Lipiec z ukraińską kulturą. Gdzie się wybrać w Polsce? – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Lipiec z ukraińską kulturą. Gdzie się wybrać w Polsce?

2 lipca 2023
Lipiec z ukraińską kulturą. Gdzie się wybrać w Polsce?

Już tradycyjnie przygotowaliśmy wybór ukraińskich wydarzeń, które odbędą się w lipcu w różnych miastach Polski. Są to między innymi koncerty, dyskusje, spektakle teatralne i wystawy.


Yaktak w Warszawie, Gdańsku i Lublinie

Trwa trasa koncertowa ukraińskiego wykonawcy Yaktak w Polsce. 1, 2 i 4 lipca muzyk wystąpi kolejno w: Warszawie, Gdańsku i Lublinie.

Projekt Jarosława Karpuka o nazwie Yaktak wystartował w lutym 2022 roku. W krótkim czasie jego utwory zyskały dużą popularność, a sam artysta nagrał kilka duetów z takimi artystami jak Jerry Heil, MamaRika, Kola i inni. Śpiewa w gatunku pop i hip-hop.

Koncerty Yaktak odbędą się: 1 lipca o godzinie 20:00 w klubie Hybrydy w Warszawie, 2 lipca o godzinie 20:00 na gdańskim scrapYard i 4 lipca o godzinie 20:00 w Lubelskim Centrum Kultury. Bilety można kupić pod linkiem.

Artem Piwowarow w Katowicach

8 lipca о 19:00 w klubie Walcownia w Katowicach odbędzie się koncert ukraińskiego wykonawcy Artema Piwowarowa. Bilety w cenie od 129 do 450 zł można kupić pod linkiem..

Artem Piwowarow – ukraiński wokalista, autor piosenek, producent. Gra autorską muzykę w stylu new wave, pop.

RADZ w Krakowie

Zespół Radz stworzyli bracia Dmytro i Serhii Radzecky, którzy określani są jako wieloletni i konsekwentni twórcy muzyki eksperymentalnej. „Ich muzyka obejmuje całą gamę stylów, od progresywnego rocka i jazzu po ambient i neoklasykę. Improwizacja i nieprzewidywalność dla słuchaczy w połączeniu z imponującymi umiejętnościami wykonawczymi to organiczne cechy muzyki braci” – pisze o muzykach ukraińskie wydawnictwo Karabas.

Bracia Radzeccy znani są przede wszystkim jako członkowie zespołów muzycznych: Radz, SЮR Band, Ukrainian Improvisers Orchestra,  Czaj z miasom i innych.

Charytatywny koncert zespołu Radz odbędzie się 20 lipca o godzinie 21:30 w Stakkato Art, ul. Ślusarska, 9A.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, będą zbierane datki. Wszystkie środki zostaną przekazane na fundusze pomocowe dla Ukrainy, takie jak Fundacja „Odbudowa Irpienia”, Fundacja Serhija Prytuły, Fundacja „My peremożemo”.

Możliwa jest telefoniczna rezerwacja miejsc  + 48 501 829 139. Więcej informacji pod linkiem.

Nezlamni Quartet (Ihor Zakus) w Lublinie

Od 10 do 17 lipca w Lublinie odbędzie się 14. Lublin Jazz Festiwal. 15 lipca, o godzinie 19:00, w ramach festiwalu odbędzie się koncert ukraińskiego zespołu Nezlamni Quartet.

Nezlamni Quartet to autorski projekt ukraińskiego muzyka Ihora Zakusa, w skład którego wchodzą czołowi jazzowi muzycy Ukrainy: Dennis Adu – flugelhorn, Rusłan Bołatow – fortepian, Ihor Zakus – bas, Artur Frolow – perkusja.

Bilety w cenie od 30 zł można kupić pod linkiem.

Koncert zespołu odbędzie się w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie ( ul. Peowiaków, 12).

Więcej o  14. Lublin Jazz Festiwal — pod linkiem.

Wieczór ukraińskiego jazzu we Wrocławiu

We wrocławskim jazzowym klubie Vertigo (ul. Oławska 13) odbędzie się ukraiński wieczór. Koncert odbędzie się 12 lipca o godzinie 20:00. Wystąpią Taras i Roman Bakowski. Grupa muzyczna Bakowskich wykonuje między innymi ukraińskie utwory w jazzowej aranżacji.

Bilety na to wydarzenie kosztują od 30 do 40 zł. Osobno można zarezerwować w lokalu stolik za 10 zł (rezerwujący otrzymają napój gratis). Kupić bilety i zarezerwować stolik można pod linkiem.

Spotkania i dyskusje

Jarmark dla Ukrainy w Warszawie

2 lipca w Warszawie odbędzie się Jarmark dla Ukrainy, zorganizowane przez kolektyw artystyczny „ГALAS” we współpracy z teatrem TR Warszawa. W programie wydarzenia kiermasz sztuki, wegańskie poczęstunki oraz sety DJ-skie w wykonaniu przedstawicieli ukraińskiej i warszawskiej sceny muzycznej. Na jarmarku prezentowane będą prace lokalnych artystów i projekty vintage – od plakatów, dekoracji wnętrz i ceramiki, po odzież i książki.

Organizatorzy deklarują, że nie mniej niż 30 procent zysków ze sprzedaży zostanie przeznaczone na pomoc Ukrainie.

Wydarzenie odbędzie się w teatrze TR Warszawa ul. Marszałkowska 8. Więcej o wydarzeniu –  pod linkiem.

Spotkanie z ukraińskimi żołnierzami i charytatywna aukcja w Krakowie

2 lipca o godzinie 16.00 w krakowskiej kawiarni-księgarni Nić (ul. Sławkowska 28) odbędzie się spotkanie z wojskową lekarką „Azowstali” Marianną Mamonową,  wojskowa ratowniczką medyczną Bohaterem Ukrainy Hałyną Ałmazową i żołnierzem Iwanem Rapowym.

Obowiązuje rejestracja pod linkiem. Wejście za dobrowolnym datkiem („dowolny banknot”).

Więcej informacji o wydarzeniu – pod linkiem.

Ukraińsko – polski Open Mic w Lublinie

4 lipca o godzinie 18:00 wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w „Ukraińsko-Polskim Otwartym Mikrofonie”, który odbędzie się w Galerii Labirynt w Lublinie (ul.ks. J. Popiełuszki  ). „Tego wieczoru mikrofon będzie dostępny dla każdej osoby, scena jest Wasza! Można podzielić się napisanymi przez siebie tekstami, poezją czy piosenką. Można przycupnąć i posłuchać, można się integrować, można się alienować.” – czytamy w opisie wydarzenia.

W ramach wydarzenia odbędzie się prezentacja Fem-Queerowego projektu komiksowego „Khalabuda”, autorstwa rezydentek programu Queer Station, Nagi Nats i Nona Wine. Rezydentki powiedzą nam o reprezentacji osób queer w Europie Środkowo-Wschodniej.

Więcej informacji o wydarzeniu – pod linkiem. 

Dyskusja w Warszawie – „Jak można wykryć rosyjska propagandę. Ukraińskie przypadki”

Ukraiński Dom w Warszawie i ukraiński dziennikarski projekt „Teksty” (texty.org.ua) zapraszają 4 lipca o 18:00 na spotkanie „Jak można wykryć rosyjska propagandę. Ukraińskie przypadki”

Podczas spotkania przedstawiciele „Tekstów” zaprezentują swoje najnowsze wyniki zebranych danych, które ujawniają rosyjskie próby wpływania na ludzkie umysły, oraz pokażą, w jaki sposób można wykryć te próby za pomocą analitycznych narzędzi. Po prezentacji nastąpi krótka dyskusja mająca na celu znalezienie sposobów na przeciwdziałanie rosyjskiej propagandzie na świecie.

Prelegentami spotkania będą: dr Julia Dukacz –  szefowa grupy monitorującej dezinformację texty.org.ua, Roman Kulczynskyj – dyrektor wykonawczy, redaktor naczelny texty.org.ua oraz Hałyna Pastuch – zastępca dyrektora wykonawczego texty.org.ua.

Spotkanie odbędzie się w Ukraińskim Domu w Warszawie pod adresem Zamenhofa, 1.

Dyskusją odbędzie się w języku angielskim. Wstęp wolny, obowiązuje uprzednia rejestracja.

Spotkanie z Ołeksandrą Wasijko – bohaterką książki Witolda Szabłowskiego „Opowieści z Wołynia” w Warszawie.

5 lipca o godzinie 19:00 w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie odbędzie się spotkanie z bohaterką książki „Opowieści z Wołynia” Witolda Szabłowskiego – panią Ołeksandrą Wasijko (Pani Szura) .

Pani Szura nazywana jest ambasadorką polsko-ukraińskiej przyjaźni na Wołyniu. Jej rodzice uratowali swoich polskich sąsiadów podczas tragedii wołyńskiej w 1943 roku. Jej ojciec Kalenyk, ryzykując życie własne i całej rodziny, pomógł wielu Polakom przedostać się na bezpieczne tereny. Niektórym nosił pożywienie do leśnych kryjówek. Tych, którym nie mógł pomóc, pochował i nakazał córce do końca życia pamiętać, gdzie są ich groby. I żeby modliła się i pamiętała, że ​​Polacy i Ukraińcy to bratnie narody.

W 2019 roku Ołeksanda Wasijko, jako jedna z pierwszych osób, otrzymała z rąk Prezydenta RP medal Virtus et Fraternitas. Odznaczenie to przyznawane jest osobom, które ratowały Polaków przed groźbą śmierci.

Spotkanie z Ołeksandrą Wasijko odbędzie się w Faktycznym Domu Kultury (ul. Gałczyńskiego 12) i będzie transmitowane online.

Rozmowę poprowadzi dziennikarz Żenia Klimakin.

Więcej informacji – pod linkiem.

„Wschodni Express” w Lublinie

W dniach 6-9 lipca w Lublinie w ramach projektu „Wschód Kultury – Inne brzmienia” odbędzie się cykl spotkań „Wschodni Express”. W programie m.in. wykład o ukraińskiej reporterce Zofii Jabłońskiej oraz wystawa jej prac, prezentacja książki „Insekt”  autorstwa Leny Kudajewej, Poliny Położencewej i Oksany Sawczenko, projekcja filmu „Przystanek Ziemia” Kateryny Hornostaj, koncerty zespołów Hyphen Dash, Ta Ukrainka i wiele innych atrakcji.

Wejście na wszystkie wydarzenia – bezpłatne. Szczegółowy program pod linkiem.

Pokazy filmów i spektakle

Wieczór współczesnej animacji ukraińskiej w Warszawie

7 lipca o godzinie 18:00 w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) odbędzie się pokaz współczesnych ukraińskich filmów animowanych.

W programie – 14 filmów takich reżyserów jak Stepan Kowal, Ołeksandr Bubnow, Dmytro Lisenbart, Freud M. Weiser czy Jose Gamadrillo.

Wstęp wolny, obowiązuje rejestracja.

Więcej informacji  – pod linkiem.

Pokaz filmu „Wieczór na Iwana Kupała” w Krakowie

8 lipca o godzinie 21:00 w kawiarni-księgarni Nić (ul. Sławkowska 28) odbędzie się pokaz filmu „Wieczór na Iwana Kupała” w reżyserii Jurija Illenki.

To drugi film Jurija Illenki jako reżysera i scenarzysty, który został zakazany przez sowiecką cenzurę, podobnie jak jego poprzednie dzieło – “Studnia dla spragnionych” (1965). Film oparty jest na opowiadaniu Mykoły Gogola pod tym samym tytułem.

Więcej informacji – pod linkiem.

Czytanie performatywne sztuki „Granice wojny” w Lublinie

“Granice wojny” to premierowe czytanie performatywne sztuki powstałej w ramach teatru dokumentu realizowanego w Lublinie w reż. Oleny Jurkiewicz (podczas programu stypendialnego Gaude Polonia). Scenariusz oparty jest na autentycznych wydarzeniach po agresji Rosji na Ukrainę oraz ustnych świadectwach Ukraińców i Polaków, zebranych w Lublinie.

Wydarzenie będzie prowadzone w języku polskim i ukraińskim. Po czytaniu odbędzie się rozmowa z reżyserem i młodymi artystami Karolem Mazurkiem, Anastazją Chmel, Władysławą Zamaj, Dianą Popyk.

Wydarzenie odbędzie się 10 lipca o godzinie 18:00 w Warsztatach kultury w Lublinie (ul. Grodzka 5a). Więcej informacji pod linkiem.

Monodram Ołeksandra Serdiuka «Czyniłem i będą czynił dobro”

11 lipca o godzinie 20:00 w krakowskiej kawiarni-księgarni Nić odbędzie się monodram Ołeksandra Serdiuka – aktora i scenarzysty teatru absurdu “Horobczyk” – “Czyniłem i będę czynił dobro “.

„Spektakl jest zbiorem różnych historii, obserwacji z życia osobistego autora. Jednocześnie odczuwa się  w nim duch całego kraju, jego smaki, nastroje i tradycje” – czytamy w opisie wydarzenia.

Wstęp za dobrowolnym datkiem.

Więcej informacji – pod linkiem.

Wystawy

X Triennale Młodych w Orońsku

Do 3 września można oglądać prace 19 artystów z Polski i Ukrainy prezentowane na wystawie w ramach X Triennale Młodych, która została otwarta 24 czerwca w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Na wystawa zaprezentowali swe prace: Liwia Bargieł i Bartłomiej Kiełbowicz, Vasylyna Buryanyk, Paweł Czekański, Estera Gałuszka, Wojciech Gniewek, Barbara Gryka, Kamil Kak, Grzegorz Kozera, Dmytro Krasnyi, Inga Levi, Iryna Loskot, Piotr Mlącki, Jan Musiałowski, Aleksandra Nenko, Pablo Ramírez González, Barbara Stańko-Jurczyńska, Ewelina Węgiel, Weronika Zalewska

Kuratorzy wystawy: Stanisław Małecki, Lia Dostliewa i Andrij Dostliew.

Triennale Młodych to cykliczna wystawa prac młodej sztuki polskiej, która odbywa się w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (ul. Topolowa 1). W tym roku po raz pierwszy w triennale wzięli udział nie tylko polscy, ale i początkujący artyści ukraińscy.

Więcej o wydarzeniu – tak pod linkiem.

Wystawa Sany Szachmuradowej – Tanskiej w Warszawie

1 lipca w warszawskiej galerii Gunia Nowik Gallery (Bracka 18/62) odbędzie się wernisaż indywidualnej wystawy ukraińskiej artystki Sany Szachmuradowej-Tanskiej.

Sana Szachmuradowa-Tanska urodziła się w Odessie. Znaczną część dzieciństwa spędziła na wsi na Podolu. W 2014 roku artystka wyemigrowała do Kanady, gdzie w 2020 roku uzyskała tytuł Bachelor of Arts Psychology na York University w Toronto. Po zdobyciu wykształcenia w Kanadzie przeniosła się do miasta, które „cały czas ją inspirowało” – Kijowa. Tam zastała ją pełnowymiarowa rosyjska wojna. Artystka wraca do wsi swojej babci na Podolu, gdzie tworzy szereg nowych prac. Do malowania używa starej juty lub płótna i oleju. Jako artystka poszukuje ledwie zbadanych korzeni swojego pochodzenia poprzez kolektywne i osobiste archetypy

Wystawę będzie można oglądać do 9 września. Więcej o wystawie – za pod linkiem.

Pracу Sany Szachmuradowej Tanskiej “Czarnoziem” / Galeria «Dom»,  Ukraiński Dom w Warszawie.

Warto przypomnieć, że prace Sany Szachmuradowej – Tanskiej były prezentowane w 2022 roku w warszawskiej Galerii „Dom” w ramach wystawy “Czarnoziem”.

Queerstories w Lublinie

Projekt Queerstories bada sztukę queer – performansu i wideo w Ukrainie i w Polsce. Tematem przewodnim prezentowanych prac jest zarówno historia queer, jak i współczesność. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć performance i posłuchać muzyki w wykonaniu queer DJ-ów. Podczas wystawy zaprezentowanych zostanie szereg prac wideo.

W wystawie biorą udział performerzy Ala Urwał, Anastas Krusińska, Edmund Krempiński & Natalia Różycka, Filip Kijowski, Krzysztof Lubka, Szast Vladislav Serhijowycz, Vladislav Plisetskiy, Katya Kopieikina, Anti Gonna; Anton Karyuk; Anton Shebetko; Daniil Galkin,; Daniela Weiss; Fyodor Khorkov; Liliana Zeic; Eternal Engine (Marta Nawrot & Jagoda Wójtowicz); Ryszard Czubak, Sarmen Beglarian, Tomasz Fudala; Szymon Adamczak

Projekt Queerstories jest organizowany przez Platformę Inicjatyw Kulturalnych Izolyatsia, Galerię Labirynt i Queer Archives Institute. Inicjatorką projektu jest Alina Kleytman, inspiratorem Oleksandr Halishchuk. Zespół kuratorski: Kateryna Filyuk, Alina Kleytman, Karol Radziszewski, Waldemar Tatarczuk.

Otwarcie wystawy odbędzie się 7 lipca о 19:00 w Galerii  Labirynt,  pod adresem – ks. J. Popiełuszk 5 w Lublinie.

Wystawa będzie prezentowana do 31 sierpnia, od wtorku do niedzieli, od 12:00 do 19:00. Wejście – 5 złotych. Wejście na wernisaż bezpłatne.

Więcej o wydarzeniu – pod linkiem.

Warszawa. “Błakytna trojanda” – wystawa o społeczności LGBTQIA+ w Ukrainie i jej oporze przeciwko rosyjskiej agresji

Do 16 lipca w HOSgallery w Warszawie (ul. Dzielna 5) można oglądać wystawę  „Błakytna trojanda”

Celem wystawy jest pokazanie form oporu ukraińskiej społeczności LGBTQIA+ wobec rosyjskiej agresji. Na wystawie zaprezentowano prace takich współczesnych artystów ukraińskich, jak Jan Baczynski, AtelierNormalno, Oksana Kazmina, Rebel Queers czy Oleksij Kuchanski.

Tytuł wystawy zaczerpnięto z pierwszego ukraińskiego psychologicznego utworu, autorstwa Łesi Ukrainki, która odnosi się do wizyty ukraińskiej pisarki w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach pod Warszawą. Bohaterki dzieła zwracają uwagę na „nowych bogów” i problemy własnego „ja”, kwestie „dziedziczności” i „odpowiedzialności”.

„Wojna na Ukrainie przyczyniła się do rekonfiguracji teorii queer, teorii, która bardzo często nie sprawdza się w realiach obecnej inwazji. Nie sprawdza się, ponieważ jej głównym problemem w kontekście ukraińskim jest nieumiejętność zaakceptowania i zrozumienia właśnie tego kontekstu. Teoria queer wyłania się z metropolii i nie uwzględnia (post)kolonialnej egzystencji, jaką jest dzisiejsza ukraińska queerowość. Dlatego chcielibyśmy zadać pytanie i spróbować odpowiedzieć, kto dziś należy do społeczności LGBTQIA+ na Ukrainie i jak może wyglądać ukraińska teoria queer” – czytamy w opisie wystawy.

Więcej o wystawie – pod linkiem.

KrakówEkspresja.Lwowska rzeźba rokokowa”

Od 30 marca do 22 października 2023 roku na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie można oglądać wystawę prac XVIII-wiecznego galicyjskiego rzeźbiarza Johanna Georga Pinsla. Większość prac prezentowanych na zamku pochodzi z Lwowskiej Galerii Narodowej.

Johann Georg Pinsel to rzeźbiarz tworzący w  XVIII wieku, przedstawiciel późnego baroku i rokoka. Miejsce i data urodzenia Pinsla są nieznane, podobnie jak jego pochodzenie. Niektórzy badacze sugerują, że Pinsel mógł pochodzić z Niemiec, Austrii lub Czech. Od około 1750 roku, aż do śmierci w 1761 lub 1762 roku, pracował na terenie Galicji, wchodzącej wówczas w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów, między innymi we Lwowie i Buczaczu.

Do naszych czasów zachowało się niewiele rzeźb artysty – dzieł wykonanych z kamienia i drewna, głównie o tematyce religijnej. Rzeźby Pinsla charakteryzują się emocjonalnością i dynamiką, wyostrzonymi rysami twarzy i ubioru.

Koszt biletów wstępu to 5 zł (zwykły) i 3 zł (ulgowy). Osoby posiadające bilet wstępu do komnat królewskich mogą obejrzeć wystawę bezpłatnie.

Więcej o wystawie pod linkiem.