Kurs polsko-ukraiński “Miejskie historie wielokulturowe” – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Kurs polsko-ukraiński “Miejskie historie wielokulturowe”

22 stycznia 2021
Kurs polsko-ukraiński “Miejskie historie wielokulturowe”

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Ukraiński Dom w Warszawie zapraszają na bezpłatny kurs edukacyjny on-line “Miejskie historie wielokulturowe”.

Kurs będzie się odbywał w języku polskim. Udział w kursie jest bezpłatny. Termin zgłoszeń: 4 lutego (czwartek).

Jak odczytywać warstwy historii miast? Na ile dziedzictwo żydowskie polskich i ukraińskich miejscowości jest bliskie ich mieszkańcom? Jakie są próby upamiętniania historii i jakie kontrowersje się z nimi wiążą? Ile wielokulturowych wątków pozostaje jeszcze do odkrycia? Na ile dyskusje o wielokulturowej przeszłości łączą się z opowieściami o współczesnej różnorodności?

Wyjdziemy od rozmów o Warszawie i Kijowie, a następnie skierujemy się w stronę innych polskich i ukraińskich miast. Wspólnie spojrzymy na Kraków, Lwów, Przemyśl oraz na miejscowości, które są dziś celem chasydzkich pielgrzymek. Podczas kursu przyjrzymy się też pamięci Muranowa i temu w jaki sposób została ona ujęta na wystawie czasowej “Tu Muranów”.

Spotkania on-line, będą okazją do poszerzenia wiedzy o historii wybranych miast oraz do wspólnej refleksji nad pamięcią w tej części Europy. Kurs stworzy także przestrzeń do nawiązania kontaktów w polsko-ukraińskiej grupie oraz podzielenia się perspektywami dotyczącymi międzykulturowości we współczesnych miastach.

Program kursu:

  • 13 lutego (sobota), godz. 10:30-15:30 – Integracja i wprowadzenie do tematu miejskiej wielokulturowości – zajęcia z Myroslavą Keryk i Małgorzatą Waszczuk. Zajęcia dotyczące wielokulturowego dziedzictwa Kijowa “Kijów: o czym opowiada i o czym milczy przestrzeń miejska” z Dr Oleną Kovalenko.
  • 18 lutego (czwartek), godz. 18:00-20:30 – Lokalność i nacjonalizm – o tożsamości i polityce na pograniczu – wykład dr Olgi Linkiewicz
  • 24 lutego (środa), godz. 18:00-20:30 – Warsztaty wokół pamięci Muranowa – poprowadzi dr Anita Borkowska
  • 4 marca (czwartek), godz. 18:00-20:30 – Jak pamiętać o żydowskim Krakowie? – warsztaty z Adamem Musiałem
  • 11 marca (czwartek), godz. 18:00-20:30 – Zajęcia “Jechać do Lwowa? Granice wielokulturowości i pamięć podzielona” poprowadzi dr Vladyslavą Moskalets
  • 18 marca (czwartek), godz. 18:00-20:30 – Chasydzkie pielgrzymki w lokalnych ramach pamięci w Polsce i na Ukrainie – zajęcia z dr Allą Marchenko
  • 20 marca (sobota), godz. 10:30-14:30 – Miejska wielokulturowość współcześnie – zajęcia współprowadzone przez osoby uczestniczące w kursie (poprzedzone pracą w grupach nad wybranymi tematami)
  • 27 marca(sobota) 10:30-15:30 – Przemyśl. Współczesność mniejszości w polskich i ukraińskich miastach “Przemyśl: laboratorium dialogu” (prowadzący: Katarzyna Komar-Macyńska, Igor Horków i Anna Dąbrowska) oraz podsumowanie kursu

Formularz zgłoszeniowy można wypełnić po polsku lub po ukraińsku – wersja polska formularza znajduje się tutajwersja ukraińska formularza znajduje się tutaj. Osoby przesyłające zgłoszenia zobowiązują się do wzięcia udziału we wszystkich częściach programu. Organizatorzy dopuszczą jedną nieobecność podczas kursu (przy czym nie może ona wypadać podczas pierwszych zajęć). Liczba miejsc w projekcie jest ograniczona. W przypadku większej liczby zgłoszeń niż miejsc organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru uczestników na podstawie aplikacji.

Zajęcia będą odbywać się on-line za pośrednictwem zoom. Ze względu na warsztatowy charakter zajęć, istotne jest, żeby łączyć się z urządzenia ze sprawną kamerą i mikrofonem.