Koncert współczesnej ukraińskiej muzyki klasycznej “W solidaroności z Ukrainą” – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Koncert współczesnej ukraińskiej muzyki klasycznej “W solidaroności z Ukrainą”

15 czerwca 2015
Koncert współczesnej ukraińskiej muzyki klasycznej “W solidaroności z Ukrainą”

Fundacja “Pro Musica Viva” w oparciu o dotację Miasta Stołecznego Warszawy, a także o finansowe wsparcie Fundacji “Vidrogenia” oraz Firmy “Caravan” zaprasza 24 czerwca 2015 o godz. 19.30 do Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 3) na koncert muzyki Ukraińskiej w wykonaniu Zespołu Kameralnego Kijowscy Soliści pod dyrekcją Romana Rewakowicza.

W programie utwory współczesnych Ukraińskich kompozytorów:

Oleksandr Szymko – „Sny starego lasu” na orkiestrę smyczkową 

Igor Szczerbakow – Koncert na flet i orkiestrę smyczkową

Zoltan Almaszi – „Concerto grosso” na orkiestrę smyczkową

Jewhen Stankowycz – „Symfonia kameralna” nr 3 na flet i orkiestrę smyczkową

Walentyn Sylwestrow – „Cicha muzyka” na orkiestrę smyczkową

Wstęp wolny

image001

Zespół Kameralny „Kijowscy Soliści”  W skład zespołu wchodzą wybitni instrumentaliści – młodzi utalentowani muzycy, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, wielu z nich to wychowankowie profesora Bohodara Kotorowicza. Ta kameralna orkiestra smyczkowa posiada szeroki repertuar, w którym znaczące miejsce przeznaczone jest ukraińskiej muzyce współczesnej. Wiele utworów powstało z myślą o tym zespole. W czasie swojej kilkunastoletniej historii „Kijowscy Soliści” dali szereg koncertów w Ukrainie i poza jej granicami. Zespół występował w Pałacu Luksemburskim i Pałacu UNESCO w Paryżu, w Operze Komicznej w Berlinie, w Sali Koncertowej „Flagey” w Brukseli, w Radio Kulturhaus i Pałacu Lichtensteina w Wiedniu, w Sali Koncertowej „Esplanade” w Singapurze i na „World Exhibition” w Japonii. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach – m.in. w 43. Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i XII Festiwalu Wielkanocnym Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Orkiestra ma na swoim koncie liczne nagrania płytowe, jak również dla ukraińskiego radia i telewizji. Za aktywną działalność w promocji ukraińskiej kultury Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy przyznało Zespołowi „Kijowscy Soliści” tytuł „Ambasador kultury ukraińskiej w świecie”. Dekretem prezydenta Ukrainy Zespół otrzymał status „Narodowy Zespół Kameralny”.

Roman Rewakowicz jest dyrygentem współpracującym z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi Ukrainy i Polski. Występował z orkiestrami symfonicznymi Rosji, Białorusi, Słowacji, Serbii. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Roman Rewakowicz szczególną uwagę poświęca muzyce współczesnej. W 1995 we Lwowie wraz z kompozytorami zrzeszonymi w Lwowskim Oddziale Związku Kompozytorów Ukrainy założył Festiwal Muzyki Współczesnej „Kontrasty”. Dokonał wielu prawykonań utworów kompozytorów ukraińskich. Wielokrotnie prezentował muzykę polską w Ukrainie, Rosji i Białorusi w ramach organizowanych przez siebie projektów. Z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy wykonał utwory Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Mariana Borkowskiego, Zygmunta Krauzego i Jerzego Kornowicza. Dyrygował także Narodowym Chórem Ukrainy „Dumka” na Festiwalu „Kyiv Musik Fest” w Kijowie prezentując polską muzykę chóralną. Jest współtwórcą warszawskiego Festiwalu „Skrzyżowanie kultur”, zrealizował 4 edycje Festiwalu „Dni Muzyki Ukraiń- skiej w Warszawie”. Jest członkiem honorowym Związku Kompozytorów Ukrainy, członkiem zwyczajnym Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, a także fundatorem i prezesem Fundacji „Pro Musica Viva”.

Bohdana Stelmaszenko – ukraińska flecistka – ukończyła Narodową Akademię Muzyczną Ukrainy, w której także odbyła staż aspirancki, brała również udział w kursach mistrzowskich we Francji (Bordeaux, 1996). Podczas studiów została laureatem specjalnej nagrody firmy Yamacha. Zdobywała wysokie nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych, w tym na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej we Francji (Paryż, 1994). Występuje z koncertami solowymi w Ukrainie i poza jej granicami. Koncertowała w krajach Europy Wschodniej i Zachodniej, w USA, Japonii i Rosji. Z wiodącymi ukraińskimi orkiestrami występowała w Ukrainie, jak również w Litwie i Azerbejdżanie. Bohdana Stelmaszenko była pierwszą wykonawczynią wielu utworów kompozytorów ukraińskich, propaguje ukraińską muzykę współczesną zarówno na scenach ukraińskich jak i za granicą. Na jej repertuar składają się utwory różnych epok i rodzajów, włączając utwory na flet solo, z towarzyszeniem fortepianu, czy też z orkiestrą. Aktualnie jest solistką orkiestry symfonicznej Narodowej Opery Ukrainy w Kijowie.