Kursy języka polskiego dla cudzoziemców w Warszawie - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Kursy języka polskiego dla cudzoziemców w Warszawie

0

Znajomość języka w kraju zamieszkania to podstawa funkcjonowania w społeczeństwie. Swobodne posługiwanie się językiem  daje możliwość podjęcia nauki, zdobycia dobrze płatnej pracy, kontaktów z otoczeniem, zabiegania o swe prawa, a więc – maksymalnie szybkiej i bezbolesnej integracji.

Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do Polski mają w tej kwestii najłatwiej, ponieważ języki są podobne, a nieznajomość polskiego nie jest przeszkodą w elementarnej  komunikacji. Jednak często Ukraińcy robią duży błąd – nie chcąc tracić czasu i pieniędzy na kursy językowe i uważając, że podobieństwo języków pomoże „doszlifować” znajomość jedynie poprzez przebywanie w środowisku, ale zapominają o odmiennościach. W konsekwencji, po kilku latach mieszkania w Polsce, człowiek nadal rozmawia mieszanką polskiego i ukraińskiego – „a przecież rozumieją”!

Czy taka „znajomość” języka jest wystarczająca, powiedzmy, do otrzymania prestiżowej pracy, w której ważną rolę odgrywa komunikacja, nie tylko z klientem, ale i w zespole? Albo do nauki, gdy trzeba dużo czytać, pisać i opowiadać? Aby nie mieć z tym problemów, proponujemy wybór kursów języka polskiego, na które można zapisać się w Warszawie – za darmo lub za niewielką opłatą.

Fundacja Nasz Wybór wspólnie z Fundacją Ocalenie prowadzą bezpłatne kursy języka polskiego w Ukraińskim  Domu oraz w siedzibie Fundacji Ocalenie. Osoby, które chcą zapisać się na kurs powinny zrobić test w celu właściwego określenia poziomu. Zajęcia odbywają się w dni powszednie wieczorem, co daje możliwość podjęcia nauki osobom, które pracuję w dzień.

Adres:
Ukraiński Dom – Zamenhofa 1, tel.: +48 22 258 40 18; [email protected]
Fundacja Ocalenie – Krucza 6/14A,  tel.: +48 22 828 04 50, [email protected]

Fundacja Instytut Innowacji prowadzi bezpłatny kurs języka polskiego w ramach projektu „Trzy modele wspierania cudzoziemców w Polsce”. Celem projektu jest podwyższenie konkurencyjności migrantów na polskim rynku pracy, dlatego w pakiecie z językiem polskim można zapisać się na angielski, a także na zajęcia z marketingu oraz technik PR. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, po 180 minut, w zależności od potrzeb oraz możliwości grupy.

Adres:
Miedziana 11,lok. 4, tel.: +48 22 654-64-35; [email protected]

Fundacja dla Somalii proponuje kursy języka polskiego dla wszystkich grup wiekowych. Przed rozpoczęciem kursu odbywa się rozmowa z koordynatorem, w celu określenia poziomu opanowania języka. Kursy są przystosowane do potrzeb pracujących. Rejestracja odbywa się za pomocą elektronicznego formularza na stronie internetowej Fundacji.

Adres:
ul. Bracka 18/63, +48 22 658 04 87; [email protected], fds.org.pl

Fundacja Adulis oferuje kursy języka polskiego dla rodziców. Jest to idealna propozycja dla osób z małymi dziećmi. W czasie gdy mama lub tata uczą się języka, animatorka opiekuje się ich dziećmi. Zajęcia odbywają się na poziomie A1 i A2. Projekt jest realizowany we współpracy z Fundacją dla Somalii, a zajęcia odbywają się w siedzibie Fundacji.

Adres:
ul. Bracka 18/63, +48 729 293 528, www.facebook.com/adulisfoundation

Portal PortEuropa prowadzi bezpłatny kurs on-line języka polskiego dla Ukraińców. Jedyny wymóg uczestnictwa to podanie adresu swojej poczty elektronicznej, na którą co kilka dni będziecie otrzymywać powiadomienia z informacją o temacie, wskazówki, nowe słowa, gramatykę, teksty do czytania.

Szczegółowa informacja na www.porteuropa.eu

Jeśli nie znaleźliście odpowiedniego wariantu wśród zaprezentowanych bezpłatnych kursów, niektóre fundacje, ośrodki oraz szkoły językowe oferują kursy języka polskiego w dostępnej cenie.

Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum przy Uniwersytecie Warszawskim zaprasza na zajęcia na wszystkich poziomach, które odbywają się dwa razy w tygodniu po 3 godziny. Kurs trwa rok. Cena kształtuje się w zależności od poziomu i wynosi około 1500 zł za cały kurs.

Adres: ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 (Pałac Tyszkiewiczów-Potockich); tel. +48 22 55 21 530, 22 55 21 533; [email protected]

Fundacja Rozwoju Oprócz Granic

Nabór na kursy języka polskiego i angielskiego w Fundacji Rozwoju Oprócz Granic odbywa się telefonicznie – +48 22 403 78 72 та 517 459 418. Poczta elektroniczna: [email protected], ul. Mazowiecka 12/24, 00-048 Warszawa.

The Institute of Polish for ForeignersIKO – to ośrodek, który oferuje intensywny oraz standardowy kurs nauczania. Intensywny to codzienne zajęcia od 9:30 do 12:30, a w przypadku pozostałych – zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Cena kursu – około 1200 zł. Zajęcia dla początkujących kosztują mniej – 490 zł, ale odbywają się raz w tygodniu.

Adres: ul. Kopernika 3, tel. +48 22 826 22 59, 22 828 52 67; [email protected]

Inna alternatywa – kurs języka polskiego na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego. Opłata za semestralny kurs w wymiarze 30 lekcji po 1,5 godziny wynosi 1200 zł. Istnieje poza tym  możliwość podjęcia nauki na kursie wakacyjnym.

Adres: ul. Wójcickiego 1/3, budynek 23, pokój 005; tel.: +48 22 569 96 92, +48 22 569 96 94; [email protected]. 

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego oferuje kursy językowe zawierające zajęcia stacjonarne oraz on-line w wymiarze 30 lekcji. Zajęcia odbywają się w godzinach porannych, południowych oraz wieczorem – w zależności od potrzeb oraz możliwości. Cena kursu to 599 złotych. Zapisy pod numerem telefonu: 22 622 14 41 lub za pomocą poczty elektronicznej:   [email protected].

Uczelnia Łazarskiego zaprasza na intensywne wakacyjne kursy przygotowawcze. Kurs przeznaczony jest zarowno dla obcokrajowców rozpoczynających w tym roku studia w języku polskim ale też dla osób, które chciałyby nauczyć się języka polskiego dla podniesienia swoich kwalifikacji. Kurs obejmuje zajęcia dodatkowe takie, jak: wykłady, warsztaty kulturowe oraz zwiędzanie Warszawy.

Kurs prowadzony jest przez wykwalifikowanych i doświadczonych nauczycieli języka polskiego jako obcego.

Intensywny miesięczny kurs języka polskiego (80 godzin ) – 300 euro. Intensywny dwumiesięczny intensywny kurs języka polskiego (160 godzin) – 420 euro.

Zapisy pod numerem telefonu: (22) 5435 377 lub za pomocą poczty elektronicznej

[email protected]

Mamy nadzieję, że powyższa lista pomoże Państwu w wyborze  najlepszego wariantu. Życzymy sukcesów w nauce języka polskiego!

Przygotowała Julia LASZCZUK

Share.