Jak zorganizować tani wyjazd weekendowy w Polsce? – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Jak zorganizować tani wyjazd weekendowy w Polsce?

8 lutego 2020
Jak zorganizować tani wyjazd weekendowy w Polsce?

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim/
Матеріал також можна прочитати українською мовою

Polska ma wiele atrakcyjnych miejsc, które warto zwiedzić. Przed ruszeniem w drogę powstrzymuje nas jednak często brak urlopu bądź pieniędzy. Tymczasem wystarczy krótki, weekendowy wyjazd, by zregenerować siły i naprawdę odpocząć. Co przy tym istotne, wcale nie musimy mieć do tego góry pieniędzy.

Jak tanio zorganizować wyjazd?

Oferty last minute

Jeżeli mamy pewną swobodę w wyborze terminu wyjazdu, a zatem możemy po prostu z dnia na dzień “rzucić wszystko i jechać w Bieszczady”, warto zainteresować się ofertami last minute. Biura podróży, na kilka dni lub kilka tygodni przed planowanym wyjazdem, bardzo tanio sprzedają ostatnie miejsca na poszczególne wycieczki. Wystarczy trzymać rękę na pulsie i codziennie sprawdzać dostępne oferty.

Kody rabatowe

Inną możliwością zaoszczędzenia na weekendowym wyjeździe jest korzystanie z kodów rabatowych. Obecnie najpopularniejszym portalem, oferującym takie zniżki jest Groupon. Strona posiada nawet specjalną zakładkę “Travel” dedykowaną wyjazdom. Możemy zdecydować się na cały pakiet wyjazdowy, czyli na przykład hotel z wyżywieniem i ofertą SPA. Dostępne są również pojedyncze zniżki na nocleg lub na atrakcje w okolicy.

Samodzielne organizowanie wyjazdu

Nic jednak nie daje takiej satysfakcji, jak samodzielne organizowanie weekendowego wyjazdu. Planując wakacje samemu, możemy wiele zaoszczędzić, ponieważ koszt wycieczki zostanie pomniejszony o prowizję, którą normalnie płacilibyśmy pośrednikowi (biuro podróży). W takiej sytuacji mamy też dużą swobodę w doborze miejsc, które chcielibyśmy zobaczyć, długości wypoczynku czy hotelu. Nic nas nie ogranicza, nikt nie mówi nam co, o której i gdzie mamy robić.

Wyjazd w grupie

Na oszczędności możemy liczyć też wtedy, gdy organizujemy wyjazd większą grupą. Zdecydowanie łatwiej znaleźć tani nocleg, jeżeli jesteśmy w stanie wynająć całe mieszkanie lub dom. Mniej zapłacimy również za transport, jeżeli zdecydujemy się na dojazd samochodem lub busem.

Zostań łowcą zniżek

Warto też zapolować na zniżki na transport. Kupując wcześniej bilety na pociąg lub autobus, możemy liczyć na zdecydowanie niższą cenę. Z kolei prywatni przewoźnicy często mają w swojej ofercie coś jak last minute na transport. Na mniej uczęszczanych liniach można na tym naprawdę wiele zyskać.

Hostele, couchsurfing, namiot czy schroniska

Warto też pamiętać o tym, że wcale nie potrzebujemy pięciogwiazdkowego hotelu. W zgranym towarzystwie równie dobrze będziemy się bawić w hostelu, namiocie, schronisku, czy korzystając z couchsurfingu. Dodatkowo taki sposób nocowania, może spowodować, że nawiążemy wiele nowych, ciekawych znajomości.

Dokąd można tanio pojechać w Polsce?

#Lublin

Lublin przez wiele lat był dość zapomnianym turystycznie miastem. Raczej nie znajdował się w czołówce popularnych miejsc na wakacje. W ostatnich latach miasto jednak znacząco się rozwinęło i dużo zainwestowało w swoją promocję.

Lublin ma się czym pochwalić. To jedno z najstarszych miast w Polsce o bogatej historii i wielu zabytkach. Warto zobaczyć Stare Miasto, Zamek, przejść przez Bramę Grodzką, wspiąć się na Wieżę Trynitarską i podziwiać tamtejsze murale. A to wszystko za niewielkie pieniądze, bo Lubelszczyzna uchodzi raczej za dość tani region.

#Kotlina Kłodzka

Dla tych, którzy lubią aktywne spędzanie czasu, świetnym rozwiązaniem może być natomiast wycieczka do Kotliny Kłodzkiej. Region ten wydaje się dość zapomniany turystycznie, tymczasem ma wiele, interesujących atrakcji.

Wśród nich należałoby wymienić chociażby przepiękne jaskinie (Niedźwiedzia w Kletnie, Radochowska w Radochowie), Sanktuarium w Wambierzycach, nazywane Dolnośląską Jerozolimą, Błędne Skały w Górach Stołowych, Szczeliniec Wielki z piękną, górską panoramą, liczne uzdrowiska z leczniczymi wodami, Kaplicę Czaszek w Czermnej, Twierdzę w Kłodzku i wiele więcej. Z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie.

#Karkonosze

Malowniczymi polskimi górami są również Karkonosze. Przy czym warty uwagi jest nie tylko ich najbardziej popularny szczyt, czyli Śnieżka. W tym regionie świetnie można bawić się również zdobywając Szrenicę, Łabski Szczyt, Wielki Szyszak, Śmielec i wiele innych.

Jeżeli natomiast znamy już każdy zakątek polskich Karkonoszy, można też pokusić się o wycieczkę do naszych południowych sąsiadów. Czeska część Karkonoszy wydaje się zdecydowanie mniej zatłoczona – szczególnie latem.

#Jura Krakowsko-Częstochowska

Z kolei Jura Krakowsko-Częstochowska potrafi zachwycić niezwykłymi dolinkami, tajemniczymi grotami, skalnymi ostańcami i niesamowitą architekturą zamków warownych. Warto poświęcić trochę czasu i zwiedzić Zamek Ogrodzieniec, zatrzymać się w którymś z punktów widokowych nad Pustynią Błędowską, powłóczyć się po Ojcowskim Parku Narodowym albo zajrzeć do Jaskini Wierzchowskiej Górnej.

#Mazury

Wciąż stosunkowo tanim regionem Polski są również Mazury. Nawet jeżeli nie porywa nas żeglowanie i piękno mazurskich jezior, nadal region ten oferuje wiele, ciekawych atrakcji. Zaczynając od mostów w Stańczykach, pałacu w Sztynorcie i bunkrów Mamerki, a kończąc na zamku w Kętrzynie, twierdzy Boen oraz słynnym Wilczym Szańcu. To również świetne miejsce na wycieczki rowerowe i spływy kajakowe. Mazury posiadają w tym zakresie świetną infrastrukturę.

#Bieszczady

No i oczywiście, wyliczając tanie miejsca na spędzenie weekendu, nie można zapominać o Bieszczadach. To jedne z nielicznych polskich gór, które wciąż pozostają stosunkowo dzikie. Połoniny, bezkres lasów i gór, nieskalanych przez niechcianą, turystyczną infrastrukturę – to prawdziwe Bieszczady. Chociaż z roku na rok przybywa tam turystów, wciąż uchodzą za jedno z najlepszych i najtańszych miejsc na krótki wyjazd.

Tani wyjazd weekendowy w Polsce

W katalogu atrakcyjnych i jednocześnie tanich miejsc na weekendowy wyjazd, celowo nie wskazaliśmy polskiego wybrzeża, ponieważ od wielu lat uchodzi ono za bardzo drogie. Niestety wyjazdy tam są często mniej opłacalne niż urlop na greckich wyspach albo w Egipcie. Mamy jednak nadzieję, że udało nam się udowodnić, że Polska jest warta poznania i że wciąż jest wiele atrakcyjnych miejsc do zobaczenia przy minimalnym, lecz dobrze zaplanowanym budżecie.

Autorką wpisu jest Natalia Olszewska,
redaktorka bloga finansowego iKalkulator.pl