Rosyjskie wojska wysadziły zaporę elektrowni wodnej w Kachowce, w obwodzie chersońskim. MSZ Ukrainy wzywa społeczność międzynarodową do potępienia rosyjskiego terrorystycznego ataku – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Rosyjskie wojska wysadziły zaporę elektrowni wodnej w Kachowce, w obwodzie chersońskim. MSZ Ukrainy wzywa społeczność międzynarodową do potępienia rosyjskiego terrorystycznego ataku

6 czerwca 2023
Rosyjskie wojska wysadziły zaporę elektrowni wodnej w Kachowce, w obwodzie chersońskim. MSZ Ukrainy wzywa społeczność międzynarodową do potępienia rosyjskiego terrorystycznego ataku

„Wygnanie okupantów z Ukrainy pozwoli ocalić życia ludzkie w kraju, a także obronić Europę przed katastrofami technologicznymi” – tak skomentował katastrofę na Kachowskiej  Elektrowni Wodnej ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. W nocy 6 czerwca rosyjskie okupacyjne wojska wysadziły zaporę, znajdującej się w obwodzie chersońskim, Kachowskiej Elektrowni Wodnej. Według ostatnich doniesień całkowicie zniszczono maszynownię stacji i nie da się jej odbudować. Około 80 miejscowościom, w tym Chersoniowi, zagraża powódź. Trwa ewakuacja. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zaapelowało do społeczności międzynarodowej o zdecydowane potępienie rosyjskiego terrorystycznego ataku.


Rankiem 6 czerwca pojawiła się informacja o kolejnej rosyjskiej zbrodni – w nocy okupacyjne wojska wysadziły zaporę kachowskiej elektrowni.

Premier Denys Szmyhal poinformował, że powódź zagraża nawet 80 miejscowościom w regionie (według MSW większość z nich jest w strefie tymczasowo okupowanej). Natomiast szef Chersońskiej Obwodowej Wojskowej Administracji Ołeksandr Prokudin zauważył, że około 16 000 osób znajduje się w krytycznej strefie powodziowej na prawym brzegu obwodu chersońskiego. Trwa ewakuacja.

„Wody przybywa. Sytuację komplikuje fakt, że niektóre drogi są rozmywane. To uniemożliwia dotarcie do niektórych miejscowości. Grupy ewakuacyjne szukają innych sposobów dotarcia” – czytamy w na oficjalnych kanałach MSW Ukrainy.

Jak donosi ukraiński Energoatom, wysadzenie w powietrze przez okupantów zapory kachowskiej elektrowni może mieć negatywne konsekwencje dla elektrowni jądrowej w Zaporożu: woda ze zbiornika Kachowka jest niezbędna, aby elektrownia mogła zasilić kondensatory turbin i systemy bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Na razie sytuacja pozostaje pod kontrolą.

W reakcji na zaistniałą sytuację  prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński zwołała Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Zapewnił, że wszystkie służby działają i zaapelował do Ukraińców o rozpowszechnianie wyłącznie oficjalnych informacji o katastrofie. Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent polecił przeprowadzić ewakuację z zalanych terenów i zaopatrywać w wodę wszystkie miejscowości, które były zasilane wodą ze Zbiornika Kachowskiego.

„Niszcząc zaporę Kachowskiej Elektrowni Wodnej, rosyjscy terroryści jedynie potwierdzają całemu światu, że muszą zostać wypędzeni z każdego zakątka ukraińskiej ziemi. Nie można im zostawić ani jednego metra, bo każdy metr wykorzystują do terroru” – podkreślił prezydent Ukrainy.

„Rosyjscy terroryści wysadzili tamę  elektrowni w Kachowce. To przejaw paniki przed porażką. Nie uda się im zatrzymać Siły Zbrojne na drodze deokupacji. Wygnanie okupantów z Ukrainy pozwoli ocalić życia ludzkie w kraju, a także obronić Europę przed katastrofami technologicznymi” – skomentował sytuację ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało społeczność międzynarodową do zdecydowanego potępienia rosyjskiego ataku terrorystycznego na Kachowskiej Elektrowni Wodnej.

„Technogenna zbrodnia popełniona przez Rosyjską Federację potwierdza aktualność Pokojowej Formuły prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego. Apelujemy do innych krajów o jak najszybsze włączenie się w jej realizację, w szczególności punktu o ekobójstwie. Rosja musi zrekompensować wszystkie konsekwencje swojej zbrodni: zarówno dla ludzi, jak i dla infrastruktury i środowiska. Apelujemy również do państw G7 i Unii Europejskiej o pilne rozważenie nałożenia nowych, daleko idących, sankcji na Federację Rosyjską,  szczególnie na rosyjski przemysł rakietowy i przemysł nuklearny” – napisano w oświadczeniu MSZ.