Konferencja „Bezpieczeństwo pracy a atrakcyjność polskiego rynku dla cudzoziemców” - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Konferencja „Bezpieczeństwo pracy a atrakcyjność polskiego rynku dla cudzoziemców”

0

27 czerwca w Centrum Konferencyjnym „Zielna” w Warszawie odbyła się konferencja zatytułowana „Bezpieczeństwo pracy a atrakcyjność polskiego rynku dla cudzoziemców”, podsumowująca roczny projekt integracji obywateli państw trzecich na polskim rynku pracy „Bezpieczna praca w Polsce”. Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Fundacją „Nasz Wybór” oraz Krajowym Punktem Kontaktowym Europejskiej Sieci Migracyjnej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Partnerem medialnym był portal HRStandard.pl.

Pomimo dynamicznie rosnącej skali zatrudnienia obywateli państw trzecich na przestrzeni ostatnich lat, Polska pozostaje w gronie państw OECD o najniższym udziale cudzoziemców w rynku pracy. Rosnące zainteresowanie polskich pracodawców zatrudnianiem obcokrajowców przyczynia się jednocześnie do większej liczby nieprawidłowości i nadużyć, związanych bardzo często z nieuregulowanym wykonywaniem pracy.

konfa1

Na konferencji wiele uwagi poświęcono problemom dotyczącym procedur pobytu i zatrudnienia w Polsce oraz zasad przestrzegania tych procedur. Zwracano uwagę na nieodzowność legalnego zatrudniania cudzoziemców. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji społecznych, stowarzyszeń oraz sami migranci, co pozwoliło na podjęcie bezpośredniego dialogu, wymiany kontaktów i dyskusji oraz możliwości otrzymania odpowiedzi na ważne pytania.

Podczas spotkania podsumowano także trwający 12 miesięcy projekt „Bezpieczna praca w Polsce”, finansowany przez Europejski Fundusz Integracji na Rzecz Obywateli Państw Trzecich.

konfa2

Konferencja i podjęte na jej obradach konkretne problemy po raz kolejny udowodniły, że nadal jest wielka potrzeba informowania cudzoziemców o ich prawach oraz  o dokładnej informacji o zmianach w i tak skomplikowanym polskim prawie. Ważną sprawą  jest także to, że na tego typu spotkaniach mogą kontaktować się przedstawiciele dwóch stron, na przykład – urzędnicy z Ministerstwa Pracy mogą dowiedzieć się z jakimi praktycznymi problemami spotykają się cudzoziemcy w Polsce.

Mamy nadzieję, że w przyszłości takich spotkań będzie więcej i będą miały jeszcze bardziej praktyczny charakter.

Kolejną dobrą inicjatywą organizatorów projektu „Bezpieczna praca w Polsce” oraz Administracji Dworca Zachodniego PKS w Warszawie jest nowy punkt informacyjny dla cudzoziemców, w hali głównej dworca. Jego oficjalne otwarcie odbyło się 1 lipca.

Daryna Popil

Zdjęcia: Karolina Olszewska

Share.