Krym, piąta nad ranem. Performance dokumentalny – Nasz Wybir – Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Krym, piąta nad ranem. Performance dokumentalny

17 grudnia 2021
Krym, piąta nad ranem. Performance dokumentalny

17 grudnia 2021 roku o godzinie 19:00 w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie odbędzie się światowa premiera performance dokumentalnego “Krym, piąta nad ranem”.


Projekt “Krym, piąta nad ranem” jest realizowany dla zwrócenia uwagi społeczeństwa światowego na łamanie praw człowieka na czasowo okupowanym Pólwyspie Krymskim.

Ukraińskie dramatopisarki Natalia Worozhbyt i Anastasija Kosodii stworzyli performance dokumentalny na podstawie wywiadów z 11 uwięzionymi dziennikarzami politycznymi i ich rodzinami. Czytanie performatywne w Polsce prowadzi reżyser Jerzy Lach, kuratorzy projektu – Alim Aliev oraz Nadija Sokolenko. Do performansu w Warszawie dołączą się aktorzy Teatru Polskiego Marta Dąbrowska, Ewa Domańska, Katarzyna Skarżanka, Dorota Landowska oraz polskie liderzy opinii.

W Polsce projekt jest realizowany wspólnie przez Instytut Ukraiński, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy, Młodzieżową Kompanię Teatralną Dollmen, Ambasadę Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Teatrem Polskim w Warszawie przy wsparciu informacyjnym Fundacji „Nasz wybór”.

Performance będzie transmitowany na tym wydarzeniu na Facebooku.

Więcej dowiedzieć się o projekcie można na stronie 5am.crimea.ua.