Kobzaring the World Tour. Yuriy Fedynskyj w Ukraińskim Domu – Nasz Wybir – Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Kobzaring the World Tour. Yuriy Fedynskyj w Ukraińskim Domu

8 października 2021
Kobzaring the World Tour. Yuriy Fedynskyj w Ukraińskim Domu

Fundacja „Nasz wybór” zaprasza 8 października o 19:00 do Ukraińskiego Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) na koncert ukraińskich historycznych pieśni tradycyjnych, folkloru i gatunków pokrewnych w wykonaniu Juriya Fedynskiego.

Juriy Fedynskyj odwiedzi Warszawę podczas swojego Kobzaring the World Tour: Polska, Niemcy, Francja, Włochy, Czechy, Austria, Węgry, Słowacja. Zaprezentuje utracone instrumenty narodowe Ukrainy: teorban, bandurę i kobzę. Juriy opowie także o historii Ukrainy poprzez jej największych poetów, działaczy państwowych i niewidomych śpiewaków, zademonstruje, jak może dziś wyglądać tradycyjny kobzar.

Juriy Fedynskyj od 12 lat pracuje nad odrodzeniem tradycyjnych ukraińskich instrumentów: teorbanu, dudy, bandury i kobzy po próbach wymazania przez władze radzieckie całej pamięci o nich, muzykach i związanych z nimi tradycjach. Ponieważ bardzo mało informacji zostało przekazanych obecnemu pokoleniu, zadanie ożywienia tradycji sztuki instrumentalnej, gry i profesji rozpowszechniania takiej muzyki było bardzo trudne. Yuriy wiele lat poświęcił na badanie istniejących instrumentów z kilku przykładów w muzeach i zdjęć historycznych. Musiał nauczyć się sztuki tworzenia instrumentów muzycznych, a także eksperymentować, aby stworzyć ich profesjonalne przykłady.

Więcej informacji o wydarzeniu w j. ukraińskim.