Kraków, Warszawa i Poznań – miasta, w których najlepiej znają język ukraiński - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Kraków, Warszawa i Poznań – miasta, w których najlepiej znają język ukraiński

0

O X Konkursie Ortograficznym z Języka Ukraińskiego

Cóż, moi przyjaciele, okazuje się, że stolicą języka ukraińskiego w Polsce został Kraków! Właśnie każdego roku na wiosnę do stolicy województwa małopolskiego przyjeżdżają z kilku miast Polski najlepsi znawcy języka Tarasa Szewczenki. Są to przedstawiciele wszystkich uniwersytetów w Polsce, w których wykładany jest język ukraiński. Ogółem jest to 7 zakładów i 8 katedr. W Krakowie działa katedra ukrainoznawstwa, a oddzielnie ukrainistyka. Konkurs trwa zazwyczaj dwa dni, biorą w nim udział, przeważnie, studenci polskiego pochodzenia. Inicjatorka konkursu – wykładowca z Katedry Ukrainistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Oksana Baraniwska  mówi, że konkurs odbywa się dzięki wsparciu finansowemu uczelni oraz Fundacji Studentów i Absolwentów „Bratniak”.

oksana-baranivska-gotova-j-nadali-provoditi-movnij-konkurs--e1432291840523

– Liczba uczestników jest w tym roku większa, niż w ubiegłym. Wówczas było 18, obecnie 21 osób – wylicza. – Najtrudniejsza w konkursie jest sama ortografia – co pisze się razem, a co oddzielnie, co poprzez łącznik, także apostrof, miękki znak, pisanie z dużej, czy z małej litery. Lub redukcja grup spółgłosek, na przykład projizd – projiznyj, wówczas wypada „d”. Zazwyczaj jest niewielka grupa uczestników, którzy zdobywają maksymalną liczbę punktów,  zawsze ktoś zrobi ze trzy błędy.

W 2015 roku pierwsze miejsce zdobył Adrian Szafarski (Uniwersytet Jagielloński Katedra Ukrainistyki), drugie Patrycja Gozdowska (Uniwersytet Warszawski Ukrainistyka), a trzecie miejsce podzieliły między siebie studentka Uniwersytetu Warszawskiego Monika Małys i Dominika Janczura z Filologii Ukraińskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na zakończenie przeprowadzonego w marcu w Krakowie konkursu wystąpiła grupa śpiewacza z poznańskiej ukrainistyki, a studenci z Krakowa zaprezentowali kabaretowe przedstawienie „KUBA”, a więc „Klubowe Ukraińskie Biesiady z Artystami”. Studenci żartowali ze współczesnych ukraińskich poetów i pisarzy.

Wołodymyr PRIADKO

Foto ze strony

Share.