Łesia Ukrainka i Gabriela Zapolska: inne spojrzenie na kobiety. Rozmowa z Oksaną Zabużko i Izą Chruślińską – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Łesia Ukrainka i Gabriela Zapolska: inne spojrzenie na kobiety. Rozmowa z Oksaną Zabużko i Izą Chruślińską

23 czerwca 2020
Łesia Ukrainka i Gabriela Zapolska: inne spojrzenie na kobiety. Rozmowa z Oksaną Zabużko i Izą Chruślińską

Fundacja “Nasz Wybór” zaprasza na pierwsze spotkanie literackie w ramach projektu “Integracja przez literaturę II” współfinansowanego ze środków M. St. Warszawy pt. “Łesia Ukrainka i Gabriela Zapolska: inne spojrzenie na kobiety. Rozmowa z Oksaną Zabużko i Izą Chruślińską”.

Spotkanie odbędzie się w trybie online 26 czerwca o 18.00, transmisję na żywo można będzie obejrzeć na stronie Ukraiński Dom w Warszawie.

Rozmowa jest inspirowana zbiorem listów wybitnej ukraińskiej poetki i pisarki Łesi Ukrainki, które zostały wydane przez wydawnictwo Komora w Ukrainie w ostatnim czasie, a pochodzą z okresu 1876 – 1897 oraz skandalizującym życiem i twórczością polskiej pisarki, autorki dramatów, Gabrieli Zapolskiej, podejmującej niewygodne tematy w literaturze polskiej końca XIX i początku XX w. Znaczenie, które każda z tych twórczyń odegrała we własnym społeczeństwie (szczególnie znaczenie Łesi Ukrainki dla ukraińskiej i europejskiej kultury) jest warte przypominania, a wpływ, który wywierają na współczesne kobiety, nawet dzisiaj inspiruje do zgłębiania ich biografii i twórczości. Chociaż były one bardzo różne i nie znały się osobiście, tworzyły w podobnym czasie, miały niekonwencjonalne życie, a kobiece postaci, które stworzyły w swoich utworach pozostają do dzisiaj pełnokrwiste, ciekawe, warte nowych interpretacji. Podczas rozmowy, ukraińska pisarka, Oksana Zabużko oraz polska publicystka, Iza Chruślińska przybliżą nam postaci tych dwóch wybitnych kobiet, uświadamiając jednocześnie, na ile ich twórczość, postawa i poglądy są warte przypominania.

Oksana Zabużko – ur. w 1960 r. ukraińska pisarka, poetka, eseistka. Intelektualistka zaangażowana, uznawana przez wielu w Ukrainie za „głos sumienia”. Laureatka wielu międzynarodowych prestiżowych nagród literackich. Wykładała w USA. Autorka wielu powieści, utworów beletrystycznych, tomików poezji. Ogólnonarodową sławę i sukces międzynarodowy przyniosły jej: „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” (1996), którą uważa się za manifest ukraińskiego feminizmu. Ostatnia powieść Muzeum porzuconych sekretów (pol. wyd.2012), zdobyła Nagrodę Literacką Europy Środkowej „Angelus”. Zabużko jest również autorką książek poświęconych ikonom ukraińskiej kultury: „Szevchenkiv mif Ukrajiny (1997) „Filosofija ukrajinskoji idei ta jevropejśkyj kontekt” (o Iwanie Franku) (1992), „ Notre Dame d’Ukraine: Ukrajinska v konflikti mifolohiji” (o Łesi Ukraince) (2002) oraz wielu innych niewydanych w Polsce. W 2013 r. ukazała się książka Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską, dzięki której polscy czytelnicy mieli okazję odkryć Ukrainę nieznaną i w której Oksana Zabużko opowiada o swojej własnej drodze pisarki, feministki, intelektualistki. Obecnie w Ukrainie odbyła się premiera najnowsza książka „Apokryf”, rozmowy Oksany Zabużko ze Światosławem Szewczukiem, biskupem Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej poświęcone myśli Łesi Ukrainki.

Izabella Chruślińska – polska publicystka, zaangażowana w dialog i współpracę polsko-ukraińską, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i l’Institut National des Langues et Civilisations Orientales w Paryżu, współpracuje z periodykiem: Przegląd Polityczny, NEW oraz kijowskim środowiskiem wydawnictwa Duch i Litera, autorka publikacji książkowych: „Panie, to Ty otworzysz usta moje”. Josyf Zisels w rozmowach z Izą Chruślińską” (2017), „Ukraiński palimpsest” (2013); Ukraina. Przewodnik Krytyki Politycznej (2009; ukraińskie wyd. 2018-Rozmovy pro Ukrayinu), Była raz Kultura (1994, 2003) oraz współautorka (razem z Piotrem Tymą) książek Wiele twarzy Ukrainy (2005), Diałohy porozuminnia. Ukrajinsko-jewrejsky wzajemyny (Kyjiv, 2011). Laureatka nagrody „Za odwagę intelektualną” przyznawaną przez lwowską kapitułę środowiska „JJ”.

Prowadzenie: Sasha Iwaniuk – mieszkająca w Warszawie ukraińska badaczka i pisarka, założycielka Klubu Literackiego “Po sąsiedzku”, autorka licznych artykułów naukowych i publicystycznych, pisze m.in. dla „Polityki”, autorka powieści „Amor[t]e”, nominowanej do Nagrody „Najlepsza książka roku od BBC” oraz do nagrody Miasta Literatury UNESCO.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim.

Wydarzenie na facebook.