Spacer i seria interwencji artystycznych w krakowskich mieszkaniach pokazująca rzeczywistość ukraińską „od kuchni”.
Wychodząc od starej zasady „jesteś tym, co jesz” – sformułowanej przez Jeana Anthelme’a Brillat-Savarina, pioniera badań nad jedzeniem i smakiem – badamy poprzez działania artystyczne związki gastronomii, kuchni i polityki. Kongres kuchenny jest serią sytuacji zaaranżowanych w krakowskich mieszkaniach we współpracy z Ukraińcami mieszkającymi w Polsce, przygotowanych w oparciu o ich biografie i codzienne doświadczenia. Ukraińcy stają się przewodnikami po Polsce, interpretatorami obecnych wydarzeń politycznych, komentatorami często trudnych czy wypartych relacji polsko-ukraińskich oraz niewidzialnej pracy wykonywanej przez nich na co dzień w Polsce.
Kongres kuchenny to zaszyfrowany spacer, w ramach którego odbywa się m.in. performans kulinarny, koncert czy zwiedzanie instalacji. Inspiracją są rytuały żywieniowe i praktyki artystyczne, w których przekraczane są granice między sztuką a życiem codziennym. Kuchnia staje się przestrzenią debaty i namysłu nad polityką, ekonomią, historią oraz etyką związaną z pracą domową. Zastanawiamy się jak strategie artystyczne mogą przyczynić się do pogłębienia refleksji na temat kwestii związanych z migracją, politycznym wymiarem żywienia, widzialnością domowej pracy opiekuńczej i rozpoznaniem sfery domowej jako miejsca pracy.
9 X 2014 CZWARTEK: 15:00 oraz 18:30;
10 X 2014 PIĄTEK: 16:00 oraz 18:30;
11 X 2014 SOBOTA: 13:00, 15:00 oraz 17:00;
12 X 2014 NIEDZIELA: 13:00, 15:00 oraz 17:00
Start: Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a
Bezpłatne wejściówki po uprzedniej rezerwacji.
Koncepcja i reżyseria: Dagna Jakubowska
Artyści zaproszeni do udziału:
Nikita Kadan (Ukraina)
Indre Klimaite (Litwa)
Lada Nakonechna (Ukraina)
CZĘŚĆ I: Koncert
Koncert chóru „Kałyna” oparty m.in. na repertuarze tradycyjnych ukraińskich pieśni wojennych. Zespół założony przez Klub Kobiet Ukraińskich.
Uczestniczki:
Wira Bondarenko
Nina Kapustyńska
Sofija Kolodij
Lyubomyra Lyupak
Larysa Plochacka
Svitlana Prokopiv
Nela Smyk
Zoja Zapolska
Akompaniator: Roman Mucha
Adres: ul. Starowiślna 55
CZĘŚĆ II: Zielnik ukraiński
(Chwasty. Dzikie rośliny. Strategie przetrwania.)
Fantazja etnobotaniczna na temat relacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Ogród z roślin, często chwastów o wartościach żywieniowych (również w czasach kryzysów), leczniczych i symbolicznych na Ukrainie.
Z udziałem Jurija Tkaczuka
Konsultacja: Iwa Kołodziejska-Degórska
„Niewidzialne” – film Dagna Jakubowska, Paweł Kloc
Zdjęcia: Maciej Kozłowski
Adres: ul. Starowiślna 47
CZĘŚĆ III: Kulinarna biografia (Lekcja gotowania)
Eksperyment kulinarny poddający redefinicji pojęcie kuchni narodowej. Wspólne przygotowanie potraw, rekonstrukcja dań historycznych.
Z udziałem Lesi Kostiny, Nataliyi Galytskiej, Lesyi Onyshko, Halyny Hrabovych, Nadziei Moroz-Olszańskiej
Adres: ul. Limanowskiego 9