Kwiecień z ukraińską kulturą w Polsce. Wybór wydarzeń miesiąca – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Kwiecień z ukraińską kulturą w Polsce. Wybór wydarzeń miesiąca

1 kwietnia 2023
Kwiecień z ukraińską kulturą w Polsce. Wybór wydarzeń miesiąca

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim/
Цей текст також можна прочитати українською мовою

Już tradycyjnie przygotowaliśmy wybór ukraińskich wydarzeń, które odbędą się w kwietniu w różnych miastach Polski. To między innymi koncerty, dyskusje, spektakle teatralne i wystawy. 


Koncerty

Mélovin

Mélovin (prawdziwe nazwisko Kostiantyn Mykołajowycz Boczarow) to ukraiński piosenkarz, zwycięzca szóstego sezonu ukraińskiego muzycznego show „X-Factor”. Reprezentant Ukrainy na 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Portugalii z piosenką „Under The Ladder”, gdzie w finale zajął siedemnaste miejsce.

1 kwietnia Mélovin wystąpi jako gość specjalny na Polish Eurovision Party. Bilety można kupić pod linkiem (kod promocyjny melovin10 daje zniżkę 10%).

2 kwietnia muzyk spotka się z fanami w Ukraińskim Domu w Warszawie. Więcej o wydarzeniu — pod linkiem.

Lunar

Członkowie charkowskiej grupy Lunar określają się jako obskurantystyczno-flirtowy projekt, obracający się wokół muzyki alternatywnej, indie, garage i stoner rock.

W Polsce muzycy zagrają w Warszawie 1 kwietnia i we Wrocławiu 2 kwietnia.

Bilety, w cenie od 30 zł, do nabycia na miejscu przed koncertem. Cały dochód z występów zostanie przekazany na fundusz charytatywny Musicians Defend Ukraine, który wspiera ukraińskich muzyków w czasie wojny.

Antytila

Antitila to ukraiński pop-rockowy zespół z Kijowa, założony w 2007 roku. Liderem zespołu jest Taras Topolia. W Polsce muzycy wystąpią na koncertach, podczas których wykonają utwory z ich najnowszej płyty „MLNL”.

Wraz z początkiem inwazji rosyjskiej na pełną skalę muzycy wstąpili w szeregi Sił Zbrojnych i brali udział w walkach o Charków. Obecnie cały swój wysiłek kierują na projekty wolontariatu, w ramach własnej Fundacji Charytatywnej, która opiekuje się między innymi dziećmi z rodzin poległych żołnierzy ich 130 Batalionu.

Koncerty odbędą się:

 • 12 kwietnia – Warszawа;
 • 13 kwietnia – Kraków;
 • 19 kwietnia – Wrocław;
 • 20 kwietnia – Gdańsk;
 • 21 kwietnia – Poznań.

Bilety można kupić pod linkiem.

Postman

Kostiantyn Pocztar to ukraiński muzyk, piosenkarz i kompozytor, wokalista kijowskiej grupy rockowej 5 Vymir. Znany również pod pseudonimem Postman, autor i jedyny członek muzycznego projektu o tej samej nazwie.

W Polsce muzyk wystąpi z koncertami w następujących miastach:

 • 1 kwietnia – Lwówek, koło Nowego Tomyśla (województwo wielkopolskie). Więcej o wydarzeniu pod linkiem
 • 13 kwietnia – Opacz – Kolonia (województwo mazowieckie). Szczegóły koncertu na razie nieznane. Aktualną informację można zdobyć na stronie muzyka.
 • 14 kwietnia – Ełk (województwo warmińsko – mazurskie). Szczegóły koncertu na razie nieznane. Aktualną informację można zdobyć na stronie muzyka.
 • 15 kwietnia – Mrągowo (województwo warmińsko – mazurskie). Szczegóły koncertu na razie nieznane. Aktualną informację można zdobyć na stronie muzyka.
 • 16 kwietnia – Strzałkowo (województwo wielkopolskie). Więcej o wydarzeniu  pod linkiem.
 • 19 kwietnia – Oleśnica (województwo dolnośląskie). Szczegóły koncertu na razie nieznane. Aktualną informację można zdobyć na stronie muzyka.

Dorofeeva

Nadia Dorofeeva to ukraińska piosenkarka, autorka tekstów, blogerka, aktorka i projektantka. Zdobywczyni nagrody muzycznej „Golden Firebird”, YUNA. W Polsce piosenkarka wystąpi z nowym programem pod tytułem „Senses”. Celem  koncertu jest zebranie pieniędzy na projekt Superhumans. To centrum medyczne, w którym Ukraińcy mogą uzyskać różnorodną pomoc: od protetyki po leczenie zespołu stresu pourazowego.

Koncert odbędzie się 11 kwietnia w Warszawie. Bilety można kupić pod linkiem.

Kalush i Skofka

14 kwietnia o godzinie 18.00 w Łodzi odbędzie się koncert ukraińskich wykonawców: zespołu Kalush Orchestra i rapera Skofki.

Koncert odbędzie się w Teatr Club – ul. Stanisława Moniuszki 4a. Bilety można kupić pod linkiem.

Okean Elzy

Jeden z najbardziej znanych ukraińskich zespołów wystąpi 24 kwietnia w Krakowie. Bilety w cenie 229 zł można kupić pod linkiem.

Dyskusje

Warszawa.  Rozmowa o ukraińskiej sztuce o wojnie. „Dlaczego to się dzieje?”

3 kwietnia w Warszawie odbędzie się wykład Switłany Libet „Dlaczego tak się dzieje”. Sztuka o wojnie”. Podczas spotkania uczestnicy dyskutować będą o twórczości współczesnych ukraińskich artystów Nikity Kadana, Żanny Kadyrowej, Kateryny Lisowenko, Zoji Laktionowej i innych oraz o tym, jak postrzegają i przedstawiają rosyjsko-ukraińską wojnę w swoich pracach.

Rozmowa odbędzie się w języku angielskim. Miejsce wydarzenia – Solidarny Dom  Kultury „Słonecznik”, ul. Pańska 3 . Wstęp bezpłatny.

Switłana Libet to pisarka, redaktorka i dziennikarka. Od 2022 roku pracuje jako regionalna producentka dla BBC i pomaga relacjonować wojnę Rosji przeciwko Ukrainie. W latach 2019-2022 Switłana pracowała jako starsza redaktorka internetowego magazynu Your Art., poświęconego ukraińskiej współczesnej sztuce. W latach 2016-2018 pracowała jako starszy redaktor w wydawnictwie Osnovy, zajmując się głównie projektami artystycznymi. Switłana pracowała także w kilku kijowskich instytucjach artystycznych, m.in. w Centrum Kultury Wizualnej, The School of Kyiv – Kyiv Biennale 2015; PinchukArtCentre, Closer, Kyiv A-I-R (artysta-rezydent).

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Wystawy

Kraków. „Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa”

Od 30 marca do 22 października 2023 roku na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie można oglądać wystawę prac XVIII-wiecznego galicyjskiego rzeźbiarza Johanna Georga Pinsla. Większość prac prezentowanych na zamku pochodzi z Lwowskiej Galerii Narodowej.

Johann Georg Pinsel to rzeźbiarz tworzący w  XVIII wieku, przedstawiciel późnego baroku i rokoka. Miejsce i data urodzenia Pinsla są nieznane, podobnie jak jego pochodzenie. Niektórzy badacze sugerują, że Pinsel mógł pochodzić z Niemiec, Austrii lub Czech. Od około 1750 roku, aż do śmierci w 1761 lub 1762 roku, pracował na terenie Galicji, wchodzącej wówczas w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów, między innymi we Lwowie i Buczaczu.

wawel.krakow.pl

Do naszych czasów zachowało się niewiele rzeźb artysty – dzieł wykonanych z kamienia i drewna, głównie o tematyce religijnej. Rzeźby Pinsla charakteryzują się emocjonalnością i dynamiką, wyostrzonymi rysami twarzy i ubioru.

Koszt biletów wstępu to 5 zł (zwykły) i 3 zł (ulgowy). Osoby posiadające bilet wstępu do komnat królewskich mogą obejrzeć wystawę bezpłatnie.

Więcej o wystawie pod linkiem.

Lublin. „Step Myszek Miki”

„Step Myszek Miki” to wystawa charkowskich artystów Daniila Rewkowskiego i Andrija Raczynskiego, w ramach zakrojonego na szeroką skalę projektu „Muzeum cywilizacji człowieka”. Artyści postrzegają koniec cywilizacji jako nieuchronny, dlatego projektują muzeum przyszłości dla archeologów. Powinno to ułatwić badaczom zrozumienie przyczyn jego istnienia i upadku, a także poznanie sposobu życia i zwyczajów wymarłego ludzkiego gatunku. Na wystawie „Step Myszek Miki” artyści zgłębiają historię bitew pancernych. Z ich badań wynika, że ​​Ukraina jest krajem, na którego terytorium rozegrała się największa liczba takich bitew w historii świata. Bohater wystawy, mieszkaniec Charkowa Władysław Liubczenko, zgromadził ogromne archiwum zdjęć zniszczonych czołgów. Na wystawie artyści porównują te obrazy z obrazami innego mieszkańca Charkowa, Iwana Stygatenki. To tylko część z prawie tysiąca szkiców przedstawiających antropomorficzne wizerunki czołgów.

Uzupełnieniem archiwum jest praca wideo „Step Myszek Miki. Poszukiwacze”, nakręcony w 2022 roku w obwodzie charkowskim. Pozostało wówczas wiele zniszczonych czołgów armii rosyjskiej, która chciała zdobyć Charków. Autorzy filmu stają się „poszukiwaczami” złomu, a źródłem tego metalu są porzucone rosyjskie czołgi.

Daniil Rewkowskij i Andrij Raczynski to artyści z Charkowa, którzy łączą różne formy praktyk artystycznych (instalacja, rekonstrukcja, wideo, archiwum), eksplorując konteksty i pejzaże przemysłowych regionów Ukrainy. Ukończyli  Charkowską Państwową Akademię Designu i Sztuki na kierunku projektowanie graficzne.

Wystawa prezentowana jest w Galerii Labirynt, ul. Popiełuszki, 5. Wystawa potrwa do 21 maja. Galeria czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-19:00. Bilety wstępu na wystawę – 5 zł.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Lublin. Moje złamane kości

„Moje złamane kości” to wystawa dniprowskiego artysty Jehora Ancyhina, która porusza temat traumy, jakiej Ukraińcy doświadczają od początku rosyjskiej pełnoskalowej inwazji, zarówno na polu bitwy, jak i we własnych domach. Posługując się wyobrażeniem zrośniętej kości, Jehor Ancyhin ukazuje problem zmieniającej się w czasie pamięci traumy: fizyczne lub psychiczne „złamania” czynią człowieka bardziej odpornym i silnym, ale samoświadomość traumy przychodzi dopiero po pewnym czasie. Artysta swoimi pracami stara się zwrócić uwagę na problemy powojennej rehabilitacji zarówno wojska, jak i ludności cywilnej.

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 kwietnia o godzinie 19:00 w Galerii Labirynt 2, ul. Grodzka 3. Wystawa potrwa do 7 maja. Wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Lublin. „W dzieciństwie rzucono na mnie czar”

„W dzieciństwie rzucono na mnie czar” to wystawa ukraińskiego artysty-samouka Pawła Dubinina. Pawło urodził się w Sumach, a teraz studiuje produkcję filmową na Kijowskim Uniwersytecie im. Karpenka-Karego, zajmuje się malarstwem i kolażem.

Prezentowane na wystawie prace przedstawiają osobistą opowieść o relacji z queerowym ciałem w wymiarze wewnętrznym i zewnętrznym. Artysta opowiada o absurdalności koncepcji całego ciała i jego postrzeganiu przez pryzmat norm społecznych i kulturowych.

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 kwietnia o godzinie 21:00 w galerii Labirynt, ul. Popiełuszki 5. Wystawa potrwa do 7 maja. Galeria czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-19:00. Bilety wstępu na wystawę – 5 zł. Wstęp na otwarcie jest bezpłatny.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

“Ukraina. Pod innym niebem” – największa wystawa współczesnej ukraińskiej sztuki w Warszawie

Do 15 maja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać  wystawę „Ukraina. Pod innym niebem”. To największa wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, która ukazuje reakcję artystów na wojnę i barbarzyńską agresję Rosji. Na wystawie zaprezentowano ponad dwieście prac trzydziestu dwóch  artystek i artystów.

Tytuł wystawy „Ukraina. Pod innym niebem”, której wernisaż  odbył się 4 listopada w Warszawie, przypomina zwiedzającym o tym, że niebo nad Ukrainą stało się źródłem śmiertelnego zagrożenia. „Dzieła artystów, które przedstawiono na wystawie, ukazują okrucieństwo rosyjskiego okupanta i próbują przebić się do sumienia  światowej społeczności”, – czytamy na stronie wydarzenia. Na plakacie wystawy przedstawiono pracę artysty – dokumentalisty Romana Borduna z serii „Zostawmy to na lepsze czasy” – zdjęcie mieszkania w Irpiniu po obstrzale artyleryjskim.

Więcej o wydarzeniu i wystawianych pracach można przeczytać  w naszym materiale.

“Biuro odbudowy Ukrainy” w Muzeum Warszawy

Od 1 grudnia w Muzeum Warszawy można oglądać wystawę ukraińskiego architekta i artysty Petra Władimirowa „Biuro odbudowy Ukrainy”. Projekt ma dać odpowiedź na pytanie, jak będzie odbywać się odbudowa Ukrainy po wojnie? W tym celu kurator wystawy zaprosił do dyskusji ukraińskich ekspertów w sferze architektury, urbanistyki, prawa i ochrony dziedzictwa kulturowego.

Rezultat tej dyskusji to wystawa czasowa w Muzeum Warszawy, która ukazuje, jak do wybuchu wojny w Ukrainie rozwijała się polityka mieszkaniowa, budownictwo, ochrona zabytków, prawo i administracja oraz, jak rozwój tych sfer w poprzednich latach będzie wpływał na przyszłą odbudowę kraju.

Wystawa do obejrzenie w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 28–42), od 1 grudnia 2022 do 2 lipca 2023 roku. Wstęp bezpłatny.

Lublin. „Niewydane dyplomy”

„Niewydane dyplomy” to wystawa opowiadająca historie studentów z Ukrainy, którzy zginęli na polu bitwy lub w wyniku rosyjskiego ostrzału ukraińskich miast. Wystawa prezentowana jest na ponad 45 uczelniach w 20 krajach świata. W Polsce odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Wystawa potrwa od 15 marca do 13 kwietnia. Wstęp wolny.

Więcej o wystawie pod linkiem.

Pokazy filmów i spektakle teatralne

Wrocław. „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych”  

„Szczeliny 2023” to program rezydencji artystycznych dla performerek i aktorek, zorganizowany przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Efektem rezydencji jest cykl performansów, między innymi ukraińskich artystek.

1 kwietnia. „Stypa”. „Stypa” to performatywne spotkanie przy stole z tradycyjnymi ukraińskimi potrawami. Ukraińska artystka Wiktoria Myroniuk poprzez kulinarną ceremonię opowiada historię swojej prababci Agaty Kowalewskiej, która po II Wojnie Światowej opuściła Ukrainę i przeniosła się na Dolny Śląsk. Prawie osiemdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach Wiktoria znalazła się w podobnej sytuacji – w wyniku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji artystka została zmuszona do opuszczenia Ukrainy.

W swoim performansie Wiktoria nie tylko skupia się na postaci prababci, ale zaprasza gości do dzielenia się wspomnieniami bliskich/wydarzeń/związków, poprzez grę w interpretację symbolicznych przekazów/zadań każdego uczestnika kolacji. Łącząc historię Agaty ze wspomnieniami ludzi, którzy spotkali się przy wspólnym stole, artystka próbuje formować wspólną teraźniejszość i możliwą przyszłość.

Wydarzenie odbędzie się 1 kwietnia o 15:00 w MiserArt, ul. Wojciecha Cybulskiego 35a. Bilety (20 złotych) można kupić pod linkiem.

2 kwietnia. „Genesis”. Performance Rimmy Tyszkiewicz (Kijów), Anastazji Iwasowej (Odessa) i Ewy Kaczmarek (Polska), w którym artystki przedstawiają nowy mit o stworzeniu kobiety, odmienny od biblijnego, w którym Bóg stworzył Ewę z żebra Adama.

„Jesteśmy z Ukrainy. Z racji wojny wywołanej przez rosyjską agresję na nasz kraj, ojczyzna jawi się nam z jednej strony jako nierealna, wręcz wyobrażona przestrzeń tego, co być może już nigdy nie wróci, z drugiej jako zbiór konkretnych wizualnych symboli i obrazów, które chcemy ocalić i utrwalić. Nasz krąg kulturowy będzie naszym punktem odniesienia w pracy artystycznej. W nowym Genesis być może znajdzie się morski krajobraz Odessy, może surowa i poszarpana krymska góra, może fragment brukowanej ulicy w Kijowie, zapamiętana gdzieś melodia, ludowa lalka motanka.

To nie kobiety wywołały tę wojnę, ale wojna napisała kobietom specyficzną rolę. To, jak bardzo są heroiczne, trzymając w rękach swoje dzieci, prowadząc swoje domy, jest trudne do wyobrażenia. Chcemy się do tego odnieść i przeciwstawić niszczycielskiej sile konfliktu. Chcemy stworzyć opowieść o kobietach, która daje im nadzieję. Opowieść o mocy stwarzania, nowym początku” – czytamy w opisie wydarzenia.

Wydarzenie odbędzie się 2 kwietnia o godzinie 17:30 w Instytucie J. Grotowskiego, ul. Na Grobli 30.  Bilety do nabycia pod linkiem.

Wrocław. Pokaz filmu „Syndrom Hamleta”

1 kwietnia w Czytelni im. Ludwika Flaszena w Instytucie Grotowskiego – Rynek-Ratusz 27 we Wrocławiu odbędzie się pokaz filmu  „Syndrom Hamleta” i spotkanie z reżyserką Elwirą Niewierą. Wstęp na wydarzenie wolny. Obowiązuje rejestracja wejściówek pod linkiem.

Film powstał na podstawie spektaklu ukraińskiej reżyserki Rozy Sarkisian. Akcja filmu przenosi nas na teatralną scenę, gdzie pięciu głównych bohaterów bierze udział w wyjątkowym projekcie, w ramach którego próbują połączyć ich osobiste doświadczenia z szekspirowskim „Hamletem”.

Syndrom Hamleta. Materiały prasowe

W związku z pełnowymiarową rosyjską inwazją film nabrał nowego znaczenia. Główni bohaterowie, którzy z wielkim wysiłkiem przepracowali traumy, są zmuszeni do powrotu do swych „demonów”. Napis końcowy głosi, że Roman, Sławik i Kateryna służą w Zbrojnych Siłach Ukrainy, Rodion szyje wojskowe ubrania, Oksana wyjechała do Polski i tam zajmuje się pomocą humanitarną.

Film zdobył Grand Prix „Tygodnia Krytyki”, jako najlepszy film w ramach 75. Międzynarodowego Festiwalu w Locarno, a także nagrodę niezależnych szwajcarskich krytyków „Boccalino d’Oro” za najlepszy dokumentalny film festiwalu filmowego w Locarno.

Kraków. Otwarte czytanie scenariusza do filmu „Людина” 

Instytut Literatury w Krakowie zaprasza na otwarte czytanie scenariusza do filmu „Liudyna” („Człowiek”), o ukraińskich uchodźczyniach w Europie. Film jest adaptacją powieści Olgi Kobylańskiej – znanej ukraińskiej pisarki i feministki.

„Główna bohaterka zostaje przeniesiona do współczesnego świata, a konkretnie do Berlina po wydarzeniach z 2022 roku. Dowiecie się, jak poradziłaby sobie z wyzwaniami współczesności i wyborem między swoimi wartościami, troską o rodzinę a samorealizacją” – czytamy w opisie wydarzenia.

Czytanie odbędzie się w języku ukraińskim. Wstęp wolny. Wydarzenie odbędzie się 21 kwietnia o  18:00 pod adresem ul. Smoleńsk 20.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Kraków. Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód – Zachód”.

Już tradycyjnie, w dniach 17-24 kwietnia, w Krakowie, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód – Zachód”. W 2023 roku impreza odbędzie się po raz dziesiąty, tym razem – pod hasłem „Sztuka pod kulami”. Spodziewane są występy teatrów z Ługańska, Sum, Mikołajowa, Charkowa, Chmielnickiego, Winnicy, Dnipra, Kijowa, Równego, Lwowa. Zagranicznymi uczestnikami festiwalu będą teatry z Budapesztu (Węgry) i Erewania (Armenia). Festiwalowe wydarzenia będą  odbywać się w Teatrze Groteska, Teatrze KTO, Kawiarni – Księgarni Nić  i w UkrArtHub.

Szczegółowy program festiwalu i informacja o biletach będą wkrótce dostępne na stronie wschod-zachod.com.pl.

Przygotowała Anastazja Werchowecka