Język jako źródło cierpień. Warsztaty językowe towarzyszące wystawie Moniki Drożyńskiej „Dużo dobre/дуже добре” w Galerii Foksal - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Język jako źródło cierpień. Warsztaty językowe towarzyszące wystawie Moniki Drożyńskiej „Dużo dobre/дуже добре” w Galerii Foksal

0

18 lipca o godz. 10.00 w Galerii Foksal odbędą się warsztaty językowe towarzyszące wystawie Moniki Drożyńskiej „Dużo dobre/дуже добре” .

Podczas warsztatów organizatorzy planują wypracować wspólnie zbiór słów i zwrotów z języka ukraińskiego, które przybliżą polskiemu społeczeństwu język największej po 1945 roku grupy narodowej mieszkającej w Polsce, oraz pomogą odróżnić ów język od języka rosyjskiego, z którym najczęściej kojarzeni są przybysze zza wschodniej granicy. Uczestnicy również zbadają to, co szczególnie interesuje samą artystkę, czy na styku koegzystujących ze sobą języków pojawiają się nowe słowa, będące ich zlepkiem.

“Doświadczenia emigracyjne bywają często podobne, jeśli nie takie same. Mają zaspokoić potrzebę lepszego życia lub są jego obietnicą. Najpierw trzeba jednak przebrnąć przez asymilację ze społeczeństwem, w tym naukę języka. To właśnie język jest narzędziem, które wyróżnia imigrantów, chociażby ze względu na akcent. Z drugiej strony migracja powoduje przenikanie się języków, a co za tym idzie – powstawanie neologizmów” – piszą organizatorzy.

Do udziału w warsztatach zapraszają wszystkich mieszkańców Warszawy, zarówno mieszkających tu od pokoleń, jak i przyjezdnych, w tym imigrantów z Ukrainy, których interesuje poznawanie języka i kultury swoich sąsiadów oraz szeroko pojęta integracja. Efekty tej współpracy zostaną ujęte w formę słownika i staną się częścią publikacji – artbooka przygotowywanego w związku z wystawą.

Wypracowany wspólnie zbiór słów ma ułatwić nawiązywanie wzajemnych kontaktów oraz przekazać wycinek wiedzy na temat tego, co migranci z Ukrainy chcieliby, aby lokalna społeczność wiedziała na temat ich języka i kultury. Katalog będzie publikacją trzyjęzyczną, opracowaną w języku polskim, ukraińskim i angielskim, a osoby biorące udział w warsztatach zostaną w nim wymienione jako współtwórcy słownika.

Warsztaty odbędą się na świeżym powietrzu, przed Galerią Foksal, a poprowadzone zostaną przez edukatorkę z Mazowieckiego Instytutu Kultury Annę Woźniak wraz z artystką Moniką Drożyńską i reprezentantką Domu Ukraińskiego w Warszawie Ivanną Berchak.

Chęć uczestnictwa w warsztatach prosimy zgłaszać na e-mail koordynatorki warsztatów Martyny Stołpiec: [email protected], ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.
Partner: Ukraiński Dom w Warszawie

Share.