Niebiesko – żółty listopad. Ukraińskie wydarzenia w Polsce – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Niebiesko – żółty listopad. Ukraińskie wydarzenia w Polsce

Julia Kyryczenko
4 listopada 2023
Niebiesko – żółty listopad. Ukraińskie wydarzenia w Polsce
Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim
Цей текст також можна прочитати українською мовою

Redakcja „Naszego Wyboru” już tradycyjnie przygotowała zestaw ukraińskich wydarzeń w Polsce, które odbędą się w listopadzie 2023 roku. To między innymi koncerty, wystawy, festiwale, spotkania i pokazy filmów.

Koncerty

Latexfauna

Ukraińska grupa muzyczna z gatunku chillwave. Założona w 2015 roku w Kijowie. Na swoim koncie mają dwa albumy i kilka teledysków.

Większość koncertów Latexfauna podczas pełnowymiarowej wojny ma charakter charytatywny. Za zdobyte środki zespół kupuje sprzęt dla ukraińskiej armii.

Europejska trasa grupy nosi nazwę Latexfauna Euromission. „Pięciu odważnych Indinautów wyrusza na charytatywną, pełną przygód misję. Ich celem jest zebranie jak największej ilości pieniędzy dla obrońców ich rodzimej niebiesko-żółtej galaktyki i zakupienie im wszelkiego rodzaju zaawansowanych technologicznie gadżetów! Bądź częścią tego wyczynu. Znajdź swoje miasto na plakacie i pomóż swoim!” – czytamy na stronie zespołu na facebook.

W Polsce koncerty odbędą się w Warszawie (2 listopada), Wrocławiu (14 listopada) i Poznaniu (15 listopada). Bilety można kupić pod linkiem.

Go_A

Go_A – Ukraińska electrofolkowa grupa. Reprezentowała Ukrainę na Konkursie Piosenki Eurowizji 2021 z piosenką „Szum”, która w finale zajęła 5. miejsce. W maju 2021 roku piosenka stanęła na czele notowań Spotify. Ponadto kompozycja stała się pierwszą ukraińską piosenką, która znalazła się na liście Top 200 amerykańskiego magazynu Billboard.

W Polsce zespół koncertuje w Gdańsku (9 listopada), Warszawie (11 listopada) i Wrocławiu (12 listopada).

Bilety można kupić pod linkiem.

Hanna

Hanna – to polsko-ukraiński zespół założony przez wokalistkę i kompozytorkę Annę Tekuczewą. Grupa łączy w swojej twórczości motywy ludowe i muzykę elektroniczną. Zespół zadebiutował w 2020 roku.

Koncert odbędzie się 10 listopada w Gdańsku. Bilety w cenie 40 zł można nabyć pod linkiem.

Boomboks

Boombox – ukraiński zespół stworzony przez wokalistę Andrija Chływniuka, gitarzystę Andrija Samojła i Walentyna Matijuka, grający w gatunkach hip-hop i funky. W pierwszych dniach wojny muzycy Boombox wstąpili do Obrony Terytorialnej. W sierpniu zagrali w Warszawie swój pierwszy solowy koncert po rozpoczęciu pełnowymiarowej wojny.

„Formuła życia Boomboxa jest następująca: zespół spędza 2-3-4 tygodnie z rzędu w trasie zagranicznej, po powrocie na Ukrainę część grupy udaje się do swoich jednostek na front, część zajmuje się sprawami Fundacji Andrija Chływniuka, część zajmuje się wolontariatem. Mijają dwa, trzy miesiące i zespół znowu wyrusza na koncerty” – mówią jego członkowie.

W Polsce zespół wystąpi we Wrocławiu (7 listopada), Warszawie (9 listopada), Krakowie (10 listopada), Gdańsku (12 listopada), Poznaniu (13 listopada). Bilety można kupić pod linkiem.

Yaktak і Kola

Projekt wokalisty Jarosława Karpuka o nazwie Yaktak rozpoczął się w lutym 2022 roku. W krótkim czasie jego utwory zyskały znaczną popularność, a sam artysta nagrał kilka duetów z takimi artystami jak Jerry Heil, MamaRika, Kola i inni. Śpiewa w stylu pop i hip-hop.

Anastazja Prudius – Kola – ukraińska piosenkarka, autorka i wykonawczyni własnych piosenek. Uczestniczka talent show „X-Factor” (2013) i „Hołos Ukrainy” (2016, 2021), narodowej selekcji do konkursu piosenki „Eurowizja 2017”.

Wspólny koncert wykonawców odbędzie się 15 listopada w Warszawie. Bilety w cenie 150 zł można nabyć pod linkiem.

Vioria i  The Curly w Warszawie

17 listopada w Warszawie odbędzie się wspólny koncert młodych ukraińskich muzyków The Curly i Vioria.

Vioria to wokalistka z Hostomela, wykonująca muzykę, którą określa jako „kitty – rock”. W latach 2022-2023 piosenkarka wydała kilka teledysków i EP „Lekcja flirtu”.

The Curly to muzyk działający na pograniczu gatunków urban, hip-hop i house.

Gościem specjalnym koncertu jest muzyk teeNsad.

Koncert odbędzie się 17 listopada o godzinie 19:00 w warszawskim klubie Odessa (Kolejowa 8/10). Bilety w cenie od 80 zł można kupić pod linkiem.

Druha Rika

Druha Rika to ukraiński zespół rockowy powstały na początku 1996 roku w Żytomierzu. Grają w stylu pop-rock z elementami nowej fali, post-punka, brit-popu i indie rocka. Po zakrojonej na szeroką skalę inwazji wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę muzycy cały swój czas poświęcili wolontariatowi.

W Polsce zespół koncertuje w Warszawie (19 listopada), Gdańsku (20 listopada), Poznaniu (21 listopada), Wrocławiu (23 listopada) i Krakowie (24 listopada). Bilety można kupić pod linkiem.

Jerry Heil

Jerry Heil – Jana Szemajewa to ukraińska piosenkarka i autorka tekstów. Dała się poznać przede wszystkim jako wideo – blogerka i autorka kowerów, w których wykonuje piosenki artystów ze świata i Ukrainy. Większą popularność przyniosła jej autorska piosenka „Ochrana, otmieniena” z jej debiutanckiego albumu studyjnego „Ja, Jana”. Jerry Heil jest finalistką narodowej selekcji Konkursu Piosenki Eurowizji w 2020 i 2023 roku. Od początku masowej inwazji na Ukrainę piosenkarka angażuje się w zbiórki pieniędzy na rzecz Zbrojnych Sił. Wspólnie z inną ukraińską wykonawczynią Alyona alyona nagrała muzyczne utwory z polskimi raperami Gedz i Trill Pem. Niedawno nagrała utwory z wykonawcami Ochman i Przyłu.

Występ piosenkarki odbędzie się w ramach festiwalu muzycznego JarmaRock Fest w Gdańsku. Koncert odbędzie się w sobotę, 18 listopada. Więcej o festiwalu można przeczytać pod linkiem.

Patsyki z Franeka

Patsyki z Franeka – ukraińska grupa etno-pop, tworząca muzykę opartą na tanecznych rytmach, łącząc ją z ukraińskimi ludowymi motywami i instrumentami oraz oryginalnymi ukraińskimi tekstami.

Występ zespołu odbędzie się w ramach festiwalu muzycznego JarmaRock Fest w Gdańsku. Koncert odbędzie się w sobotę, 18 listopada. Więcej o festiwalu można przeczytać pod linkiem.

Liubomyr Melnyk

Liubomyr Melnyk to światowej sławy pianista i kompozytor ukraińskiego pochodzenia. Znany z samodzielnie opracowanej techniki gry na fortepianie zwanej „muzyką ciągłą”. Technika ta opiera się na bardzo szybkim wykonaniu. Liubomyr Melnyk nazywany jest najszybszym pianistą świata – pianista potrafi zagrać każdą ręką ponad 19 nut na sekundę. Autor ponad 120 dzieł muzycznych.

W Polsce Liubomyr Melnyk wystąpi w Poznaniu (26 listopada), Wrocławiu (27 listopada) i Warszawie (28 listopada). Bilety na koncert można nabyć pod linkiem.

Prime Orchestra

Prime Orchestra –  ukraiński projekt muzyczny będący symbiozą tradycji i innowacji: światowe hity rocka, muzyki pop i elektronicznej muzyki tanecznej w oryginalnej symfonicznej interpretacji. Oprócz muzyków tradycyjnych dla orkiestr, w skład zespołu wchodzi grupa rockowa, wokaliści i DJ.

Tej jesieni orkiestra odwiedzi Olsztyn (12 listopada), Wrocław (14 listopada), Rybnik (15 listopada), Zabrze (16 listopada), Wałbrzych (18 listopada), Szczecin (20 listopada), Lublin (21 listopada).

Bilety na koncert można nabyć pod linkiem.

Chór „Wyrij”

„Wyrij” – ukraiński chór, w którym śpiewają zarówno migranci ze wszystkich zakątków Ukrainy, jak i Ukraińcy urodzeni w Polsce. Chór istnieje od 2019 roku, działa przy Miejskim Domu Kultury Gama sieci Gdański Archipelag Kultury.

Charytatywny koncert chóru odbędzie się 12 listopada w Gdańsku w kościele św. Bartłomieja. Początek o 11:30. Podczas koncertu wystąpi także dziecięcy zespół wokalny „Skrzydła Ukrainy” oraz ukraińska poetka Chrystyna Gruchowska (TYNKA).

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Festiwale

Ogólnopolskie Dni Teatru Ukraińskiego w Olsztynie

W teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie 4 i 5 listopada odbędą się XIV Ogólnopolskie Dni Teatru Ukraińskiego. Na scenie wystąpią artyści Równeńskiego Akademickiego Teatru Muzyki i Dramatu.

W programie:

  • Sobota, 4 listopada, godz. 16:00 – muzyczna bajka dla dzieci i młodzieży „Zaczarowane Pierożki Czerwonego Kapturka”. Reżyser Stanisław Łozowski;
  • Niedziela, 5 listopada, godz. 12.00 – spektakl „Pięć pieśni Polesia” – pięć krótkich historii, które wydarzyły się na ukraińskim Polesiu w ciągu ostatnich 100 lat. Reżyser- Hałyna Szarko;
  • Niedziela, 5 listopada, godz. 16.00 – spektakl „Wierzę” o duchowości w czasie wojny. Podczas  spektaklu można będzie usłyszeć między innymi  utwory poetyckie Wasyla Symonenki, Liny Kostenko, Borysa Olijnyka, Wasyla Stusa i Ułasa Samczuka. Reżyseria: Hałyn Ciomczyk.

W kwestii rezerwacji biletów można zwracać się pisząc na email: [email protected].

Więcej o wydarzeniu  pod linkiem.

JarmaRock Fest w Gdańsku

W dniach 17-18 listopada 2023 roku w Gdańsku odbędzie się 47. edycja festiwalu muzycznego JarmaRock Fest. To największy młodzieżowy festiwal muzyki ukraińskiej, na którym wystąpią zarówno profesjonalne, jak i debiutanckie zespoły z Polski i Ukrainy. W trakcie wydarzenia odbędą się spektakle teatralne, debaty i wystawa prac artystycznych. Więcej o festiwalu – pod linkiem.

Część koncertowa odbędzie się w Klubie B90, na terenie Stoczni Gdańskiej (ul. Elektryków 3). Bilety na dwa dni festiwalu kosztują 149 zł i można je nabyć pod linkiem. Dzieci do 14 lat – wstęp wolny.

Pokazy filmów

Festiwal ukraińskiego filmu Ukraїna!

Ukraina! Festiwal Filmowy – jedyny festiwal kina ukraińskiego w Polsce. W tym roku odbywa się już po raz ósmy. Zaprezentowano na nim ponad 60 filmów, w tym nowości fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a także najlepsze filmy, zrealizowane w ostatnich latach w Ukrainie, które zdobyły nagrody na festiwalach.

Do 12 listopada na platformie VOD.WARSZAWA będzie można oglądać część festiwalowych filmów. Cena za przegląd wszystkich filmów to 89 zł.

W ramach festiwalu planowane są także wyjazdowe pokazy poszczególnych filmów w innych miastach Polski. Pokazy wyjazdowe będą odbywać się  do grudnia 2023 roku. Na chwilę obecną znane są jedynie daty pokazów w: Grodzisku Mazowieckim (3–5 listopada), Opolu (3–9 listopada), Gdańsku (10–16 listopada), Białymstoku (17–22 listopada), Krakowie (17 listopada – 23 listopada), Płocku (29 listopada – 6 grudnia).

Informacje o nowych pokazach filmowych w polskich miastach będą pojawiać się na stronie organizatorów na Facebook i na oficjalnej stronie..

Ukraińskie filmy na Lubelskim Festiwalu Filmowym

W dniach 17-25 listopada w Lublinie odbędzie się jeden z najstarszych festiwali filmowych w Polsce – Lubelski Festiwal Filmowy. W tegorocznym programie znalazło się 160 filmów pełnometrażowych i krótkometrażowych z 40 krajów, w tym z Ukrainy. Wszystkie filmy zostaną podzielone na 9 sekcji konkursowych, 17 bloków tematycznych oraz cykl pokazów specjalnych.

Cena biletów na seanse sekcji konkursowych będzie wynosić 10 zł  za pokaz filmów krótkometrażowych, 12 zł,] za pokaz filmów fabularnych oraz 50 zł za karnet na wszystkie seanse. Pokazy filmowe bloków tematycznych i pokazy specjalne, a także wszystkie inne wydarzenia towarzyszące są bezpłatne.

W części konkursowej festiwalu Ukrainę reprezentować będzie jeden film pełnometrażowy (Klondike, reż. Maryna Er Horbacz) i 6 filmów krótkometrażowych.

Pełny program festiwalu oraz harmonogram projekcji dostępny będzie już wkrótce na stronie oficjalnej wydarzenia i na stronie na Facebook.

Spotkania, prezentacje, dyskusje

Ukraina na Targach Książki w Katowicach

3-5 listopada 2023 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędą się doroczne Targi Książki. W wydarzeniu weźmie udział 8 wydawnictw z Ukrainy, które wspólnie zaprezentują się na stoisku nr 59: Wydawnictwo „Staroho Lewa”, „Czas Majstriw”, „Artbooks”, „Nawczalna knyha – Bohdan”, „Parasolia”, „Tut”, „Czas zmin Inform” i „Kałamar”.

W programie są także spotkania z ukraińskimi pisarzami oraz prezentacje książek o tematyce ukraińskiej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Harmonogram wydarzeń jest dostępny pod linkiem.

W piątek centrum kongresowe będzie otwarte od 11:00 do 19:00, w sobotę od 10:00 do 19:00, w niedzielę od 10:00 do 17:00.

Kraków. Spotkanie autorskie z Bohdanem Fesykiem

W niedzielę 5 listopada w Krakowie odbędzie się spotkanie autorskie z ukraińskim poetą Bohdanem Fesykiem. Początek o 17:00. Wydarzenie odbędzie się w Kawiarnio – Księgarni Nić przy ul. Sławkowskiej 28. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Bohdan Fesyk to młody ukraiński poeta pochodzący z obwodu tarnopolskiego. Bohdan studiuje obecnie w seminarium duchownym w Rzymie, jednocześnie organizuje akcje charytatywne, podczas których czyta swoje wiersze i zbiera pieniądze dla Zbrojnych Sił. Dzięki staraniom poety udało się zebrać około 400 tysięcy hrywien.

Lublin. Dyskusja panelowa. „Na Czasie: Miasta UA”

W ramach festiwalu „Ukraina w Centrum Lublina” odbędzie się dyskusja panelowa oraz spotkanie z prelegentami na temat urbanistyki w Ukrainie z Marią Hryszczenko i Poliną Wetrową. Wydarzenie odbędzie się we wtorek 14 listopada o godzinie 18:00 w Pracowni Kultury przy ul. Grodzkiej 5a.

Podczas spotkania uczestnicy będą mogli zapoznać się z tendencjami  i problemami ukraińskich miast związanymi z wojną, omówić strategie odbudowy ukraińskich miast oraz to, w jaki sposób każdy może się do tego dołączyć.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Wystawy

Warszawa. Wystawa Oli Fedorowej „Krajobraz, którego boję się zapomnieć”

Do 26 listopada w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) prezentowana będzie wystawa ukraińskiej artystki Oli Fedorowej „Krajobraz, którego boję się zapomnieć”. Wystawę  poświęcono ukraińskiej ziemi, poczuciu tęsknoty za nią, a także lękowi przed zapomnieniem, który skrystalizował się w Oli Fedorowej po tym, jak została zmuszona do opuszczenia Ukrainy w wyniku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji. Inspiracją do prac artystki było pole słoneczników z jej rodzinnej wsi Szestakowo w obwodzie charkowskim.

Ola Fedorowa to multidyscyplinarna artystka zajmująca się wizualną poezją, performansem, fotografią i wideo. Urodziła się w 1994 roku w Charkowie. W 2016 roku ukończyła Państwową Akademię Projektowania i Sztuki w Charkowie. Bada fenomen języka jako formy, systemu powstawania i tłumaczenia treści (znaczeń) oraz tekstu jako jego wizualnego przejawu.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Więcej informacji  pod linkiem.

Warszawa. „Geniusz Lwowa. Lwów jako centrum sztuki i jego kolekcje artystyczne”

Do 14 stycznia 2024 roku w Bibliotece Królewskiej Zamku Królewskiego w Warszawie można oglądać wystawę pt. „Geniusz Lwowa. Lwów jako centrum sztuki i jego kolekcje artystyczne”. Zwiedzający mogą zapoznać się z najlepszymi dziełami sztuki polskiej i zachodnioeuropejskiej od XVII do XX wieku ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki Borysa Woźnickiego i Lwowskiego Muzeum Historycznego.

Bilety można kupić w kasie muzeum lub online. Bilet kosztuje 40 zł, ulgowy 30 zł, a dla młodzieży w wieku od 7 do 16 lat – 1 zł. Zwiedzanie wystawy trwa około 1 godziny.

Więcej o wystawie pod linkiem.

Warszawa. „Refugees Welcome: artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców”

Do 10 grudnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie gości doroczna wystawa . „Refugees Welcome: artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców”, na której prezentowanych jest ponad 80 prac artystów z Polski i zagranicy, między innymi z Ukrainy. Wystawie towarzyszy aukcja charytatywna, z której dochód zostanie przekazany organizacjom niosącym pomoc uchodźcom i migrantom w Polsce.

Wystawę można zwiedzać zarówno samodzielnie, jak i w towarzystwie przewodnika. Muzeum oferuje zwiedzanie w języku polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Pełny harmonogram zwiedzania jest dostępny pod linkiem.

Zwiedzania w języku ukraińskim odbędą się 5 listopada i 10 grudnia o godzinie 13:00. Wstęp na zwiedzanie jest  w cenie biletu wstępu do muzeum (15 zł).

Więcej o wystawie pod linkiem.

Lublin. „To tylko wystawa”

Do 22 stycznia 2024 roku w lubelskiej galerii Labirynt gościć będzie wystawa ukraińskich artystów i artystek „To tylko wystawa”. Wystawa jest częścią piątego Kijowskiego Biennale – międzynarodowego forum sztuki współczesnej, wiedzy i polityki, łączącego projekty wystawiennicze i platformy dyskusyjne, które w tym roku odbywa się w Polsce.

„To tylko wystawa, dla ukraińskich artystów i artystek służących w armii nie jest to najważniejsze wydarzenie. Ich priorytety są zupełnie gdzie indziej. Rosyjska wojna zmieniła hierarchię wartości – ograniczyła (to oczywisty eufemizm) możliwości wykonywania ich zawodu, uczestnictwa w życiu artystycznym, zmieniła ich życie […] Jednak ta zmiana spowodowana wojną skupia się w życiu ukraińskich walczących artystów i artystek jak w soczewce. Dlatego to te osoby są głównymi bohaterami i bohaterkami tej wystawy i to one tworzą jej treść” – czytamy w opisie wystawy.

Jak zapewniają organizatorzy, lista artystów prezentujących swoje prace na wystawie będzie otwarta i na bieżąco aktualizowana. Oprócz artystów ukraińskich na wystawie prezentowane są prace artystów spoza Ukrainy, dla których ważne jest wspieranie okupowanego kraju.

„Jest to wystawa o ludziach w czasie wojny i solidarności, a w jej trakcie okaże się, czy to tylko wystawa, czy może coś więcej” – podkreślają organizatorzy.

Więcej informacji pod linkiem.

Przygotowała Anastazja Werchowecka