieg transgraniczny

22 czerwca 2013
III Bieg Polesie – pierwszy polsko-ukraiński bieg transgraniczny

Bieg Polesie jest wspólnym przedsięwzięciem Klubu Sportowego OTK Rzeźnik oraz Instytutu Studiów Migracyjnych organizowanym we współpracy oraz przy wsparciu Gminy Wola Uhruska, Starostwa Powiatowego we Włodawie oraz władz Rejonu Szackiego na Ukrainie. Bieg ma za zadanie przełamywać granice i promować polsko-ukraińsko-białoruskie Polesie. Organizacyjnie wpisuje się on w „Dni Dobrosąsiedztwa”, na czas których (9-15 sierpnia 2013) otwiera się możliwość przekraczania granicy polsko-ukraińskiej przez most pontonowy położony na Bugu, na wysokości miejscowości Zbereże w Polsce oraz Adamczuki na Ukrainie. Docelowo chcielibyśmy, a dążą do tego lokalne władze polskie i ukraińskie, aby taki most na stałe połączył Polskę z Ukrainą, a trasa Biegu została rozszerzona o terytorium Białorusi. Czas pokaże na ile jest to możliwe. 

Tegoroczny Bieg organizowany jest 10 sierpnia, na dystansie ok. 34 km. Bieg zaczyna się startem w Polsce, w okolicy przeprawy w Zbereżu, wiedzie przez most pontonowy  na Ukrainę a tam polnymi drogami przez wieś Adamczuki, obok góry Kościuszki i lasami Szackiego Parku Narodowego do m. Switaź nad jeziorem Switaź. Powrót  tą samą trasą do Adamczuków i przez most pontonowy do Zbereża. Start i meta są po polskiej stronie, ok. 100 metrów od granicy. 

Na co dzień droga z Włodawy do Szacka wiąże się z przebyciem blisko 100 km i pokonaniem wyjątkowo nieprzyjaznej granicy w Dorohusku-Jagodinie, gdzie podróżujący zmuszeni są odstać kilkadziesiąt godzin w imię tzw. bezpieczeństwa i ochrony granicy zewnętrznej UE. Droga przez Zbereże-Adamczuki wynosi niewiele ponad 25 km. W tym kontekście, Bieg ma za zadanie udowodnić, że granica polsko-ukraińska może być granicą przyjazną i że da się ją przekraczać sprawnie i w miłej  atmosferze. Dla mieszkańców powiatu włodawskiego oraz przyjeżdżających tam turystów to dostęp do przepięknych jezior i lasów Szackiego Parku Narodowego oraz szansa na rozwój turystyki pieszej i rowerowej. Dla nas to szansa na pokonanie tej trasy w kilka godzin biegiem a potem na cieszenie się resztą „Dni Dobrosąsiedztwa” w przepięknej okolicy, przy przepysznym poleskim jedzeniu i dowolnie wybranych trunkach oraz oprawie muzycznej zapewnionej przez Wiewiórkę na Drzewie oraz inne zespoły.

Bieg Polesie oraz Dni Dobrosąsiedztwa to okazja na zmianę wizerunku granicy, ale także nastawienia mieszkańców pogranicza do tej granicy, siebie nawzajem, do wspólnej, często skomplikowanej i krwawej historii. Bieg, który ma „fizycznie” przełamywać granicę, łączymy z edukacją ukierunkowaną na przełamywanie granic mentalnych, powstałych pod wpływem propagandy, która wmawiała nam, że Bug jest naturalną granicą dzielącą Polaków od Ukraińców czy Białorusinów. Łączącym elementem jest towarzysząca Biegowi konferencja poświęcona wielokulturowemu dziedzictwu nadbużańskiego Polesia, jego przeszłości trwającej w archeologicznych pozostałościach lokalnego osadnictwa oraz najświeższej historii w postaci zapominanej dość często bitwy pod Szackiem – największej polskosowieckiej bitwy stoczonej 29 września 1939 roku, przez oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza generała Wilhelma Orlika-Ruckemanna z sowiecką 57. Dywizją Piechoty pułkownika X. Russianowa.

Pierwszym nawiązaniem do bitwy jest trasa Biegu, prowadząca drogą, po której polskie oddziały wycofywały się z Szacka aby połączyć się z SGO „Polesie” generała. F. Kleeberga. Drugim – wykłady polskich i ukraińskich historyków na temat walk Korpusu Ochrony Pogranicza. 15 sierpnia, podczas uroczystego zakończenia Dni Dobrosąsiedztwa odsłonięta zostanie umieszczona na głazie narzutowym tablica upamiętniająca okoliczne walki toczone przez KOP.

_____
biegpolesie.pl