"Jazda obowiązkowa". Pokaz filmu dokumentalnego o rodzinie z Ukrainy - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

“Jazda obowiązkowa”. Pokaz filmu dokumentalnego o rodzinie z Ukrainy

0

Film o relacji matki i córki ukazanej na tle losów całej rodziny, która przeprowadziła się z Ukrainy do Polski i zaczyna nowe życie w Warszawie będzie zaprezentowany w Warszawie.

DOC LAB POLAND zaprasza we wtorek 1 października o godz. 20.00 do Kina Iluzjon na pokaz filmu “Jazda obowiązkowa” Ewy Kochańskiej, który odbędzie się w cyklu Doc Lab Poland Hot Selection 2019, prezentującym najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat.

Dokument był rozwijany w programie dla profesjonalnych dokumentalistów DOC LAB POLAND. Po seansie spotkanie z reżyserką poprowadzi Magdalena Juszczyk. Wstęp wolny.

“Jazda obowiązkowa” reż. Ewa Kochańska

10-letnia Julia Polniuk trenuje łyżwiarstwo figurowe. Ma coraz mniej czasu, aby odnieść sukces i spełnić oczekiwania swoich bliskich. Po wybuchu Euromajdanu jej rodzina wyemigrowała do Polski. Decyzję o przeprowadzce podjęła mama Julii, Marina. W dwa tygodnie spakowała walizki, wypisała dzieci ze szkoły, a nowo wyremontowane mieszkanie wystawiła na sprzedaż. Teraz rodzina Polniuków stara się o obywatelstwo polskie i rozpoczyna całkiem nowe życie w Warszawie. Bez pracy, zabezpieczenia finansowego i dobrej znajomości języka. Marina rzuca losowi wyzwanie, szukając w Polsce lepszych perspektyw na przyszłość dla swoich dzieci. Zrobi wszystko, aby miały lepsze życie niż ona. Największe nadzieje pokłada właśnie w Julii. W tym roku dziewczynka ma szansę wystartować w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. A za tym idzie sukces, uznanie i początek kariery sportowej. Julia próbuje sprostać oczekiwaniom mamy, ale jest jej bardzo trudno w nowym kraju, w nowej szkole, pod okiem wymagającej trenerki. Czy będzie w stanie rozwinąć skrzydła, niosąc ciężar cudzych ambicji i oczekiwań?  

Reżyseria i scenariusz – Ewa Kochańska

Światowa prapremiera filmu  odbyła się na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie (2018), a polska na 16. Millenium Docs Against Gravity (2019), gdzie film uczestniczył w Konkursie Głównym. „Jazda obowiązkowa” otrzymała Wyróżnienie na 16. Neisse Film Festival oraz nagrodę dla Najlepszego Dokumentu i nominację za montaż do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego dla Piotra Wojcika i Bartłomieja Piaska na 11. Solanin Film Festiwal.

Reżyserka Ewa Kochańska ukończyła Teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Reżyserię  w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jest scenarzystką i instruktorką dramy, autorką etiud fabularnych oraz dokumentalnych pokazywanych na polskich i zagranicznych festiwalach, na których otrzymała kilka nagród. „Jazda obowiązkowa”, jej pełnometrażowy debiut dokumentalny, który miał premierę na IDFA, był rozwijany podczas kursu DOK PRO w szkole Wajdy oraz programu DOC LAB POLAND. Pomysł na scenariusz filmu nawiązuje  do osobistych doświadczeń reżyserki, która w dzieciństwie uprawiała gimnastykę i łyżwiarstwo figurowe.

Prowadząca spotkanie Magdalena Juszczyk to dziennikarka radiowa i telewizyjna (Radio Jazz, Radio PiN, Dwójka Polskie Radio, Telewizja Kino Polska, Canal+), autorka audycji poświęconych kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem kina (jej autorski “Program obowiązkowy” Telewizji Kino Polska otrzymał w 2017 r. nominację do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej). Jako moderatorka spotkań autorskich i debat współpracuje między innymi z dystrybutorami filmowymi, festiwalami, Filmoteką Narodową, Narodowym Instytutem Dziedzictwa, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych “ę” oraz DOC LAB POLAND.

Kino Iluzjon, wtorek,  1 października, godz. 20.00 Wstęp wolny.

DOC LAB POLAND HOT SELECTION to cykl pokazów najciekawszych i najbardziej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat i spotkań z twórcami. Pierwsza projekcja – “Królowej ciszy” Agnieszki Zwiefki odbyła się w grudniu 2016 roku.

W tym roku cykl DOC LAB POLAND HOT SELECTION otworzył pokaz filmu “Desert Coffee” Michaela Lypińskiego. Oprócz “Jazdy obowiązkowej” Ewy Kochańskiej oraz “Diagnosis” Ewy Podgórskiej, “Dziwora” Pawła Dylusa i “Krzyżoki” Anny Gawlity pokazane zostaną również “In touch” Pawła Ziemilskiego oraz “Dziś, jutro … wczoraj” Diany Kadłubowskiej i Krzysztofa Kadłubowskiego.Share.