List od Ukraińców do Polaków – Nasz Wybir – Informacyjny portal ukraińskich migrantów

List od Ukraińców do Polaków

15 lutego 2014
List od Ukraińców do Polaków

“Drogi Polaku, drogi Przyjacielu,

Już od 80 dni Ukraina walczy o wolność, godność i przyszłość. Bez przerwy na Święta, nie zważając na 20-stopniowy mróz, mimo masowych represji, granatów hukowych i kul używanych przeciw demonstrantom– ludzie całodobowo protestują na Majdanie w Kijowie.

Mają siłę by walczyć, czując wsparcie tak wielu milionów osób – w tym wielu Polaków.

Tak się składa współczesna historia, że w czasach trudnych – zawsze jesteście z nami. Było tak na początku lat 90-tych, w czasach Pomarańczowej Rewolucji, jest tak i dziś.

Wasze wsparcie jest widoczne, zauważalne i odczuwalne – nie tylko w mediach. Czujemy tę solidarność na co dzień, gdy spotykamy się z Wami w pracy, na ulicach Warszawy, w sklepach lub – po prostu – w komunikacji miejskiej. Wasze życzliwe słowa wsparcia, niebiesko-żółta wstążka na ubraniu czy samochodzie są dla nas niezmiernie ważne. Nie macie obowiązku rozumienia trwających na Ukrainie przemian a mimo to tak wiele o nich wiecie, mówicie i przeżywacie je razem z nami.

Dziś wyszliśmy na ulice Warszawy, żeby przekazać Wam, Polakom, naszą głęboką wdzięczność. Chcemy, żebyście wiedzieli, iż zauważamy i doceniamy każde Wasze dobre słowo, każdy Wasz gest i czyn na rzecz Ukrainy. Mimo trudnych stron wspólnej historii, tworzymy razem historię XXI wieku, po raz kolejny udowadniając, że dziś Polacy i Ukraińcy są prawdziwymi Przyjaciółmi. Rozumieją to teraz nie tylko oba nasze narody – przekonał się już o tym cały świat.

Podziwiając Waszą wyjątkową przyjacielską postawę, przekazujemy ją do serca każdego na Ukrainie – w imię prawdziwych, szczerych, braterskich relacji naszych narodów!

Z ogromną wdzięcznością i sympatią,

Ukraińcy, mieszkający w Polsce”