Krym — od deportacji do aneksji. Pokaz filmów i dyskusja – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Krym — od deportacji do aneksji. Pokaz filmów i dyskusja

17 maja 2016
Krym — od deportacji do aneksji. Pokaz filmów i dyskusja

W tym roku (dokladnie 18 maja) wypada już 72. rocznica przymusowej deportacji Tatarów Krymskich — wydarzenia uznanego przez m.in. parlament Ukrainy za ludobójstwo.

Z tej okazji Związek Ukraińców w Polsce, Filmoteka Narodowa, Obywatelski Komitet Solidarności z Ukrainą i Fundacja „Nasz Wybór”chą przypomnieć i przybliżyć Wam historię Krymu oraz Tatarów Krymskich — rdzennych mieszkańców Krymu w przełomowych momentach ich historii, tj. w XX i XXI wieku: w czasach ZSRR, w pierwszych latach niepodległej Ukrainy oraz w dramatycznym okresie wojny hybrydowej i aneksji. W lutym i marcu 2014 roku naród krymskotatarski ponownie stał się obiektem represji i prześladowań. Aresztowano działaczy społecznych, zlikwidowano niezależne instytucje i media. Samorząd Tatarów krymskich, Medżlis, został uznany przez władze rosyjskie za organizację ekstremistyczną. Na naszych oczach próbowano zniszczyć dorobek lat osiemdziesiątych, gdy deportowani powracali do ojczyzny i mozolnie, doświadczając wielu przeszkód, odbudowywali tożsamość, życie kulturalne, religijne i społeczne.

23 maja w Iluzjonie Filmoteki Narodowej (Narbutta 50A)

18:00 „Krym. Jak to było” ( Крим, як це було / Crimea. As it was) w reż. Kostiantyna Klackina,
20:15 „Krymskie źródło” w reż. Jacka Łęskiego, Józefa Romasza i Jacka Schmidta.
Po projekcji ostatniego z filmów spotkanie z twórcami.


Wydarzenie na facebooku.
Wydarzenie współorganizowane jest przez:
Związek Ukraińców w Polsce Об’єднання Українців у Польщі, nasz Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą oraz Filmoteka Narodowa/ILUZJON FILMOTEKI NARODOWEJ
Patronat honorowy: ambasador Ukrainy w RP Andrii Deshchytsia